Tyrol · Østrig
Westendorf: sneprognose og vejret
For Westendorf viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 19.00, modelleret snefald på 0 mm i 800 m, 0 mm i 1.300 m og 0 mm i 1.800 m i de 24 timer fra 5. nov., 00.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde
Meldte forhold for Westendorf: Lifte: 0 af 11 åbne (SkiWelt Westendorf · Opført af kilden: lifte og markerede pister; SkiWelt · official map; Hentet 4. nov., 23.12 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Westendorf ligger i 783 m højde. Byen ligger på en terrasse i Brixental, 13,7 km vest for Kitzbühel og 12 km sydøst for Wörgl, ved foden af Choralpe.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- 0 af 11 åbneSkiWelt Westendorf · Opført af kilden: lifte og markerede pister
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Byen har direkte adgang til SkiWelt og en forbindelse til KitzSki; Windautal grener af mod syd. Tallene for SkiWelt gælder hele området, ikke kun Westendorf; prognosen bruger ét bypunkt.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Westendorf
2 – 9 °C · 1.300 m · 5. nov. – 7. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 19.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Værdierne i 800, 1.300 og 1.800 m er højdejusterede modelprognoser ved turistkontoret, ikke separate vejrstationer. Byens højde på operatørens kort er ikke en måling ved punktet.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 19.00 · Europe/Vienna · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 5. nov. 2026, 00.00 | 3,6 | 0 | 59 | 1,4 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | 3,8 | 0 | 58 | 0,9 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | 3,1 | 0 | 62 | 0,2 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | 3,2 | 0 | 61 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | 3,5 | 0 | 55 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | 3,5 | 0 | 56 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | 3,7 | 0 | 55 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | 4 | 0 | 50 | 0,8 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | 4,3 | 0 | 53 | 1,2 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 4,8 | 0 | 57 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 6,5 | 0 | 57 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 7,8 | 0 | 69 | 0,3 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 7,8 | 0 | 64 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 8,7 | 0 | 66 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 9,1 | 0 | 63 | 0,6 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 9,1 | 0 | 64 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 8,5 | 0 | 78 | 0,3 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 6,9 | 0 | 79 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 6,1 | 0 | 74 | 0,3 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 5,6 | 0 | 73 | 0,3 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 5,4 | 0 | 66 | 0,3 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 5,3 | 0 | 66 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 5,2 | 0 | 67 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | 5 | 0 | 61 | 0,4 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | 5,1 | 0 | 50 | 0,4 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | 4,9 | 0 | 48 | 0,4 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | 4,8 | 0 | 55 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | 4,7 | 0 | 54 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | 4,8 | 0 | 52 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | 4,9 | 0 | 54 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | 4,8 | 0 | 54 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | 4,8 | 0 | 55 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | 5,3 | 0 | 55 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | 6,8 | 0 | 56 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | 8,3 | 0 | 72 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 11.00 | 8,9 | 0 | 63 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 12.00 | 9,1 | 0 | 67 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 13.00 | 9,2 | 0 | 71 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 14.00 | 9,3 | 0 | 76 | 0,7 |
| 6. nov. 2026, 15.00 | 8,9 | 0 | 79 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 16.00 | 7,7 | 0 | 85 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 17.00 | 6 | 0 | 93 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 18.00 | 5,3 | 0 | 85 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 19.00 | 4,4 | 0 | 81 | 0,3 |
| 6. nov. 2026, 20.00 | 3,7 | 0 | 85 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 21.00 | 2,8 | 0 | 89 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 22.00 | 2,6 | 0 | 90 | 0,2 |
| 6. nov. 2026, 23.00 | 2,2 | 0 | 93 | 0,5 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 0/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 0 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,2 °C · 66 h
4. nov. 2026, 16.00 → 4. nov. 2026, 19.00
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Vienna
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
0,4°C
Vind: 1,4 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 19.003,6°C
Vind: 1,4 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 19.003°C
Vind: 0,4 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 19.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
5. nov., 00.00 → 6. nov., 00.00
800 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.300 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.800 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 8/8 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 8/8 vurderede timer
8 h · Egnet vejr · 8/8 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
3,6°Mulighed for sneproduktion
0 / 48 hLængste kuldeperiode: 0 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 5. nov. 2026 | 3,1° / 9,1° | 0 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | 2,2° / 9,3° | 0 mm (24 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 19.00 · Hentet: 4. nov., 23.18 · Europe/Vienna
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
0,2°C varmere i de fælles prognosetimer.
Fælles prognoseperiode5. nov. 2026, 00.00 — 7. nov. 2026, 18.0066 h · 1.300 m · Europe/Vienna
Timer mellem udbyderens opdateringer3 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- +0,2 °CTidligere prognose: 4,9 °C
Seneste prognose: 5,1 °C - Samlet nedbørPrognose
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 4,9 °C | 5,1 °C | +0,2 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 0 h | 0 h | +0 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 4. nov. 2026, 16.00
Hentet: 4. nov. 2026, 18.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 19.00
Hentet: 4. nov. 2026, 23.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
SkiWelt · Drift, afgrænset til village map
SkiWelt Westendorf · Opført af kilden: lifte og markerede pisterMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 11
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun kortelementer opført af kilden. Intet observationstidspunkt pr. element og ingen verificering af adgang for skiløbere.
Liftstatus
- 110 · 6er Gondelbahn Alpenrosenbahn I · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 111 · 6er Gondelbahn Alpenrosenbahn II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 112 · 8er Gondelbahn Choralmbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 120 · 8er Gondelbahn KiWest · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 114 · Talkaser · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 115 · Laubkogel · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 117 · Fleiding · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 118 · Windauberg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 119 · Gampenkogel · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 125 · Sammer · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 126 · Schneeberg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
Pistestatus
- 110 · Alpenrosenabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 110 · Umfahrung Alpe Seite · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 110a · Hollernabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 110b · Ellmererabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 111 · Skiabfahrt Windau · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 112 · Alpe Seite · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 113 · Steindlabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 114 · Talkaserabfahrt I · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 119d · Fun Park - Big Playground © · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 114 · Trainingsstrecke Talkaser · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 115 · Laubkogel Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 117 · Neuhögen Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 117a · Fleidingabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 117b · Höhninger Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 117b · Skiweg Fleiding Nord · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 118a · Windaubergabfahrt I · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 118 · Windaubergabfahrt II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 119 · Gampenkogelabfahrt I · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 119a · Gampenkogelabfahrt II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 120 · Ki-West Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 125 · Übungswiese Samerfeld · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 126 · Schneeberg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 126 · Übungswiese Schneeberg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 0 · Alte Mittelstation bis Kälberpoint · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 0 · Bichling Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 110c · Familienabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 119a · Gampenkogel Abfahrt II Umfahrung · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 0 · Kasbühelweg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 0 · Skiweg Fleiding · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 0 · Verbindung Neuhögen - Fleiding · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 0 · Skiweg Mayerhof · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 0 · Skiweg Chor - Talkaser · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 0 · Verbindung Fleidingabfahrt zur 111er Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 0 · Trapberg Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 0 · Verbindung 110 zur Skiwiese · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 0 · Verbindung Chor Mittel/Hollernabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 0 · Verbindung Samerfeld · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 0 · Verbindung Übungswiese zur Alpenrosenbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 0 · Zufahrt Funpark · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 0 · Mini Playground © · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 117a · Neuhögen Steilhang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 0 · 110 d Verbindung Familienabfahrt - 110a Hollernabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 120 · Ki-West Abfahrt Steilhang Haas Höhe · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 114 · Talkaserabfahrt II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 110 · Umfahrung Dorferwald · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
- 126 · Skiweg Schneeberg Berg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
SkiWelt · Drift, afgrænset til village map
SkiWelt Westendorf · Opført af kilden: lifte og markerede pister4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 11
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗SkiWelt · Drift, afgrænset til village map
SkiWelt Westendorf · Opført af kilden: lifte og markerede pister3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 11
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Westendorf?
For Westendorf viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 19.00, modelleret snefald på 0 mm i 800 m, 0 mm i 1.300 m og 0 mm i 1.800 m i de 24 timer fra 5. nov., 00.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Westendorf?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Westendorf. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Westendorf?
Lifte: 0 af 11 åbne (SkiWelt Westendorf · Opført af kilden: lifte og markerede pister; SkiWelt · official map; Hentet 4. nov., 23.12 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Gampenkogel-liften betjener snowparken BIG PLAYGROUND, og to øvelsesområder i dalen har transportbånd og begynderlifte. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.
Før din skidag
Hvilken lift fører fra Westendorf op til pisterne?
Gampenkogel-liften betjener snowparken BIG PLAYGROUND, og to øvelsesområder i dalen har transportbånd og begynderlifte.[6]
Hvordan hænger Westendorf sammen med SkiWelt?
Byen har direkte adgang til SkiWelt og en forbindelse til KitzSki; Windautal grener af mod syd.[6][5]
Er prognoserne for 800, 1.300 og 1.800 m ved Westendorf observationer?
Nej. Det er modelværdier justeret til 800, 1.300 og 1.800 m ved ét repræsentativt punkt (Westendorf).[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Westendorf · SkiområdeSkiWelt
- Westendorf · Placering og højdeKitzbüheler Alpen
- SkiWelt · Kort over pisterneSkiWelt
- SkiWelt · Lift- og pistestatusSkiWelt
- Westendorf · Fakta og områdeinformationWikipedia
- Westendorf · SkiområdeSkiWelt
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Hvornår tager du til bjergene?
Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.