Graubünden · Sveits

Disentis: værmelding og snøvarsel

For Disentis viser varselet fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utstedt 4. nov., 16:00, modellert snøfall på 0 mm på 1 200 m, 0 mm på 1 900 m og 0 mm på 2 500 m de neste 24 timene fra 5. nov., 00:00. Mengdene er millimeter vann i snøen, ikke snødybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Varselkilde

PisteWindow har ingen aktuell melding om heiser, løyper eller snødybde for Disentis og viser bare varselet. Dagens status finner du på skistedets offisielle side. Skistedets offisielle informasjon

Disentis/Mustér er dalbyen ved Rhin-enden av området med tre landsbyer, bygget rundt et benediktinerkloster og et jernbaneknutepunkt på rundt 1 130 m. Skikjøringen starter her med en taubane til Caischavedra, ikke i en høytliggende platålandsby.

Planlegg reisen

Siste rapporter i korte trekk

Fra de offisielle rapportene PisteWindow har hentet. Hver verdi beholder sitt eget område og sin tid.

Ingen aktuell rapport
Heiser
Ikke rapportert
Løyper
Ikke rapportert
Snødybde
Ikke rapportert
Sesong
Sesongdatoer ennå ikke kontrollert
Alle rapporter og kilder

Områdets dekning: Operatørens heistabell deles med Andermatt og Sedrun, så heisene i Disentis må plukkes ut etter navn: taubanen Disentis–Caischavedra, stolheisene Caischavedra–Gendusas og Gendusas–Lai Alv, Lai Alv–Péz Ault, Gendusas–Dadens, Palius og transportbåndet Caischavedra.

Ditt vinterbilde

Gjeldende oversikt

Skjematisk fjellandskap · Disentis

Snøen under skiene dine.

Snødekke, preparering og overflate i de preparerte løypene.

Været fremover
Varsel tilgjengelig

0 – 6 °C · 1 900 m · 5. nov. – 7. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utstedt 4. nov., 16:00

Se fjellvarselet
Kilder og metode

Lokale rapporter beskriver observerte forhold. Værvarselet vises separat og fastslår ikke løypekvalitet eller snødekke.

Illustrasjonen binder sammen de tre visningene. Den er skjematisk, ikke et løypekart eller et bilde av dagens snødekke.

Nivåene 1 200, 1 900 og 2 500 m er modellestimater for dalstasjonen Caischavedra, ikke målinger. Det laveste nivået ligger omtrent 70 m over byens jernbanestasjon på 1 130 m.

Fjellet, time for time

Sammenlign de neste 48 timene i representative høyder.

Fullstendig varsel · Tilgjengelige varseltimer: 48/48

Utstedt: 4. nov. 2026, 16:00 · Europe/Zurich · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturvarsel time for time0,6 °C
Temperaturvarsel time for time−2°0°9°5. nov., 006. nov., 23
Varselverdier time for time
Disentis · 1 900 m · Europe/Zurich
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfuktighet %Vind m/s
5. nov. 2026, 00:000,60751,2
5. nov. 2026, 01:000,90731,8
5. nov. 2026, 02:001,10721,8
5. nov. 2026, 03:000,60732,5
5. nov. 2026, 04:000,60742,5
5. nov. 2026, 05:000,70742,9
5. nov. 2026, 06:000,70742,7
5. nov. 2026, 07:000,70742,9
5. nov. 2026, 08:001,10732,4
5. nov. 2026, 09:003,80660,5
5. nov. 2026, 10:004,60671
5. nov. 2026, 11:005,90622
5. nov. 2026, 12:006,40612,5
5. nov. 2026, 13:006,40623
5. nov. 2026, 14:006,40622,3
5. nov. 2026, 15:005,80661,7
5. nov. 2026, 16:005,10690,6
5. nov. 2026, 17:003,90701
5. nov. 2026, 18:003,40661,8
5. nov. 2026, 19:003,20681,9
5. nov. 2026, 20:003,10671,8
5. nov. 2026, 21:0030672,2
5. nov. 2026, 22:003,40662,1
5. nov. 2026, 23:003,30661,8
6. nov. 2026, 00:002,90682,1
6. nov. 2026, 01:002,80701,9
6. nov. 2026, 02:002,40722
6. nov. 2026, 03:0020732,2
6. nov. 2026, 04:002,20732,1
6. nov. 2026, 05:002,70721,9
6. nov. 2026, 06:002,80721,8
6. nov. 2026, 07:002,60722,3
6. nov. 2026, 08:003,20711,9
6. nov. 2026, 09:004,20701,5
6. nov. 2026, 10:005,30651,2
6. nov. 2026, 11:005,70631,3
6. nov. 2026, 12:005,80651,2
6. nov. 2026, 13:005,30691,1
6. nov. 2026, 14:004,60,1771,5
6. nov. 2026, 15:004,10791,1
6. nov. 2026, 16:003,40851
6. nov. 2026, 17:002,90900,3
6. nov. 2026, 18:002,20,2950,3
6. nov. 2026, 19:001,60,2980,5
6. nov. 2026, 20:001,40,1970,6
6. nov. 2026, 21:001,30,7980,3
6. nov. 2026, 22:000,60,8970,5
6. nov. 2026, 23:000,20,7980,3
Modellert snøfall · neste 24 timer
0 mm vannekvivalent
Timer med våttemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Lengste sammenhengende periode
0 h

Vann i modellert snøfall, ikke centimeter nysnø eller målt snødybde. Krever 24 fullstendige timer.

Vær for snøproduksjon

Kun en værvurdering. Utstyr, vannforsyning og faktisk drift av snøkanoner måles ikke. Våttemperaturens tilnærming er ikke korrigert for lufttrykk i høyden.

Stull (2011)

Slik endret varselet seg

Temperaturendring i felles varseltimer: +0,1 °C · 63 h

4. nov. 2026, 13:00 → 4. nov. 2026, 16:00

Varselarkiv
Utforsk et scenario for snøvann

Oppgi en antatt startmengde snøvann. Dette er et eksperimentelt massebalansescenario, ikke observert snødybde, løypeforhold eller et sesongvarsel.

Sesongutsikter

En stedsspesifikk sesongutsikt er ikke tilgjengelig her. Korttidsvær er ikke et varsel for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Fjelldata time for time
Værvarsel / Høyde

Ett fjell. Ulike forhold.

Følg varselet fra landsbyen til høyfjellet.

Europe/Zurich

1 200 m3,5°C1 900 m0,6°C2 500 m−3,3°C0°C · ≈ 1 992 m
Anslått 0 °C-nivå: ≈ 1 992 m
Beregning

Lineær interpolasjon mellom varslede temperaturer. En inversjon kan gi flere linjer. Grensen mellom regn og snø kan være annerledes.

Skjematisk høydeprofil. Varsler for ett lokalt modellpunkt, justert for høyde.

Modellert

Varslet snøfall

Vanninnholdet i varslet snøfall.

5. nov., 00:00 → 6. nov., 00:00

1 200 m

0 mm vannekvivalent

Modellert · Dekning: 24/24 h

1 900 m

0 mm vannekvivalent

Modellert · Dekning: 24/24 h

2 500 m

0 mm vannekvivalent

Modellert · Dekning: 24/24 h

Modellert

Vær for snøproduksjon i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

1 200 m

0 h · Egnet vær · 8/8 vurderte timer

00—Over vurderingsgrensen · 1,2°C
01—Over vurderingsgrensen · 0,9°C
02—Over vurderingsgrensen · 1,2°C
03—Over vurderingsgrensen · 0,5°C
04—Over vurderingsgrensen · 0,8°C
05—Over vurderingsgrensen · 0,7°C
06—Over vurderingsgrensen · 0,6°C
07—Over vurderingsgrensen · 0,5°C
1 900 m

0 h · Egnet vær · 8/8 vurderte timer

00—Over vurderingsgrensen · −1,5°C
01—Over vurderingsgrensen · −1,3°C
02—Over vurderingsgrensen · −1,2°C
03—Over vurderingsgrensen · −1,6°C
04—Over vurderingsgrensen · −1,5°C
05—Over vurderingsgrensen · −1,4°C
06—Over vurderingsgrensen · −1,4°C
07—Over vurderingsgrensen · −1,4°C
2 500 m

8 h · Egnet vær · 8/8 vurderte timer

00✓Egnet vær · −5,1°C
01✓Egnet vær · −5°C
02✓Egnet vær · −4,8°C
03✓Egnet vær · −5,3°C
04✓Egnet vær · −5,2°C
05✓Egnet vær · −5,1°C
06✓Egnet vær · −5,1°C
07✓Egnet vær · −5,1°C

✓ Egnet vær · — Over vurderingsgrensen · ? Utilgjengelig

Beregning for snøproduksjon

Gjenstående hele timer mellom 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vær bekrefter ikke produksjon. Se metodens begrensninger nedenfor.

På fjellet

Utsikter på kort sikt

Timevarsel, justert for høyde.

Værvarsel

Lufttemperatur

0,6°
Modellert

Mulighet for snøproduksjon

0 / 48 h

Lengste kuldeperiode: 0 h

Temperaturvarsel time for time0,6 °C
Temperaturvarsel time for time−2°0°9°5. nov., 006. nov., 23
1 900 m · Europe/Zurich
ReisedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
5. nov. 20260,6° / 6,4°0 mm (24 h)
6. nov. 20260,2° / 5,8°2,8 mm (24 h)

Leverandørens oppdatering: 4. nov., 16:00 · Hentet: 4. nov., 20:17 · Europe/Zurich

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på fjellet
1 200 m1 900 m2 500 m

Skjematisk høydeprofil

Slik beregner vi

Våt temperatur: Stulls tilnærming (2011) nær havnivå. Lufttrykk i Alpene og svært kalde, tørre forhold begrenser nøyaktigheten. Potensielle timer bruker en grense på −2 °C; utstyr, vann og driftsbeslutninger er ukjente. Snøbalansen bruker nedbørsfordeling etter våt temperatur og en justerbar graddagsfaktor for smelting. Ikke kalibrert forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforsk et snøbalansescenario
Scenario

Scenario for snøbalanse

Utforsk en snøbalanse med din egen startverdi.

Illustrativ vannbalanse, ikke snødybde eller løypepreparering. Ingen produsert snø legges til. Stråling, vindtransport og preparering er ikke med.

Konseptuelle snølag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Varselarkiv
Fjelljournalen

Hva har endret seg i varselet?

Sammenlign oppdateringer for de samme timene og samme høyde.

0,1°C varmere i de felles varseltimene.

Felles varselperiode5. nov. 2026, 00:00 — 7. nov. 2026, 15:0063 h · 1 900 m · Europe/Zurich

Timer mellom leverandørens oppdateringer3 h

Gjennomsnittlig lufttemperaturVærvarsel
+0,1 °CTidligere varsel: 2,2 °C
Siste varsel: 2,3 °C
Samlet nedbørVærvarsel
+5,4 mmTidligere varsel: 1,9 mm
Siste varsel: 7,3 mm
Fast nedbør · mm vannModellert
+3,6 mmTidligere varsel: 0,9 mm
Siste varsel: 4,5 mm
Timer med egnet værModellert
+0 hTidligere varsel: 0 h
Siste varsel: 0 h
DetaljerTidligere varselSiste varselEndring
Gjennomsnittlig lufttemperaturVærvarsel2,2 °C2,3 °C+0,1 °C
Samlet nedbørVærvarsel1,9 mm7,3 mm+5,4 mm
Fast nedbør · mm vannModellert0,9 mm4,5 mm+3,6 mm
Timer med egnet værModellert0 h0 h+0 h

Modellert snøfallsvann og timer med vær egnet for snøproduksjon.

Slik fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen velger den lagrede utstedelsen nærmest 24 timer tidligere (innen 6 timer); ukesammenligningen bruker 7 dager (innen 12 timer). Minst seks sammenhengende fremtidige timer må samsvare. Kilde og modellversjon må være like. Sammenligningen beskriver endringer i denne varselperioden.

Denne visningen bruker ett enkelt varsel. Sannsynligheter og historiske treffsikkerhetsmål er ikke tilgjengelige.

Varselstatus

1 200 mNytt varsel4. nov. 2026, 16:00
1 900 mNytt varsel4. nov. 2026, 16:00
2 500 mNytt varsel4. nov. 2026, 16:00

Snø og heiser

Skistedets offisielle informasjon

Rapporter fra skiområdene

Offisielle kilderapporter for områder med minst 30 km løyper. Hver sektor beholder sitt eget dekningsområde.

Andermatt–Sedrun–Disentis · Gjennomgått: eksempler

Disentis · Caischavedra · Utvalg (ufullstendig): eksemplerRapporttid ubekreftet

Lagrede kildeverdier bekrefter ikke forhold eller heisdrift akkurat nå.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 23:02

Ingen verifisert gjeldende snødybde i rapporten

Kildeinformasjon: Kun utvalgte eksempler, ikke en fullstendig oversikt eller lokal total. Kildens oppdatering har ingen tidssone. Observasjonstidspunkt per element og tilgang er ikke verifisert.

Heisstatus
  • Disentis - Caischavedra · Meldt stengt · Kildeinformasjon: Kildestatus; observasjonstidspunktet for elementet og offentlig tilgang er ikke verifisert.
Løypestatus
  • 125 Cuolm da Vi · Meldt stengt · Kildeinformasjon: Kildestatus; observasjonstidspunktet for elementet og offentlig tilgang er ikke verifisert.
  • 132 Val Segnas · Meldt stengt · Kildeinformasjon: Kildestatus; observasjonstidspunktet for elementet og offentlig tilgang er ikke verifisert.
  • 130 La Val · Meldt stengt · Kildeinformasjon: Kildestatus; observasjonstidspunktet for elementet og offentlig tilgang er ikke verifisert.
Offisiell kilde ↗
Daglig rapportarkiv

Daglig rapportarkiv

Andermatt–Sedrun–Disentis · Gjennomgått: eksempler

Disentis · Caischavedra · Utvalg (ufullstendig): eksempler4. nov. 2026

Lagrede kildeverdier bekrefter ikke forhold eller heisdrift akkurat nå.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 23:02

Ingen verifisert gjeldende snødybde i rapporten

Offisiell kilde ↗

Andermatt–Sedrun–Disentis · Gjennomgått: eksempler

Disentis · Caischavedra · Utvalg (ufullstendig): eksempler3. nov. 2026

Lagrede kildeverdier bekrefter ikke forhold eller heisdrift akkurat nå.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 23:02

Ingen verifisert gjeldende snødybde i rapporten

Offisiell kilde ↗

Spørsmål om snø og heiser

Hvor mye snø kommer det i Disentis?

For Disentis viser varselet fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utstedt 4. nov., 16:00, modellert snøfall på 0 mm på 1 200 m, 0 mm på 1 900 m og 0 mm på 2 500 m de neste 24 timene fra 5. nov., 00:00. Mengdene er millimeter vann i snøen, ikke snødybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Zurich). Varselkilde ↗

Hvor mye snø ligger det i Disentis?

PisteWindow har ingen aktuell melding om snødybden i Disentis. Varselverdier er modellert snøfall, ikke snødybde. Skistedets offisielle informasjon ↗

Hvilke heiser er åpne i Disentis?

PisteWindow har ingen aktuell melding om heiser eller løyper i Disentis. Åpne heiser og løyper utledes ikke fra varselet. Skistedets offisielle informasjon ↗

Hva er forskjellen på nysnø og snødybde?

Nysnø er snøen som faller i en periode. Snødybde er hele snødekket på bakken og påvirkes også av tidligere snø, smelting og setning. PisteWindows varsel viser modellert snøfall som vann i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgjengelig her.

Det finnes ingen lokal fjelljournal for destinasjonen.

Graubünden · Sveits

Bli kjent med fjellet

Ifølge Wikipedia ble benediktinerklosteret grunnlagt rundt 720, og det nåværende anlegget stammer fra 1696–1712. Lukmanier-veien møter Oberalp-veien i Disentis, og på stasjonen møtes Furka-Oberalp-banen og strekningen Reichenau-Tamins–Disentis/Mustér.

Varselpunkt
Dalstasjon Caischavedra[2]
Jernbanestasjon
1 130 m[5]
Navngitte heiser i Disentis
Taubane til Caischavedra · stolheiser til Gendusas og Lai Alv[4]
Benediktinerkloster
Grunnlagt rundt 720[5]

Før skidagen

Er Disentis det samme som Mustér?

Ja. Disentis/Mustér er det offisielle dobbeltnavnet; Mustér er den rætoromanske formen, på sursilvansk, kommunens offisielle språk. Ifølge Wikipedia snakket 75,3 % rætoromansk i 2000.[5]

Hvordan kommer jeg til Disentis fra Sedrun eller Andermatt?

Via vei over Oberalppasset, som i Disentis møter Lukmanier-veien, eller med Furka-Oberalp-banen, som har forbindelse til strekningen Reichenau-Tamins–Disentis/Mustér. Sjekk sesongstengninger før du kjører.[5]

Hva betyr varselpunktet Caischavedra for dagen min?

Det er dalstasjonen for taubanen Disentis–Caischavedra, så de to første nivåene beskriver byen og midtfjellet. Operatørens tabell nevner stolheisene ovenfor uten høyder; øvre grenser står på løypekartet.[2][5][4]

Destinasjonens kilder

PisteWindow · Gjennomgått

  1. Andermatt–Sedrun–Disentis · SkiområdeAndermatt–Sedrun–Disentis
  2. Disentis · Plassering og høydeGraubünden Turisme
  3. Andermatt–Sedrun–Disentis · LøypekartAndermatt–Sedrun–Disentis
  4. Andermatt–Sedrun–Disentis · Heis- og løypestatusAndermatt–Sedrun–Disentis
  5. Disentis · Plassering og høydeWikipedia
  6. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Planlegg en tur

Når skal du til fjells?

Velg datoer for å følge været før turen.

Lagres bare i denne nettleseren. Ingen konto er nødvendig.