Valais · Schweiz

Zermatt: sneprognose og vejret

For Zermatt viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 5. nov., 13.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.608 m, 2,9 mm i 2.200 m og 4,9 mm i 3.000 m i de 24 timer fra 5. nov., 19.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde

Meldte forhold for Zermatt: Lifte: 0 af 8 åbne (CH · Matterhorn Glacier Paradise – Schwarzsee · Opført af kilden: lifte; Zermatt Bergbahnen; Hentet 5. nov., 18.37 · kildetid ubekræftet). Snedybde: 30 cm (ved Matterhorn Glacier Paradise; skiområdets melding; Zermatt Bergbahnen; Hentet 5. nov., 18.37 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Zermatt er den bilfri schweiziske landsby ved foden af Matterhorn og den schweiziske ende af det, den italienske operatør markedsfører som Cervino Ski Paradise. Prognosen gælder landsbypunktet; gletsjeren og den italienske side ligger meget højere og længere væk.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Lukket i dag
Lifte
0 af 8 åbneCH · Matterhorn Glacier Paradise – Schwarzsee · Opført af kilden: lifte
Pister
Ikke meldt
Snedybde
30 cmved Matterhorn Glacier Paradise · skiområdets melding
Sæson
Sæson 1. nov. – 2. majOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 4. nov. 2026
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Operatørens Zermatt-side opfører fem skiområder: Matterhorn Glacier Paradise–Schwarzsee, Sunnegga–Rothorn, Gornergrat, Breuil-Cervinia og Valtournenche. De to sidste er italienske og har egne sider; ingen af de fem er en landsbyprognose.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Zermatt

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-1 – 3 °C · 2.200 m · 5. nov. – 7. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 5. nov., 13.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Niveauerne 1.608, 2.200 og 3.000 m er modelestimater for landsbypunktet (46,019985° N, 7,748632° Ø), ikke målinger. Klein Matterhorn på 3.883 m ligger langt over det højeste niveau, så gletsjerforhold kræver operatørens egen rapport.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 5. nov. 2026, 13.00 · Europe/Zurich · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time2,4 °C
Temperaturprognose time for time-4°0°5°5. nov., 197. nov., 18
Prognoseværdier time for time
Zermatt · 2.200 m · Europe/Zurich
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
5. nov. 2026, 19.002,40701,8
5. nov. 2026, 20.000,90,2882,3
5. nov. 2026, 21.000,60,6921,4
5. nov. 2026, 22.000,50,3941,2
5. nov. 2026, 23.000,50,5951,1
6. nov. 2026, 00.000,40,8951,1
6. nov. 2026, 01.000,40,9961,2
6. nov. 2026, 02.000,40,8971
6. nov. 2026, 03.000,10,7990,6
6. nov. 2026, 04.00-0,30,41000,3
6. nov. 2026, 05.0000,1970,2
6. nov. 2026, 06.00-0,30920,6
6. nov. 2026, 07.00-0,50831,1
6. nov. 2026, 08.00-0,60801,3
6. nov. 2026, 09.00-0,10790,7
6. nov. 2026, 10.000,70850,1
6. nov. 2026, 11.001,30860,5
6. nov. 2026, 12.001,90930,3
6. nov. 2026, 13.002,50910,7
6. nov. 2026, 14.002,30900,8
6. nov. 2026, 15.002,10930,6
6. nov. 2026, 16.001,90930,5
6. nov. 2026, 17.000,90960,6
6. nov. 2026, 18.000,70950,1
6. nov. 2026, 19.000,30970,3
6. nov. 2026, 20.00-0,20,1990,3
6. nov. 2026, 21.00-0,50,61000,5
6. nov. 2026, 22.00-0,71,2990,3
6. nov. 2026, 23.00-111000,2
7. nov. 2026, 00.00-0,80,4990,3
7. nov. 2026, 01.00-1,10,11000,5
7. nov. 2026, 02.00-1,201000,6
7. nov. 2026, 03.00-0,80950,2
7. nov. 2026, 04.00-10950,1
7. nov. 2026, 05.00-10890,7
7. nov. 2026, 06.00-1,10821
7. nov. 2026, 07.00-1,40791,5
7. nov. 2026, 08.00-1,10782,1
7. nov. 2026, 09.00-0,90761,6
7. nov. 2026, 10.0000760,5
7. nov. 2026, 11.0000880,2
7. nov. 2026, 12.000,40880,5
7. nov. 2026, 13.0010790,6
7. nov. 2026, 14.001,40840,4
7. nov. 2026, 15.001,10950,5
7. nov. 2026, 16.000,90950,4
7. nov. 2026, 17.00-0,601000,8
7. nov. 2026, 18.00-0,90831,3
Modelleret snefald · næste 24 timer
2,9 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
6/48 h
Længste sammenhængende periode
4 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,1 °C · 63 h

5. nov. 2026, 07.00 → 5. nov. 2026, 13.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Zurich

1.608 m4,6°C2.200 m2,4°C3.000 m-1,8°C0°C · ≈ 2.657 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 2.657 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

5. nov., 19.00 → 6. nov., 19.00

1.608 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.200 m

2,9 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

3.000 m

4,9 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.608 m

0 h · Egnet vejr · 13/13 vurderede timer

19—Over vurderingens grænse · 2°C
20—Over vurderingens grænse · 2,4°C
21—Over vurderingens grænse · 2,5°C
22—Over vurderingens grænse · 2,4°C
23—Over vurderingens grænse · 2,1°C
00—Over vurderingens grænse · 2,1°C
01—Over vurderingens grænse · 2,1°C
02—Over vurderingens grænse · 1,4°C
03—Over vurderingens grænse · 1,3°C
04—Over vurderingens grænse · 1,4°C
05—Over vurderingens grænse · 1,4°C
06—Over vurderingens grænse · 1,2°C
07—Over vurderingens grænse · 1,1°C
2.200 m

0 h · Egnet vejr · 13/13 vurderede timer

19—Over vurderingens grænse · -0,1°C
20—Over vurderingens grænse · -0,2°C
21—Over vurderingens grænse · -0,2°C
22—Over vurderingens grænse · -0,1°C
23—Over vurderingens grænse · -0°C
00—Over vurderingens grænse · -0,1°C
01—Over vurderingens grænse · -0,1°C
02—Over vurderingens grænse · 0°C
03—Over vurderingens grænse · -0,1°C
04—Over vurderingens grænse · -0,3°C
05—Over vurderingens grænse · -0,4°C
06—Over vurderingens grænse · -1,1°C
07—Over vurderingens grænse · -1,9°C
3.000 m

13 h · Egnet vejr · 13/13 vurderede timer

19✓Egnet vejr · -4,2°C
20✓Egnet vejr · -4,5°C
21✓Egnet vejr · -4,5°C
22✓Egnet vejr · -4,5°C
23✓Egnet vejr · -4,5°C
00✓Egnet vejr · -4,4°C
01✓Egnet vejr · -4,5°C
02✓Egnet vejr · -4,7°C
03✓Egnet vejr · -4,9°C
04✓Egnet vejr · -5,1°C
05✓Egnet vejr · -5,4°C
06✓Egnet vejr · -5,9°C
07✓Egnet vejr · -6,3°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

2,4°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

6 / 48 h

Længste kuldeperiode: 4 h

Temperaturprognose time for time2,4 °C
Temperaturprognose time for time-4°0°5°5. nov., 197. nov., 18
2.200 m · Europe/Zurich
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
5. nov. 20260,5° / 2,4°1,6 mm (5 h)
6. nov. 2026-1° / 2,5°6,5 mm (24 h)
7. nov. 2026-1,4° / 1,4°0,5 mm (19 h)

Udbyderens opdatering: 5. nov., 13.00 · Hentet: 5. nov., 15.17 · Europe/Zurich

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
1.608 m2.200 m3.000 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,1°C koldere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode5. nov. 2026, 19.00 — 8. nov. 2026, 10.0063 h · 2.200 m · Europe/Zurich

Timer mellem udbyderens opdateringer6 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
-0,1 °CTidligere prognose: -0,3 °C
Seneste prognose: -0,3 °C
Samlet nedbørPrognose
+2,7 mmTidligere prognose: 6 mm
Seneste prognose: 8,6 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+1,6 mmTidligere prognose: 4,4 mm
Seneste prognose: 6,1 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+1 hTidligere prognose: 20 h
Seneste prognose: 21 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose-0,3 °C-0,3 °C-0,1 °C
Samlet nedbørPrognose6 mm8,6 mm+2,7 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret4,4 mm6,1 mm+1,6 mm
Timer med egnet vejrModelleret20 h21 h+1 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.608 mNy prognose5. nov. 2026, 13.00
2.200 mNy prognose5. nov. 2026, 13.00
3.000 mNy prognose5. nov. 2026, 13.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Zermatt / Cervinia · offentliggjorte sektorer

CH · Matterhorn Glacier Paradise – Schwarzsee · Opført af kilden: lifteMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
5. nov. 2026, 18.35

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 8

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun lifter i denne sektor opført af kilden. Ingen grænseoverskridende total.

Liftstatus
  • Zermatt - Furi (Pendelbahn) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Furi - Trockener Steg (Pendelbahn) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Matterhorn Glacier Ride I · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Matterhorn Glacier Ride II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Furggsattel · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Plateau Rosa 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Plateau Rosa 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
  • Plateau Rosa 3 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
  • 85.2 Matterhorn Glacier Paradise · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
  • 72 Furggsattel · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
  • 73 Gandegg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
  • 80 Testa Grigia · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
  • 83 Plateau Rosa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
  • 84 Ventina Glacier · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
  • 85.1 Matterhorn Glacier Paradise · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
  • 88 Testa II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
  • 87 Verbindungspiste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uindskrænket offentlig adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
CH · Sunnegga - Rothorn · ingen liftoversigt leveretMelding utilgængelig

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
5. nov. 2026, 18.35

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
CH · Gornergrat · ingen liftoversigt leveretMelding utilgængelig

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
CH · Zermatt offentliggjorte snedybdestederMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
5. nov. 2026, 18.35
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Matterhorn Glacier Paradise · Meldt snedybdeKilden angiver en samlet opdatering uden bekræftet tidszone. Måletiden på dette sted er ikke oplyst.30
Zermatt · Meldt snedybdeKilden angiver en samlet opdatering uden bekræftet tidszone. Måletiden på dette sted er ikke oplyst.2
Officiel kilde ↗

SLF · Zermatt study plot

Zermatt study plot 4ZE0Arkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
5. nov. 2026, 07.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Zermatt (1.600 m) · Målt snedybdeManuelt målt samlet snedybde på jorden (HS) i centimeter ved SLF-forsøgsfeltet 4ZE0. Observationen gælder kun lokalt ved stationen.0
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Zermatt / Cervinia · offentliggjorte sektorer

CH · Matterhorn Glacier Paradise – Schwarzsee · Opført af kilden: lifte5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
5. nov. 2026, 18.35

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 8

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
CH · Sunnegga - Rothorn · ingen liftoversigt leveret5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
5. nov. 2026, 18.35

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
CH · Gornergrat · ingen liftoversigt leveret5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
CH · Zermatt offentliggjorte snedybdesteder5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
5. nov. 2026, 18.35
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Matterhorn Glacier Paradise · Meldt snedybdeKilden angiver en samlet opdatering uden bekræftet tidszone. Måletiden på dette sted er ikke oplyst.30
Zermatt · Meldt snedybdeKilden angiver en samlet opdatering uden bekræftet tidszone. Måletiden på dette sted er ikke oplyst.2
Officiel kilde ↗

Zermatt / Cervinia · offentliggjorte sektorer

CH · Matterhorn Glacier Paradise – Schwarzsee · Opført af kilden: lifte4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 23.50

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 8

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
CH · Sunnegga - Rothorn · ingen liftoversigt leveret4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 23.50

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
CH · Gornergrat · ingen liftoversigt leveret4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
CH · Zermatt offentliggjorte snedybdesteder4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 23.50
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Matterhorn Glacier Paradise · Meldt snedybdeKilden angiver en samlet opdatering uden bekræftet tidszone. Måletiden på dette sted er ikke oplyst.30
Zermatt · Meldt snedybdeKilden angiver en samlet opdatering uden bekræftet tidszone. Måletiden på dette sted er ikke oplyst.2
Officiel kilde ↗

Zermatt / Cervinia · offentliggjorte sektorer

CH · Matterhorn Glacier Paradise – Schwarzsee · Opført af kilden: lifte3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 23.50

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 8

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
CH · Sunnegga - Rothorn · ingen liftoversigt leveret3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 23.50

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
CH · Gornergrat · ingen liftoversigt leveret3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
CH · Zermatt offentliggjorte snedybdesteder3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 23.50
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Matterhorn Glacier Paradise · Meldt snedybdeKilden angiver en samlet opdatering uden bekræftet tidszone. Måletiden på dette sted er ikke oplyst.30
Zermatt · Meldt snedybdeKilden angiver en samlet opdatering uden bekræftet tidszone. Måletiden på dette sted er ikke oplyst.2
Officiel kilde ↗

SLF · Zermatt study plot

Zermatt study plot 4ZE05. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
5. nov. 2026, 07.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Zermatt (1.600 m) · Målt snedybdeManuelt målt samlet snedybde på jorden (HS) i centimeter ved SLF-forsøgsfeltet 4ZE0. Observationen gælder kun lokalt ved stationen.0
Officiel kilde ↗

SLF · Zermatt study plot

Zermatt study plot 4ZE04. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 07.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Zermatt (1.600 m) · Målt snedybdeManuelt målt samlet snedybde på jorden (HS) i centimeter ved SLF-forsøgsfeltet 4ZE0. Observationen gælder kun lokalt ved stationen.0
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Zermatt?

For Zermatt viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 5. nov., 13.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.608 m, 2,9 mm i 2.200 m og 4,9 mm i 3.000 m i de 24 timer fra 5. nov., 19.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Zermatt?

Snedybde: 30 cm (ved Matterhorn Glacier Paradise; skiområdets melding; Zermatt Bergbahnen; Hentet 5. nov., 18.37 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvilke lifte er åbne i Zermatt?

Lifte: 0 af 8 åbne (CH · Matterhorn Glacier Paradise – Schwarzsee · Opført af kilden: lifte; Zermatt Bergbahnen; Hentet 5. nov., 18.37 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Valais · Schweiz

Lær bjerget at kende

Biler med forbrændingsmotor er ikke tilladt i Zermatt, og de fleste gæster ankommer med tandhjulsbane fra Täsch. Gornergratbanen tager cirka 29 minutter til 3.089 m, og svævebanen til Klein Matterhorn når 3.883 m. Zermatt er også vestlig endestation for Glacier Express.

Prognosepunkt
46,019985° N, 7,748632° Ø[1]
Offentliggjort landsbyhøjde
1.620 m[2]
Gornergratbanen
Cirka 29 minutter til 3.089 m[4]
Højeste svævebane
Klein Matterhorn 3.883 m[4]

Før din skidag

Kan jeg køre bil til Zermatt?

Nej. Landsbyen er en zone uden biler med forbrændingsmotor, og næsten alle køretøjer der er batteridrevne. De fleste gæster tager tandhjulsbanen fra Täsch, som Wikipedia kalder Zermatt-shuttlen.[4]

Hvilke skiområder opfører Zermatts operatør?

Matterhorn Glacier Paradise–Schwarzsee, Sunnegga–Rothorn og Gornergrat på schweizisk side samt Breuil-Cervinia og Valtournenche på italiensk. Ifølge siden er Zermatt og Cervinia forbundet til fods og på ski.[3]

Dækker Zermatt-prognosen Klein Matterhorn?

Nej. Det højeste niveau er 3.000 m, mens svævebanen til Klein Matterhorn når 3.883 m. Deroppe er det koldere og mere blæsende, end landsbyprognosen viser; operatørens rapport siger, hvad der kører.[4][1]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Zermatt · Placering og højdeGeoNames
  2. Zermatt · Placering og højdeGemeinde Zermatt
  3. Zermatt · SkiområdeZermatt Bergbahnen
  4. Zermatt · Fakta og områdeinformationWikipedia
  5. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Planlæg en rejse

Hvornår tager du til bjergene?

Vælg dine datoer og følg vejret inden rejsen.

Gemmes kun i denne browser. Ingen konto er nødvendig.