Valais · Schweiz

Veysonnaz: sneprognose og vejret

For Veysonnaz viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 16.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.400 m, 0 mm i 1.800 m og 0 mm i 2.200 m i de 24 timer fra 4. nov., 20.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde

Meldte forhold for Veysonnaz: Lifte: Antal åbne ukendt · 10 angivet (Veysonnaz · returneret lokal kortoversigt; Infosnow / Nendaz Tourisme; Hentet 4. nov., 19.38 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 8 åbne (Veysonnaz · returneret lokal kortoversigt; Infosnow / Nendaz Tourisme; Hentet 4. nov., 19.38 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Veysonnaz er en landsby på cirka 1.233 m, hvis gondol på otte minutter stiger til 2.121 m, lige ved væddeløbspisten Piste de l’Ours. Af byerne i Printse er det den, der er tættest knyttet til alpint konkurrenceskiløb.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding
Lifte
Antal åbne ukendt · 10 angivetVeysonnaz · returneret lokal kortoversigt
Pister
0 af 8 åbneVeysonnaz · returneret lokal kortoversigt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Valais Tourism opfører området Veysonnaz med 94,7 km fordelt på 39 pister og 10 anlæg. De 220 km for Printse og 410 km for 4 Vallées er fælles totaler, der også omfatter Nendaz, Thyon og Verbier.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Veysonnaz

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-0 – 5 °C · 1.800 m · 4. nov. – 6. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 16.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Prognoseniveauerne 1.400, 1.800 og 2.200 m er modelestimater for Veysonnaz (46,195814° N, 7,343008° Ø). Gondolens topstation på 2.121 m ligger mellem de to øverste niveauer.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 16.00 · Europe/Zurich · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time0,3 °C
Temperaturprognose time for time-3°0°8°4. nov., 206. nov., 19
Prognoseværdier time for time
Veysonnaz · 1.800 m · Europe/Zurich
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 20.000,30731,6
4. nov. 2026, 21.000,10741,9
4. nov. 2026, 22.000,20721,7
4. nov. 2026, 23.000,20701,8
5. nov. 2026, 00.00-0,10701,9
5. nov. 2026, 01.000,10692,2
5. nov. 2026, 02.000,60671,6
5. nov. 2026, 03.000,40671,6
5. nov. 2026, 04.0000672,3
5. nov. 2026, 05.000,50672
5. nov. 2026, 06.000,40672
5. nov. 2026, 07.000,30671,9
5. nov. 2026, 08.000,90642,3
5. nov. 2026, 09.001,40632,5
5. nov. 2026, 10.002,10622,3
5. nov. 2026, 11.0030641,8
5. nov. 2026, 12.003,80661,3
5. nov. 2026, 13.004,80651,4
5. nov. 2026, 14.005,40651,3
5. nov. 2026, 15.005,30701
5. nov. 2026, 16.004,50671
5. nov. 2026, 17.003,40631,6
5. nov. 2026, 18.003,10632,3
5. nov. 2026, 19.003,40641,1
5. nov. 2026, 20.002,40671,6
5. nov. 2026, 21.002,10690,8
5. nov. 2026, 22.0020702,6
5. nov. 2026, 23.002,70681,5
6. nov. 2026, 00.0030690,6
6. nov. 2026, 01.003,30700,5
6. nov. 2026, 02.003,80691,1
6. nov. 2026, 03.003,80690,1
6. nov. 2026, 04.003,10,1781,5
6. nov. 2026, 05.003,40,1780,7
6. nov. 2026, 06.003,10790,2
6. nov. 2026, 07.002,90810,6
6. nov. 2026, 08.002,80841,7
6. nov. 2026, 09.003,60850,9
6. nov. 2026, 10.004,20830,9
6. nov. 2026, 11.004,40820,7
6. nov. 2026, 12.004,40890,7
6. nov. 2026, 13.0040,1930,8
6. nov. 2026, 14.003,40,1951,1
6. nov. 2026, 15.002,70,6950,4
6. nov. 2026, 16.002,30,6970,9
6. nov. 2026, 17.001,40,6990,5
6. nov. 2026, 18.001,10,8990,7
6. nov. 2026, 19.0011,1990,9
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
9/48 h
Længste sammenhængende periode
5 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,1 °C · 65 h

4. nov. 2026, 10.00 → 4. nov. 2026, 16.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Zurich

1.400 m2,9°C1.800 m0,3°C2.200 m-2,3°C0°C · ≈ 1.846 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 1.846 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 20.00 → 5. nov., 20.00

1.400 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.800 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.200 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.400 m

0 h · Egnet vejr · 12/12 vurderede timer

20—Over vurderingens grænse · 0,6°C
21—Over vurderingens grænse · 0,5°C
22—Over vurderingens grænse · 0,4°C
23—Over vurderingens grænse · 0,3°C
00—Over vurderingens grænse · -0°C
01—Over vurderingens grænse · 0,1°C
02—Over vurderingens grænse · 0,4°C
03—Over vurderingens grænse · 0,2°C
04—Over vurderingens grænse · -0,1°C
05—Over vurderingens grænse · 0,3°C
06—Over vurderingens grænse · 0,2°C
07—Over vurderingens grænse · 0,1°C
1.800 m

9 h · Egnet vejr · 12/12 vurderede timer

20—Over vurderingens grænse · -1,9°C
21—Over vurderingens grænse · -2°C
22✓Egnet vejr · -2°C
23✓Egnet vejr · -2,2°C
00✓Egnet vejr · -2,4°C
01✓Egnet vejr · -2,3°C
02—Over vurderingens grænse · -2°C
03✓Egnet vejr · -2,2°C
04✓Egnet vejr · -2,5°C
05✓Egnet vejr · -2,1°C
06✓Egnet vejr · -2,2°C
07✓Egnet vejr · -2,3°C
2.200 m

12 h · Egnet vejr · 12/12 vurderede timer

20✓Egnet vejr · -4,3°C
21✓Egnet vejr · -4,4°C
22✓Egnet vejr · -4,5°C
23✓Egnet vejr · -4,6°C
00✓Egnet vejr · -4,9°C
01✓Egnet vejr · -4,7°C
02✓Egnet vejr · -4,4°C
03✓Egnet vejr · -4,6°C
04✓Egnet vejr · -4,9°C
05✓Egnet vejr · -4,5°C
06✓Egnet vejr · -4,6°C
07✓Egnet vejr · -4,7°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

0,3°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

9 / 48 h

Længste kuldeperiode: 5 h

Temperaturprognose time for time0,3 °C
Temperaturprognose time for time-3°0°8°4. nov., 206. nov., 19
1.800 m · Europe/Zurich
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 20260,1° / 0,3°0 mm (4 h)
5. nov. 2026-0,1° / 5,4°0 mm (24 h)
6. nov. 20261° / 4,4°4,1 mm (20 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 16.00 · Hentet: 4. nov., 18.18 · Europe/Zurich

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
1.400 m1.800 m2.200 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,1°C varmere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 20.00 — 7. nov. 2026, 13.0065 h · 1.800 m · Europe/Zurich

Timer mellem udbyderens opdateringer6 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0,1 °CTidligere prognose: 1,8 °C
Seneste prognose: 1,9 °C
Samlet nedbørPrognose
-5,9 mmTidligere prognose: 20,3 mm
Seneste prognose: 14,4 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
-2,1 mmTidligere prognose: 4,7 mm
Seneste prognose: 2,6 mm
Timer med egnet vejrModelleret
-1 hTidligere prognose: 10 h
Seneste prognose: 9 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose1,8 °C1,9 °C+0,1 °C
Samlet nedbørPrognose20,3 mm14,4 mm-5,9 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret4,7 mm2,6 mm-2,1 mm
Timer med egnet vejrModelleret10 h9 h-1 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.400 mNy prognose4. nov. 2026, 16.00
1.800 mNy prognose4. nov. 2026, 16.00
2.200 mNy prognose4. nov. 2026, 16.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Infosnow · Lokal oversigt · Veysonnaz

Veysonnaz · returneret lokal kortoversigtMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 10

Pistestatus · 0 / 8

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Offentliggjort lokal positivliste; manglende anmodede poster: 0; udeladte ikke-alpine poster: 0. For manglende poster udledes ingen status.

Liftstatus
  • Bambino I · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Bambino II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Inalpe · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Drus · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Cheminée · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Thyon 2000 · Ukendt · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Tsa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Les Chottes · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Veysonnaz · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Piste de l'Ours · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
  • Bambino · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Inalpe · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Piste de l'Ours · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Les Mayens · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Les Drus · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Cheminée · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Tsa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Les Chottes · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Status meldt af operatøren; observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗

SLF · Station Combatzeline

Station Combatzeline · nearby measurement, outside VeysonnazArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
1. nov. 2026
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Combatzeline (2.203 m) · Målt snedybdeDaglig samlet snedækkedybde (HS), median af målte dybder. Eksporten angiver dagsrækken ved midnat UTC.1
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Infosnow · Lokal oversigt · Veysonnaz

Veysonnaz · returneret lokal kortoversigt4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 10

Pistestatus · 0 / 8

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Infosnow · Lokal oversigt · Veysonnaz

Veysonnaz · returneret lokal kortoversigt3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 10

Pistestatus · 0 / 8

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

SLF · Station Combatzeline

Station Combatzeline · nearby measurement, outside Veysonnaz4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
1. nov. 2026
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Combatzeline (2.203 m) · Målt snedybdeDaglig samlet snedækkedybde (HS), median af målte dybder. Eksporten angiver dagsrækken ved midnat UTC.1
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Veysonnaz?

For Veysonnaz viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 16.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.400 m, 0 mm i 1.800 m og 0 mm i 2.200 m i de 24 timer fra 4. nov., 20.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde ↗

Hvilke lifte er åbne i Veysonnaz?

Lifte: Antal åbne ukendt · 10 angivet (Veysonnaz · returneret lokal kortoversigt; Infosnow / Nendaz Tourisme; Hentet 4. nov., 19.38 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 8 åbne (Veysonnaz · returneret lokal kortoversigt; Infosnow / Nendaz Tourisme; Hentet 4. nov., 19.38 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Valais · Schweiz

Lær bjerget at kende

Ved gondolens topstation nævner operatøren to snehaver, Piste de l’Ours, Piste des Mayens, pisterne i Thyon og forbindelsen til Siviez. Restauranterne La Combyre og Mont-Rouge og baren Le Tipi ligger langs samme rute.

Prognosepunkt
Veysonnaz[3]
Gondolen i Veysonnaz
Topstation 2.121 m · 8 minutter[2]
Pister i området (Valais Tourism)
94,7 km · 39 pister[5]
Piste de l’Ours
FIS-løb · seneste verdenscup januar 2004[4]

Før din skidag

Hvor lang tid tager gondolturen i Veysonnaz?

Operatøren angiver otte minutter til topstationen på 2.121 m. Dalstationen ligger midt i landsbyen, men siden oplyser ingen højde for den.[2]

Afholdes der stadig løb på Piste de l’Ours?

Ifølge Wikipedia afholdes enkelte FIS-løb i ski og snowboard der; seneste alpine verdenscup var januar 2004, og nyere begivenheder var nationale, junior- og lavere FIS-løb. Tjek arrangørens kalender.[4]

Kan jeg stå på ski fra Veysonnaz til Thyon?

Operatøren nævner pisterne i Thyon og forbindelsen til Siviez blandt gondolens vinterdestinationer. Gondoler fra Veysonnaz og Les Mayens-de-l’Ours fører også til plateauet i Thyon.[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Printse · 4 Vallées · SkiområdeVeysonnaz Turisme
  2. Veysonnaz · Lift- og pistestatusVeysonnaz Turisme
  3. Veysonnaz · Placering og højdeGrand Raid BCVS
  4. Veysonnaz · Fakta og områdeinformationWikipedia
  5. Veysonnaz · SkiområdeValais/Wallis Promotion
  6. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Planlæg en rejse

Hvornår tager du til bjergene?

Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.

Gemmes kun i denne browser. Ingen konto er nødvendig.