Aostadalen · Italien

Valtournenche: sneprognose og vejret

For Valtournenche viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 5. nov., 13.00, modelleret snefald på 2,1 mm i 1.524 m, 9,9 mm i 2.200 m og 15 mm i 3.000 m i de 24 timer fra 5. nov., 20.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde

Meldte forhold for Valtournenche: Lifte: 0 af 8 åbne (IT · Valtournenche · SkiLife · Drift ifølge kilden; SkiLife; Hentet 5. nov., 19.41 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 23 åbne (IT · Valtournenche · SkiLife · Drift ifølge kilden; SkiLife; Hentet 5. nov., 19.41 · kildetid ubekræftet). Den seneste opdatering mislykkedes; værdierne stammer fra en tidligere hentning. Skiområdets officielle information

Valtournenche er den gamle dallandsby på den italienske side, på cirka 1.524 m i den øvre Valtournenche-dal. Breuil-Cervinia, højfjeldsstedet som de fleste skiløbere mener med Cervinia, er en landsby i samme kommune og ligger mere end 500 m højere.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Åbner snart

Den seneste opdatering mislykkedes. Værdierne stammer fra en tidligere hentning.

Lifte
0 af 8 åbneIT · Valtournenche · SkiLife · Drift ifølge kilden
Pister
0 af 23 åbneIT · Valtournenche · SkiLife · Drift ifølge kilden
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Åbner 28. nov. · om 23 dageOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 4. nov. 2026
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Prognosen gælder landsbypunktet, ikke Breuil-Cervinia eller det fælles område Cervino Ski Paradise. Operatørens Cervinia-side udgiver kort over lifte og pister for Matterhorn-området, og Cervinia har her sin egen side for højfjeldsstedet.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Valtournenche

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-4 – 1 °C · 2.200 m · 5. nov. – 7. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 5. nov., 13.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Niveauerne 1.524, 2.200 og 3.000 m er modelestimater for landsbypunktet (45,87698° N, 7,62279° Ø), ikke målinger. Liften til Testa Grigia på 3.480 m og Plateau Rosa på omkring 3.500 m ligger over det højeste niveau.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 5. nov. 2026, 13.00 · Europe/Rome · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time0,2 °C
Temperaturprognose time for time-6°0°3°5. nov., 207. nov., 19
Prognoseværdier time for time
Valtournenche · 2.200 m · Europe/Rome
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
5. nov. 2026, 20.000,21,8981,6
5. nov. 2026, 21.000,51980,7
5. nov. 2026, 22.000,41,2990,4
5. nov. 2026, 23.000,31,1990,2
6. nov. 2026, 00.00-0,11,8990,3
6. nov. 2026, 01.00-0,22,1990,6
6. nov. 2026, 02.00-0,21,6990,2
6. nov. 2026, 03.00-0,31,6990,3
6. nov. 2026, 04.00-0,40,9990,4
6. nov. 2026, 05.00-0,50,8990
6. nov. 2026, 06.00-1,10,61000,2
6. nov. 2026, 07.00-1,20,2960,1
6. nov. 2026, 08.00-10,1920,5
6. nov. 2026, 09.00-0,40970,7
6. nov. 2026, 10.00-0,601000,1
6. nov. 2026, 11.00-0,401000,4
6. nov. 2026, 12.00-0,401000,5
6. nov. 2026, 13.00-0,301000,4
6. nov. 2026, 14.00-0,201000,5
6. nov. 2026, 15.00-0,201000,4
6. nov. 2026, 16.00-0,301001,2
6. nov. 2026, 17.00-0,80,11000,7
6. nov. 2026, 18.00-10,11000,2
6. nov. 2026, 19.00-1,101000,3
6. nov. 2026, 20.00-0,90,11000,3
6. nov. 2026, 21.00-0,90,3960,4
6. nov. 2026, 22.00-1,50,1980,3
6. nov. 2026, 23.00-1,50950,7
7. nov. 2026, 00.00-1,60930,7
7. nov. 2026, 01.00-1,50,3950,4
7. nov. 2026, 02.00-1,50,5960,3
7. nov. 2026, 03.00-1,70,3970,4
7. nov. 2026, 04.00-2,30,11000,3
7. nov. 2026, 05.00-1,90880,2
7. nov. 2026, 06.00-2,70900,7
7. nov. 2026, 07.00-2,50850,2
7. nov. 2026, 08.00-3,50850,4
7. nov. 2026, 09.00-1,70940,7
7. nov. 2026, 10.00-1,10930,5
7. nov. 2026, 11.00-0,90961,4
7. nov. 2026, 12.00-0,70931
7. nov. 2026, 13.00-0,80971,2
7. nov. 2026, 14.00-0,70971,3
7. nov. 2026, 15.00-0,901001,2
7. nov. 2026, 16.00-101000,9
7. nov. 2026, 17.00-1,30980,8
7. nov. 2026, 18.00-1,40981
7. nov. 2026, 19.00-1,501000,9
Modelleret snefald · næste 24 timer
9,9 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
10/48 h
Længste sammenhængende periode
7 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,2 °C · 62 h

5. nov. 2026, 07.00 → 5. nov. 2026, 13.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Rome

1.524 m2,5°C2.200 m0,2°C3.000 m-5°C0°C · ≈ 2.231 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 2.231 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

5. nov., 20.00 → 6. nov., 20.00

1.524 m

2,1 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.200 m

9,9 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

3.000 m

15 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.524 m

0 h · Egnet vejr · 12/12 vurderede timer

20—Over vurderingens grænse · 1,6°C
21—Over vurderingens grænse · 1,6°C
22—Over vurderingens grænse · 1,6°C
23—Over vurderingens grænse · 1,3°C
00—Over vurderingens grænse · 0,8°C
01—Over vurderingens grænse · 0,4°C
02—Over vurderingens grænse · 0,4°C
03—Over vurderingens grænse · 0,4°C
04—Over vurderingens grænse · 0,5°C
05—Over vurderingens grænse · 0,3°C
06—Over vurderingens grænse · 0,4°C
07—Over vurderingens grænse · 0,5°C
2.200 m

0 h · Egnet vejr · 12/12 vurderede timer

20—Over vurderingens grænse · -0,1°C
21—Over vurderingens grænse · 0,2°C
22—Over vurderingens grænse · 0,2°C
23—Over vurderingens grænse · 0,1°C
00—Over vurderingens grænse · -0,3°C
01—Over vurderingens grænse · -0,4°C
02—Over vurderingens grænse · -0,4°C
03—Over vurderingens grænse · -0,5°C
04—Over vurderingens grænse · -0,6°C
05—Over vurderingens grænse · -0,7°C
06—Over vurderingens grænse · -1,1°C
07—Over vurderingens grænse · -1,7°C
3.000 m

12 h · Egnet vejr · 12/12 vurderede timer

20✓Egnet vejr · -5,3°C
21✓Egnet vejr · -5°C
22✓Egnet vejr · -5°C
23✓Egnet vejr · -5,1°C
00✓Egnet vejr · -5,5°C
01✓Egnet vejr · -5,6°C
02✓Egnet vejr · -5,6°C
03✓Egnet vejr · -5,7°C
04✓Egnet vejr · -5,8°C
05✓Egnet vejr · -5,9°C
06✓Egnet vejr · -6,3°C
07✓Egnet vejr · -6,8°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

0,2°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

10 / 48 h

Længste kuldeperiode: 7 h

Temperaturprognose time for time0,2 °C
Temperaturprognose time for time-6°0°3°5. nov., 207. nov., 19
2.200 m · Europe/Rome
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
5. nov. 20260,2° / 0,5°5,1 mm (4 h)
6. nov. 2026-1,5° / -0,1°10,4 mm (24 h)
7. nov. 2026-3,5° / -0,7°1,2 mm (20 h)

Udbyderens opdatering: 5. nov., 13.00 · Hentet: 5. nov., 15.17 · Europe/Rome

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
1.524 m2.200 m3.000 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,2°C koldere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode5. nov. 2026, 20.00 — 8. nov. 2026, 10.0062 h · 2.200 m · Europe/Rome

Timer mellem udbyderens opdateringer6 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
-0,2 °CTidligere prognose: -1,4 °C
Seneste prognose: -1,6 °C
Samlet nedbørPrognose
+7,4 mmTidligere prognose: 9,3 mm
Seneste prognose: 16,7 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+5,2 mmTidligere prognose: 6,3 mm
Seneste prognose: 11,5 mm
Timer med egnet vejrModelleret
-1 hTidligere prognose: 24 h
Seneste prognose: 23 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose-1,4 °C-1,6 °C-0,2 °C
Samlet nedbørPrognose9,3 mm16,7 mm+7,4 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret6,3 mm11,5 mm+5,2 mm
Timer med egnet vejrModelleret24 h23 h-1 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.524 mNy prognose5. nov. 2026, 13.00
2.200 mNy prognose5. nov. 2026, 13.00
3.000 mNy prognose5. nov. 2026, 13.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Valtournenche Murailles

Seneste hentning mislykkedes. Gemte meldinger nedenfor er historiske.

Ingen gemt melding. Se den officielle kilde.

SkiLife · Valtournenche snow report

Valtournenche · Snemelding Salette og baseArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
04-11-2026 16:45
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Salette (2.245 m) · Meldt snedybdeSnemængde meldt af SkiLife for stedet. Observationstidspunkt og målemetode er ubekræftede.15
Valtournenche base (1.524 m) · Meldt snedybdeSnemængde meldt af SkiLife for stedet. Observationstidspunkt og målemetode er ubekræftede.10
Officiel kilde ↗

SkiLife · Drift · Valtournenche

IT · Valtournenche · SkiLife · Drift ifølge kildenMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
5. nov. 2026, 16.47

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 8

Pistestatus · 0 / 23

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun navngivne lokale elementer opført af kilden; aktuel adgang og fuldstændig oversigt er ikke verificeret.

Liftstatus
  • B - Buffalo · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • C - Segg. Becca d'Aran · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • D - Desert · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • D - Salette · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • E - Segg. La Motta · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • F - Segg. Bec Carre · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • G - Segg. DuCol · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • H - SG h GRAN SOMETTA · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
Pistestatus
  • 1 R BLANCHE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 10 DU COL · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 11 GRAN SOMETTA · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 12 GRAN LAGO · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 14 TUNNEL · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 15 E NOUSSAN · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 15A SIGARI · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 16 GRAN COLLET · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 18 PARCO GIOCHI · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 1A CHATEAU · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 1BIS TRECAR · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 2 CAMPETTO · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 20 SKI CROSS · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 3 CROTS · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 4 MOTTA · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 5 CANESTRINI · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 5A CANESTRINI BIS · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 6 CANALINO · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 7 100 FONTAINE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 8 ROISETTE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 8A BECCA D'ARAN · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 8BIS SALETTE · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
  • 9 BARACON · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status opført af kilden; den aktuelle offentlige adgang og observationstidspunktet for elementet er ikke verificeret.
Forbindelser efter retning

De viste dele er kun delvis information og bekræfter hverken gennemkørsel eller aktuel offentlig adgang.

Valtournenche → Cervinia-Valtournenche

  • Cervinia-Valtournenche · Meldt lukket
Officiel kilde ↗

Zermatt / Cervinia · offentliggjorte sektorer

IT · Valtournenche · ingen liftoversigt leveretMelding utilgængelig

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

SkiLife · Valtournenche snow report

Valtournenche · Snemelding Salette og base5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
04-11-2026 16:45
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Salette (2.245 m) · Meldt snedybdeSnemængde meldt af SkiLife for stedet. Observationstidspunkt og målemetode er ubekræftede.15
Valtournenche base (1.524 m) · Meldt snedybdeSnemængde meldt af SkiLife for stedet. Observationstidspunkt og målemetode er ubekræftede.10
Officiel kilde ↗

SkiLife · Valtournenche snow report

Valtournenche · Snemelding Salette og base4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
03-11-2026 16:46
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Salette (2.245 m) · Meldt snedybdeSnemængde meldt af SkiLife for stedet. Observationstidspunkt og målemetode er ubekræftede.15
Valtournenche base (1.524 m) · Meldt snedybdeSnemængde meldt af SkiLife for stedet. Observationstidspunkt og målemetode er ubekræftede.10
Officiel kilde ↗

SkiLife · Drift · Valtournenche

IT · Valtournenche · SkiLife · Drift ifølge kilden5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
5. nov. 2026, 16.47

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 8

Pistestatus · 0 / 23

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

SkiLife · Drift · Valtournenche

IT · Valtournenche · SkiLife · Drift ifølge kilden4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 16.45

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 8

Pistestatus · 0 / 23

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

SkiLife · Drift · Valtournenche

IT · Valtournenche · SkiLife · Drift ifølge kilden3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 16.46

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 8

Pistestatus · 0 / 23

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Zermatt / Cervinia · offentliggjorte sektorer

IT · Valtournenche · ingen liftoversigt leveret5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Zermatt / Cervinia · offentliggjorte sektorer

IT · Valtournenche · ingen liftoversigt leveret4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Zermatt / Cervinia · offentliggjorte sektorer

IT · Valtournenche · ingen liftoversigt leveret3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Valtournenche?

For Valtournenche viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 5. nov., 13.00, modelleret snefald på 2,1 mm i 1.524 m, 9,9 mm i 2.200 m og 15 mm i 3.000 m i de 24 timer fra 5. nov., 20.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Valtournenche?

PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Valtournenche. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗

Hvilke lifte er åbne i Valtournenche?

Lifte: 0 af 8 åbne (IT · Valtournenche · SkiLife · Drift ifølge kilden; SkiLife; Hentet 5. nov., 19.41 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 23 åbne (IT · Valtournenche · SkiLife · Drift ifølge kilden; SkiLife; Hentet 5. nov., 19.41 · kildetid ubekræftet). Den seneste opdatering mislykkedes; værdierne stammer fra en tidligere hentning. Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Aostadalen · Italien

Lær bjerget at kende

Ifølge Wikipedia ligger skiområdet i Breuil-Cervinia mellem 2.050 og 3.500 m, med svævebanen Breuil–Plan Maison på 2.555 m og en lift til Testa Grigia på 3.480 m. Stedet deler skiområde med Zermatt via Plateau Rosa-gletsjeren og når en del af Valtournenche-området via Cime Bianche-passet.

Prognosepunkt
45,87698° N, 7,62279° Ø[1]
Offentliggjort landsbyhøjde
1.524 m[2]
Breuil-Cervinia
2.050 m · landsby i Valtournenche[5]
Kommune
Cirka 115 km² · 2.178 indbyggere (2022)[4]

Før din skidag

Er Valtournenche det samme som Cervinia?

Nej. Valtournenche er kommunens landsby på omkring 1.524 m. Breuil-Cervinia, på 2.050 m, er en landsby i samme kommune og basen for det meste skiløb i højden. Brug denne side til landsbyen og Cervinia-siden til stedet.[5][4]

Kan jeg stå på ski fra Valtournenche til Zermatt?

Stedet Breuil-Cervinia deler skiområde med Zermatt via Plateau Rosa-gletsjeren. Ifølge Wikipedia virker forbindelsen, når vejret tillader det, og de italienske lifte er åbne. Den starter fra højfjeldsstedet, ikke fra landsbyen.[5]

Hvor finder jeg det officielle italienske kort over pisterne?

Operatørens side tilbyder en PDF med navnet Slopes and ski lifts in the Matterhorn area og reklamerer for appen Cervino Ski Paradise til pistesøgning og vejr. Adressen er Località Bardoney i Breuil Cervinia.[3]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Valtournenche · Placering og højdeOpenStreetMap / Mapcarta
  2. Valtournenche · Placering og højdeAostadalen Turisme
  3. Valtournenche · SkiområdeCervino S.p.A.
  4. Valtournenche · Fakta og områdeinformationWikipedia
  5. Breuil-Cervinia · Fakta og områdeinformationWikipedia
  6. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Planlæg en rejse

Hvornår tager du til bjergene?

Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.

Gemmes kun i denne browser. Ingen konto er nødvendig.