Isère · Frankrig
Vaujany: sneprognose og vejret
For Vaujany viser prognosen fra MET Norway og Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 07.00 – 4. nov., 08.17, modelleret snefald på 0,1 mm i 1.250 m, 1,9 mm i 1.650 m og 0 mm i 2.500 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Vaujany og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information
Vaujany er en landsby med adgang til skiområdet; prognosepunktet er ved turistkontoret i landsbyen, adskilt fra Montfrais-plateauet.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- Ikke meldt
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Vaujany er en by i skiområdet Alpe d’Huez Grand Domaine; områdets tal gælder ikke kun Vaujany. Se åbne forbindelser i den officielle melding.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Ingen nylige lokale meldinger
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Vaujany
-2 – 8 °C · 1.650 m · 4. nov. – 6. nov.
MET Norway · Udstedt 4. nov., 08.17
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
For Vaujany er værdierne i 1.250, 1.650 og 2.500 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet 5 place du téléphérique, ikke observationer eller separate vejrstationer.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 08.17 · Europe/Paris · MET Norway
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 11.00 | 3,9 | 0,3 | 64,6 | 2 |
| 4. nov. 2026, 12.00 | 3,9 | 0,1 | 67,9 | 2 |
| 4. nov. 2026, 13.00 | 4,9 | 0 | 58,8 | 2,7 |
| 4. nov. 2026, 14.00 | 4,8 | 0 | 55,8 | 2,9 |
| 4. nov. 2026, 15.00 | 4,8 | 0 | 54,8 | 2,6 |
| 4. nov. 2026, 16.00 | 4,3 | 0 | 56,6 | 2,3 |
| 4. nov. 2026, 17.00 | 2,7 | 0 | 67 | 1,7 |
| 4. nov. 2026, 18.00 | 2,1 | 0 | 69,2 | 1,6 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | 0,7 | 0 | 73,7 | 1,5 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | 0,2 | 0 | 76,1 | 1,5 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | -0,3 | 0 | 78,9 | 1,6 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | -0,4 | 0 | 81,3 | 1,7 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | -0,3 | 0,1 | 82,5 | 1,7 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | -0,2 | 0,9 | 85,1 | 1,7 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | 0,6 | 0,8 | 84,7 | 1,7 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | 0,6 | 0,2 | 84,6 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | 0,6 | 0 | 87,7 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | -0,6 | 0 | 87,5 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | -0,9 | 0 | 87,4 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | -1,3 | 0 | 86,8 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | -1,5 | 0 | 87,6 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | -0,6 | 0 | 87 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 2,2 | 0 | 80,4 | 2,4 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 4,7 | 0 | 67,2 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 6,4 | 0 | 59,4 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 7,3 | 0 | 56,9 | 2 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 7,8 | 0 | 55,8 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 7,9 | 0 | 55,7 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 7,6 | 0 | 57 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 6,7 | 0 | 60,1 | 1,7 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 4,3 | 0 | 71 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 2,7 | 0 | 76,7 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 1,8 | 0 | 80,9 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 2,1 | 0,2 | 82 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 2,1 | 0,2 | 86,2 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 2,1 | 0,2 | 90,1 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | 2,7 | 0,7 | 89,7 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | 2,7 | 0,9 | 90,7 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | 2,5 | 0,3 | 91,9 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | 2,6 | 0,2 | 90,9 | 1 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | 2,7 | 0,7 | 92,3 | 0,7 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | 2,2 | 0,8 | 94,2 | 0,4 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | 1,7 | 2,9 | 99,4 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | 1,5 | 2,9 | 99,4 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | 1,2 | 1,5 | 99,7 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | 1,5 | 0,4 | 97,4 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | 2,3 | 0,1 | 93,2 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | 3,4 | 0,1 | 88,1 | 0,5 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 1,9 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 4/45 h
- Længste sammenhængende periode
- 3 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Kilde: MET Norway · CC BY 4.0 · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Paris
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-0,6°C
Vind: 1,3 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 07.003,9°C
Vind: 2 m/s · Nedbør: 0,3 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 08.176,3°C
Vind: 2 m/s · Nedbør: 0,3 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 08.17Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 11.00 → 5. nov., 11.00
1.250 m
0,1 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.650 m
1,9 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.500 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
4 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
3,9°Mulighed for sneproduktion
4 / 48 hLængste kuldeperiode: 3 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | -0,4° / 4,9° | 0,5 mm (13 h) |
| 5. nov. 2026 | -1,5° / 7,9° | 3,2 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | 1,2° / 3,4° | 10,8 mm (11 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 08.17 · Hentet: 4. nov., 08.18 · Europe/Paris
MET Norway ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Prognosekilden eller beregningen har ændret sig.
Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00
Hentet: 4. nov. 2026, 09.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 08.17
Hentet: 4. nov. 2026, 08.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Météo-France · Alpe d’Huez area stations
Vaujany · VAUJANY-NIVO · Station VAUJANY-NIVOArkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 9. apr. 2026
| Målested | cm |
|---|---|
| Vaujany · VAUJANY-NIVO (1.720 m) · Målt snedybde | 115 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Météo-France · Alpe d’Huez area stations
Vaujany · VAUJANY-NIVO · Station VAUJANY-NIVO4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 9. apr. 2026
| Målested | cm |
|---|---|
| Vaujany · VAUJANY-NIVO (1.720 m) · Målt snedybde | 115 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Vaujany?
For Vaujany viser prognosen fra MET Norway og Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 07.00 – 4. nov., 08.17, modelleret snefald på 0,1 mm i 1.250 m, 1,9 mm i 1.650 m og 0 mm i 2.500 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Vaujany?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Vaujany. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Vaujany?
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Vaujany. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Landskabet ved Vaujany er skematisk, ikke et kort eller en visning af aktuelle forhold.
Før din skidag
Er Vaujany hele skiområdet Alpe d’Huez Grand Domaine?
Nej. Alpe d’Huez Grand Domaine omfatter flere byer, og Vaujany er kun én af dem; områdets tal er ikke en lokal opgørelse.[1]
Er forbindelserne omkring Vaujany åbne?
Se den officielle lift- og pistemelding før afgang fra Vaujany. Et kort bekræfter ikke åbning.[4]
Er prognoserne for 1.250, 1.650 og 2.500 m ved Vaujany observationer?
Nej. Det er modelværdier justeret til 1.250, 1.650 og 2.500 m ved ét repræsentativt punkt (5 place du téléphérique).[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Alpe d’Huez Grand Domaine · SkiområdeAlpe d’Huez Grand Domaine
- Vaujany · Placering og højdeIsère Attractivité / Oisans Tourisme
- Alpe d’Huez Grand Domaine · Kort over pisterneAlpe d’Huez Grand Domaine
- Alpe d’Huez Grand Domaine · Lift- og pistestatusAlpe d’Huez Grand Domaine
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Hvornår tager du til bjergene?
Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.