Savoie · Frankrig
Val d’Isère: sneprognose og vejret
For Val d’Isère viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 22.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.850 m, 1,4 mm i 2.500 m og 1,4 mm i 3.000 m i de 24 timer fra 5. nov., 03.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde
Meldte forhold for Val d’Isère: Lifte: Antal åbne ukendt · 2 angivet (Val d'Isère · BELLEVARDE · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet; Tignes – Val d’Isère · Lumiplay; Hentet 5. nov., 02.09 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Val d’Isère er en ægte dalby på 1.850 m nær den italienske grænse, i udkanten af nationalparken Vanoise, med landsbyerne La Daille og Le Fornet i hver sin ende af hovedgaden.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- Antal åbne ukendt · 2 angivetVal d'Isère · BELLEVARDE · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet
- Val d'Isère · PISAILLAS · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet Antal åbne ukendt · 2 angivet
- Val d'Isère · SOLAISE · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet Antal åbne ukendt · 1 angivet
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Åbner 28. nov. · om 23 dageOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 4. nov. 2026
Områdets dækning: Prognosepunktet ligger i landsbyen, ikke på Pissaillas-gletsjeren eller på Bellevarde-væggen. Tignes ligger bag kammen med sit eget vejr; brug siden for Val d’Isère-siden og åbn naboen for sig.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
-4 – 1 °C · 2.500 m · 5. nov. – 7. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 22.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Trinene 1.850, 2.500 og 3.000 m starter i landsbyen og stiger mod liftene; de er modelestimater for punktet 45,44924° N, 6,98021° Ø, ikke målinger fra La Daille, Solaise eller gletsjeren.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 22.00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 5. nov. 2026, 03.00 | -3,1 | 0 | 77 | 0,8 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | -3 | 0 | 76 | 2,4 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | -2,9 | 0 | 78 | 2,6 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | -2,9 | 0 | 78 | 3,2 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | -2,7 | 0 | 78 | 1,7 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | -2,6 | 0 | 77 | 1,4 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | -1,3 | 0 | 76 | 1,2 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | -0,8 | 0 | 75 | 1,5 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | -0,1 | 0 | 76 | 1,7 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 1 | 0 | 70 | 4 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 1,2 | 0 | 71 | 4,9 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 1,2 | 0 | 72 | 4,8 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 0,9 | 0 | 77 | 3,3 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 0,4 | 0 | 79 | 3,2 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 0 | 0 | 80 | 3,5 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | -0,1 | 0 | 79 | 3 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | -0,3 | 0 | 80 | 2,5 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | -0,2 | 0 | 80 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | -0,4 | 0 | 84 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | -0,9 | 0,2 | 93 | 1,4 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | -0,9 | 0,6 | 94 | 1,4 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | -0,9 | 0,2 | 91 | 1,7 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | -1 | 0,3 | 91 | 1,3 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | -0,7 | 0,1 | 88 | 1,3 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | -0,9 | 0,1 | 90 | 1,4 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | -0,8 | 0,1 | 86 | 1,8 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | -0,7 | 0 | 84 | 2,2 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | -1 | 0 | 84 | 2,2 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | -1 | 0 | 87 | 2,2 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | -1 | 0 | 88 | 2,2 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | -0,5 | 0,3 | 91 | 0,7 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | -0,8 | 0,6 | 97 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 11.00 | -0,6 | 1,1 | 97 | 0,7 |
| 6. nov. 2026, 12.00 | -0,7 | 0,8 | 97 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 13.00 | -0,6 | 0,9 | 95 | 0,2 |
| 6. nov. 2026, 14.00 | -1 | 0,8 | 99 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 15.00 | -1,1 | 0,5 | 100 | 1 |
| 6. nov. 2026, 16.00 | -1,4 | 0,7 | 100 | 1 |
| 6. nov. 2026, 17.00 | -1,7 | 0,4 | 100 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 18.00 | -2,2 | 0,6 | 100 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 19.00 | -2,3 | 0,5 | 100 | 0,4 |
| 6. nov. 2026, 20.00 | -2,7 | 0,2 | 100 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 21.00 | -2,8 | 0,1 | 100 | 0,1 |
| 6. nov. 2026, 22.00 | -2,8 | 0,2 | 100 | 0,4 |
| 6. nov. 2026, 23.00 | -2,9 | 0,1 | 98 | 0,6 |
| 7. nov. 2026, 00.00 | -3,1 | 0,1 | 95 | 0,6 |
| 7. nov. 2026, 01.00 | -3,3 | 0,1 | 92 | 1,1 |
| 7. nov. 2026, 02.00 | -3,6 | 0 | 92 | 0,5 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 1,4 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 23/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 9 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,6 °C · 64 h
4. nov. 2026, 16.00 → 4. nov. 2026, 22.00
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Paris
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-6,3°C
Vind: 0,8 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 22.00-3,1°C
Vind: 0,8 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 22.001,5°C
Vind: 2,6 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 22.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
5. nov., 03.00 → 6. nov., 03.00
1.850 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.500 m
1,4 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
3.000 m
1,4 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 5/5 vurderede timer
5 h · Egnet vejr · 5/5 vurderede timer
5 h · Egnet vejr · 5/5 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
-3,1°Mulighed for sneproduktion
23 / 48 hLængste kuldeperiode: 9 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 5. nov. 2026 | -3,1° / 1,2° | 0,8 mm (21 h) |
| 6. nov. 2026 | -2,9° / -0,5° | 8,6 mm (24 h) |
| 7. nov. 2026 | -3,6° / -3,1° | 0,2 mm (3 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 22.00 · Hentet: 5. nov., 00.17 · Europe/Paris
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
0,6°C varmere i de fælles prognosetimer.
Fælles prognoseperiode5. nov. 2026, 03.00 — 7. nov. 2026, 19.0064 h · 2.500 m · Europe/Paris
Timer mellem udbyderens opdateringer6 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- +0,6 °CTidligere prognose: -2,1 °C
Seneste prognose: -1,5 °C - Samlet nedbørPrognose
- -6,5 mmTidligere prognose: 16,1 mm
Seneste prognose: 9,6 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- -6,5 mmTidligere prognose: 16,1 mm
Seneste prognose: 9,6 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +0 hTidligere prognose: 38 h
Seneste prognose: 38 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | -2,1 °C | -1,5 °C | +0,6 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 16,1 mm | 9,6 mm | -6,5 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 16,1 mm | 9,6 mm | -6,5 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 38 h | 38 h | +0 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 4. nov. 2026, 16.00
Hentet: 4. nov. 2026, 19.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 22.00
Hentet: 5. nov. 2026, 00.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Tignes / Val d’Isère
Val d'Isère · BELLEVARDE · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortetMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 2Uden for driftsperioden: 2
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun sektorelementer opført af kilden. Kildestatus har intet observationstidspunkt, og offentlig adgang er ikke verificeret.
Liftstatus
- TPH OLYMPIQUE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TSD BORSAT · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
- BORSAT · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- FRESSE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- GENEPY · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- GRAND PRE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LANCHES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- VERTE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- 3J · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- CLUB DES SPORTS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- COLLET · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- CRITERIUM · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- DIEBOLD Bas · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- DIEBOLD Haut · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES TINES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- MOUTONS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- FONTAINE FROIDE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- G · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- JOSERAY · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES GAMELLES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- OK bas · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- OK haut · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- ORANGE bas · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- ORANGE haut · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- RAYE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- SANTONS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- EPAULE CHARVET · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- FACE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- STADE OLYMPIQUE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- SEMANMILLE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
Val d'Isère · FORNET/ISERAN · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortetMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Liftstatus · Melding utilgængelig
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun sektorelementer opført af kilden. Kildestatus har intet observationstidspunkt, og offentlig adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
- AROLLAY · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- COL · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- ISERANE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- PONT ABATTE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- PRE CHEMIN · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- PYRAMIDES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- VALLON · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- MANGARD · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- PETIT BOIS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TABLE ORIENTATION · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- FORET · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- SIGNAL · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TUNNEL · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
Val d'Isère · PISAILLAS · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortetMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 2Uden for driftsperioden: 2
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun sektorelementer opført af kilden. Kildestatus har intet observationstidspunkt, og offentlig adgang er ikke verificeret.
Liftstatus
- TSD CASCADE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TK MONTETS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
- LAC CEMA · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- AIGUILLE PERS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES CHAMPIONS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- MONTETS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- PAYS DESERT · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- PISSAILLAS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TRAV.DES ARSES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- CASCADE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- COMBE DU GEANT · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- MORAINE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
Val d'Isère · SOLAISE · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortetMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 1Uden for driftsperioden: 1
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun sektorelementer opført af kilden. Kildestatus har intet observationstidspunkt, og offentlig adgang er ikke verificeret.
Liftstatus
- TC SOLAISE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
- LAC OUILLETTE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- MADELEINE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- SAVONNETTE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- VILLAGE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- ZONE TRANQUILLE DE MADELEINE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- COL MADELEINE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- GLACIERS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LA FOURCHE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LAC PARC A MOUTONS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LEISSIERES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- MARAIS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- PLAN MILLET · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- ST JACQUES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TR DU LAISINANT · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TRAVERSEE DU ROGONEY · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- AIGLON · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- ARCELLE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- CUGNAI · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- L · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- M · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- MATTIS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- PLAN · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- ROUTE DU COL · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- 3000 · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- COMBE MARTIN · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- MARMOTTONS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- RHONE ALPES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- S · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
Val d’Isère → Tignes · Opført af kilden: forbindelseMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Forbindelser efter retning
De viste dele er kun delvis information og bekræfter hverken gennemkørsel eller aktuel offentlig adgang.
Val d’Isère → Tignes
- VAL D'ISERE - TIGNES · Uden for driftsperioden
Météo-France · Tignes og Val d’Isère NIVO stations
Station Val d Isere JoserayArkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 29. apr. 2026, 08.45
| Målested | cm |
|---|---|
| Val d Isere Joseray (1.854 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale. | 0 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Tignes / Val d’Isère
Val d'Isère · BELLEVARDE · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet5. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 2Uden for driftsperioden: 2
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Val d'Isère · FORNET/ISERAN · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet5. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Liftstatus · Melding utilgængelig
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Val d'Isère · PISAILLAS · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet5. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 2Uden for driftsperioden: 2
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Val d'Isère · SOLAISE · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet5. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 1Uden for driftsperioden: 1
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Val d’Isère → Tignes · Opført af kilden: forbindelse5. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Tignes / Val d’Isère
Val d'Isère · BELLEVARDE · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 2Uden for driftsperioden: 2
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Val d'Isère · FORNET/ISERAN · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Liftstatus · Melding utilgængelig
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Val d'Isère · PISAILLAS · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 2Uden for driftsperioden: 2
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Val d'Isère · SOLAISE · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 1Uden for driftsperioden: 1
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Val d’Isère → Tignes · Opført af kilden: forbindelse4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Tignes / Val d’Isère
Val d'Isère · BELLEVARDE · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 2Uden for driftsperioden: 2
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Val d'Isère · FORNET/ISERAN · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Liftstatus · Melding utilgængelig
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Val d'Isère · PISAILLAS · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 2Uden for driftsperioden: 2
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Val d'Isère · SOLAISE · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 1Uden for driftsperioden: 1
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Val d’Isère → Tignes · Opført af kilden: forbindelse3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Météo-France · Tignes og Val d’Isère NIVO stations
Station Val d Isere Joseray4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 29. apr. 2026, 08.45
| Målested | cm |
|---|---|
| Val d Isere Joseray (1.854 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale. | 0 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Val d’Isère?
For Val d’Isère viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 22.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.850 m, 1,4 mm i 2.500 m og 1,4 mm i 3.000 m i de 24 timer fra 5. nov., 03.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Val d’Isère?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Val d’Isère. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Val d’Isère?
Lifte: Antal åbne ukendt · 2 angivet (Val d'Isère · BELLEVARDE · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet; Tignes – Val d’Isère · Lumiplay; Hentet 5. nov., 02.09 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Face de Bellevarde, som nås med kabelbanen Funival fra La Daille, var i 1992 skueplads for herrernes styrtløb, super-G og storslalom ved OL. Tegningen er skematisk, ikke et kort over pisterne.
Før din skidag
Hvor højt når Val d’Isère-området over landsbyen?
Ifølge Wikipedia går kommunen fra 1.785 til 3.599 m, så tinderne ligger omkring 1.750 m over landsbyen. Landsbyprognosen kan ikke erstatte højdeværdierne.[4][2]
Kan jeg stå på ski fra Val d’Isère til Tignes og tilbage på en dag?
De udgør ét delt skiområde, men krydsningen afhænger af lifte, som denne side ikke kan bekræfte. Kortet har ingen observationstid, så tjek det igen om eftermiddagen, før du binder dig til hjemturen.[3]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Val d’Isère · Placering og højdeOpenStreetMap via Mapcarta
- Val d’Isère · Placering og højdeVal d’Isère rådhus
- Tignes–Val d’Isère · Kort over pisterneTignes turisme / ALTTA og STVI
- Val d’Isère · Fakta og områdeinformationWikipedia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Hvornår tager du til bjergene?
Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.