Savoie · De franske Alper · Frankrig
Val Thorens: sneprognose og vejret
For Val Thorens viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 5. nov., 07.00, modelleret snefald på 0,1 mm i 2.300 m, 0,1 mm i 2.700 m og 0,1 mm i 3.200 m i de 24 timer fra 5. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde
Meldte forhold for Val Thorens: Lifte: Meldt lukket (Val Thorens; Les 3 Vallées; Hentet 5. nov., 10.07 · kildetid ubekræftet). Pister: Meldt lukket (Val Thorens; Les 3 Vallées; Hentet 5. nov., 10.07 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Val Thorens ligger i 2.300 meters højde i en åben alpin gryde, med en kompakt landsby under klippekamme og brede, højtliggende skråninger. Sammenlign prognosen for landsbyen med to højere niveauer, før du vælger, hvor du vil stå på ski.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- Meldt lukketVal Thorens
- Pister
- Meldt lukketVal Thorens
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Åbner 21. nov. · om 16 dageOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 3. nov. 2026
Områdets dækning: Denne prognose gælder Val Thorens. Det oplyste skiområde på 150 km omfatter også Orelle; de 600 km gælder det større Les 3 Vallées. Meldingerne på denne side beholder kildens betegnelse Val Thorens. Det præcise omfang af Orelle-lifter i disse meldinger er endnu ikke bekræftet.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
-5 – 2 °C · 2.700 m · 5. nov. – 7. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 5. nov., 07.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Prognoserne i 2.300, 2.700 og 3.200 m er højdejusterede modelværdier for ét repræsentativt sted i Val Thorens, ikke tre vejrstationer. Værdien i 3.200 m er ikke en særskilt prognose for Cime Caron eller Orelle. For det fælles skiområde Val Thorens–Orelle er 3.230 m oplyst som højeste skihøjde.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 5. nov. 2026, 07.00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 5. nov. 2026, 11.00 | 0,3 | 0 | 72 | 9,4 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 1 | 0 | 64 | 8,5 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 1,5 | 0 | 64 | 7,9 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 1,3 | 0 | 62 | 8,1 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 1,4 | 0 | 65 | 7,9 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 1 | 0 | 67 | 7,2 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 0 | 0 | 71 | 6 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | -1 | 0 | 77 | 4,3 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | -1,1 | 0 | 78 | 4,8 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | -1,2 | 0 | 81 | 5,4 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | -1,5 | 0 | 81 | 4,9 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | -1,5 | 0 | 80 | 4,5 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | -1,5 | 0 | 81 | 3,8 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | -1,6 | 0 | 82 | 2,7 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | -1,5 | 0,1 | 86 | 2,6 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | -1,3 | 0 | 85 | 1,3 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | -1,3 | 0 | 88 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | -1,6 | 0 | 88 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | -1,8 | 0 | 90 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | -1,9 | 0 | 87 | 1,9 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | -2,2 | 0 | 86 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | -2,5 | 0 | 85 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | -2 | 0 | 85 | 0,2 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | -0,9 | 0 | 82 | 0,7 |
| 6. nov. 2026, 11.00 | 0 | 0 | 82 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 12.00 | 0,3 | 0 | 86 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 13.00 | -0,2 | 0 | 92 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 14.00 | -1 | 0,5 | 97 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 15.00 | -1,5 | 0,3 | 99 | 1,4 |
| 6. nov. 2026, 16.00 | -2 | 0,4 | 100 | 2 |
| 6. nov. 2026, 17.00 | -2,4 | 0,4 | 100 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 18.00 | -3 | 0,5 | 100 | 1,7 |
| 6. nov. 2026, 19.00 | -3,4 | 0,9 | 99 | 1,3 |
| 6. nov. 2026, 20.00 | -3,7 | 1,4 | 99 | 1,2 |
| 6. nov. 2026, 21.00 | -4,1 | 1,3 | 99 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 22.00 | -4,5 | 0,3 | 98 | 0,4 |
| 6. nov. 2026, 23.00 | -4,5 | 0,1 | 92 | 0,6 |
| 7. nov. 2026, 00.00 | -4,6 | 0,2 | 88 | 1,2 |
| 7. nov. 2026, 01.00 | -4,9 | 0,1 | 87 | 1,5 |
| 7. nov. 2026, 02.00 | -4,8 | 0 | 87 | 0,9 |
| 7. nov. 2026, 03.00 | -4,5 | 0 | 88 | 1,5 |
| 7. nov. 2026, 04.00 | -5,2 | 0 | 81 | 2,3 |
| 7. nov. 2026, 05.00 | -5,1 | 0 | 78 | 2,1 |
| 7. nov. 2026, 06.00 | -5,2 | 0 | 75 | 2,3 |
| 7. nov. 2026, 07.00 | -5,3 | 0 | 78 | 2,7 |
| 7. nov. 2026, 08.00 | -4,8 | 0 | 74 | 3 |
| 7. nov. 2026, 09.00 | -4,2 | 0 | 75 | 2,6 |
| 7. nov. 2026, 10.00 | -2,6 | 0 | 83 | 1,1 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0,1 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 37/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 19 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0 °C · 65 h
5. nov. 2026, 01.00 → 5. nov. 2026, 07.00
Prognosearkiv
- 5. nov. 2026, 07.00 · 2.700 m
- 5. nov. 2026, 01.00 · 2.700 m
- 4. nov. 2026, 19.00 · 2.700 m
- 4. nov. 2026, 16.00 · 2.700 m
- 4. nov. 2026, 10.00 · 2.700 m
- 4. nov. 2026, 08.17 · 2.700 m
- 4. nov. 2026, 02.17 · 2.700 m
- 3. nov. 2026, 20.17 · 2.700 m
- 3. nov. 2026, 14.17 · 2.700 m
- 3. nov. 2026, 12.20 · 2.700 m
- 3. nov. 2026, 06.20 · 2.700 m
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Paris
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-3,9°C
Vind: 9,4 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 5. nov., 07.000,3°C
Vind: 9,4 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 5. nov., 07.002,3°C
Vind: 8,8 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 5. nov., 07.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
5. nov., 11.00 → 6. nov., 11.00
2.300 m
0,1 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.700 m
0,1 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
3.200 m
0,1 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
0,3°Mulighed for sneproduktion
37 / 48 hLængste kuldeperiode: 19 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 5. nov. 2026 | -1,5° / 1,5° | 0 mm (13 h) |
| 6. nov. 2026 | -4,5° / 0,3° | 6,2 mm (24 h) |
| 7. nov. 2026 | -5,3° / -2,6° | 0,3 mm (11 h) |
Udbyderens opdatering: 5. nov., 07.00 · Hentet: 5. nov., 09.18 · Europe/Paris
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Middeltemperaturen er uændret med den viste præcision.
Fælles prognoseperiode5. nov. 2026, 11.00 — 8. nov. 2026, 04.0065 h · 2.700 m · Europe/Paris
Timer mellem udbyderens opdateringer6 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- +0 °CTidligere prognose: -2,3 °C
Seneste prognose: -2,3 °C - Samlet nedbørPrognose
- +0,9 mmTidligere prognose: 5,6 mm
Seneste prognose: 6,5 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0,9 mmTidligere prognose: 5,6 mm
Seneste prognose: 6,5 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- -2 hTidligere prognose: 56 h
Seneste prognose: 54 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | -2,3 °C | -2,3 °C | +0 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 5,6 mm | 6,5 mm | +0,9 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 5,6 mm | 6,5 mm | +0,9 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 56 h | 54 h | -2 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 5. nov. 2026, 01.00
Hentet: 5. nov. 2026, 04.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 5. nov. 2026, 07.00
Hentet: 5. nov. 2026, 09.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Les 3 Vallées
Val ThorensMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: Meldt lukket
Pistestatus · Meldt lukket
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Val ThorensMelding utilgængelig
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 5. nov. 2026
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Météo-France · Les 3 Vallées stations
Station VAL THORENSArkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 3. maj 2026, 09.22
| Målested | cm |
|---|---|
| VAL THORENS (2.283 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale. | 105 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Les 3 Vallées
Val Thorens5. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: Meldt lukket
Pistestatus · Meldt lukket
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Val Thorens5. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 5. nov. 2026
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Les 3 Vallées
Val Thorens4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: Meldt lukket
Pistestatus · Meldt lukket
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Val Thorens4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 4. nov. 2026
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Les 3 Vallées
Val Thorens3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: Meldt lukket
Pistestatus · Meldt lukket
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Val Thorens3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 3. nov. 2026
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Météo-France · Les 3 Vallées stations
Station VAL THORENS5. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 3. maj 2026, 09.22
| Målested | cm |
|---|---|
| VAL THORENS (2.283 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale. | 105 |
Météo-France · Les 3 Vallées stations
Station VAL THORENS4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 3. maj 2026, 09.22
| Målested | cm |
|---|---|
| VAL THORENS (2.283 m) · Målt snedybdeSamlet jordlag af sne, is og andet materiale. | 105 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Val Thorens?
For Val Thorens viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 5. nov., 07.00, modelleret snefald på 0,1 mm i 2.300 m, 0,1 mm i 2.700 m og 0,1 mm i 3.200 m i de 24 timer fra 5. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Val Thorens?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Val Thorens. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Val Thorens?
Lifte: Meldt lukket (Val Thorens; Les 3 Vallées; Hentet 5. nov., 10.07 · kildetid ubekræftet). Pister: Meldt lukket (Val Thorens; Les 3 Vallées; Hentet 5. nov., 10.07 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Åbne sneskråninger omgiver en tæt, etagevis opbygget landsby under klippekamme. Illustrationen samler disse lokale træk i et selvstændigt skematisk landskab; den viser ikke faktiske pister, bjergtoppenes placering eller ruten til Orelle. Brug det officielle kort til orientering.
Før din skidag
Har Val Thorens 150 eller 600 km pister?
De 150 km beskriver det sammenhængende skiområde Val Thorens–Orelle. De 600 km hører til det større Les 3 Vallées. Ingen af tallene gælder Val Thorens alene. Tjek det officielle kort og dit liftkorts gyldighedsområde, hvis du vil stå på ski uden for lokalområdet.[1][2]
Omfatter liftmeldingerne for Val Thorens også Orelle?
Den regionale melding samler Val Thorens og Orelle, men Les 3 Vallées udgiver også særskilte meldinger for hver destination. Den tilgængelige side for Val Thorens viser ikke, om eller hvilke lifter i Orelle der er med. PisteWindow beholder derfor kildens betegnelse Val Thorens og behandler ikke tallet som et bekræftet lifttal for hele området på 150 km.[3][8]
Kan jeg bruge åbningskortet til at planlægge hjemturen fra en anden dal?
Tjek den officielle melding og forbindelsernes lukketider før afgang. Val Thorens advarer om, at kortet uden for åbningstiden viser forventede åbninger. En planlagt åbning bekræfter ikke, at en lift kører nu. En melding uden bekræftet observationstidspunkt bekræfter heller ikke aktuel adgang.[5][3]
Er et snefaldstal det samme som snedybden i Val Thorens?
Nej. Snefald og samlet snedybde måler forskellige ting. Les 3 Vallées’ vejrside skelner mellem snefald og datoen for seneste snefald og angiver en sideopdatering. Tidligere snefald er ikke dagens snedybde. Sideopdateringen bekræfter heller ikke, hvornår hver værdi blev målt. PisteWindow viser kun en snedybde, hvis kilden udtrykkeligt kalder den det.[4]
Hvor kan begyndere starte i Val Thorens?
Den officielle guide nævner to Easy Rider-områder, herunder en zone ved transportbåndene Castor og Pollux. Brug begynderguiden og det aktuelle kort til at vælge et egnet mødested. Tjek, hvilke lifter og pister der er i drift, før du tager til en anden del af bjerget.[6][2][3]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Val Thorens–Orelle · SkiområdeVal Thorens turistkontor
- Val Thorens–Orelle · Les 3 Vallées · Kort over pisterneVal Thorens turistkontor
- Val Thorens · Lift- og pistestatusLes 3 Vallées
- Val Thorens · SnemeldingLes 3 Vallées
- Val Thorens · Praktisk informationVal Thorens turistkontor
- Val Thorens · Easy Rider · BegynderområderVal Thorens turistkontor
- Orelle–Val Thorens · Placering og højdeOrelle lift operatør
- Les 3 Vallées · Regional lift- og pistemeldingLes 3 Vallées
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Hvornår tager du til bjergene?
Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.