Berner Oberland · Schweiz

Väderprognos och snöprognos för Adelboden-Lenk

För Adelboden-Lenk visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 13:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 260 m, 0 mm på 1 710 m och 0 mm på 2 100 m under de 24 timmarna från 8 nov. 19:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Zurich). Prognoskälla

Rapporterat läge för Adelboden-Lenk: Liftar: 0 av 23 öppna (Adelboden-Lenk main resort · reviewed operatör map subset; APG|SGA Infosnow / Adelboden-Lenk Bergbahnen; Hämtad 8 nov. 18:28 · källtid obekräftad). Pister: 0 av 54 öppna (Adelboden-Lenk main resort · reviewed operatör map subset; APG|SGA Infosnow / Adelboden-Lenk Bergbahnen; Hämtad 8 nov. 18:28 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information

Adelboden-Lenk är ett skidområde i Berner Oberland som förbinder Adelboden med Lenk över Hahnenmoos, med Chuenisbärgli, Silleren, Hahnenmoos och Metsch som de viktigaste sektorerna.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Stängt idag
Liftar
0 av 23 öppnaAdelboden-Lenk main resort · reviewed operatör map subset
Pister
0 av 54 öppnaAdelboden-Lenk main resort · reviewed operatör map subset
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Den här sidan gäller operatörens huvudområde Adelboden-Lenk. Lenk Betelberg, Tschentenalp, Engstligenalp och Elsigen-Metsch redovisas av operatören som egna områden och ingår inte. Prognosen använder en punkt vid dalstationen i Oey på 1 261 m; de högre värdena är modellvärden för höjderna ovanför.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Adelboden-Lenk

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Vädret framöver
Prognos finns

2 – 9 °C · 1 710 m · 8 nov. – 10 nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 8 nov. 13:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

För Adelboden-Lenk är värdena på 1 260, 1 710 och 2 100 m höjdanpassade modellprognoser vid prognospunkten dalstationen i Oey, inte observationer eller separata väderstationer.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 8 nov. 2026 13:00 · Europe/Zurich · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Timprognos för temperatur2,3 °C
Timprognos för temperatur−2°0°12°8 nov. 1910 nov. 18
Prognosvärden timme för timme
Adelboden-Lenk · 1 710 m · Europe/Zurich
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
8 nov. 2026 19:002,30832,8
8 nov. 2026 20:002,40842,7
8 nov. 2026 21:002,50832,7
8 nov. 2026 22:002,80823
8 nov. 2026 23:002,90833,1
9 nov. 2026 00:0030823
9 nov. 2026 01:002,90823,1
9 nov. 2026 02:003,30813,1
9 nov. 2026 03:003,80802,8
9 nov. 2026 04:0040792,7
9 nov. 2026 05:004,40792,4
9 nov. 2026 06:004,60802,3
9 nov. 2026 07:0050772,6
9 nov. 2026 08:005,40732,8
9 nov. 2026 09:006,10692,7
9 nov. 2026 10:006,80721,7
9 nov. 2026 11:007,50692,3
9 nov. 2026 12:007,90692,1
9 nov. 2026 13:008,10721,9
9 nov. 2026 14:008,40731,8
9 nov. 2026 15:008,20741,9
9 nov. 2026 16:007,60742,2
9 nov. 2026 17:007,20702,8
9 nov. 2026 18:007,10723,5
9 nov. 2026 19:007,10,1783,5
9 nov. 2026 20:006,70,3813,2
9 nov. 2026 21:006,60,1782,8
9 nov. 2026 22:006,50792,7
9 nov. 2026 23:005,90,3852,6
10 nov. 2026 00:005,90852,6
10 nov. 2026 01:005,70,1862,3
10 nov. 2026 02:005,90,3872,6
10 nov. 2026 03:005,71,5902,3
10 nov. 2026 04:005,52,2911,5
10 nov. 2026 05:005,80,5882,2
10 nov. 2026 06:0060,9882,5
10 nov. 2026 07:006,23,5892,4
10 nov. 2026 08:006,51902,5
10 nov. 2026 09:007,30,1902,8
10 nov. 2026 10:007,30,4892,3
10 nov. 2026 11:007,90,4892,3
10 nov. 2026 12:008,80862,6
10 nov. 2026 13:009,20822,9
10 nov. 2026 14:009,40782,8
10 nov. 2026 15:009,10772,1
10 nov. 2026 16:008,30821,4
10 nov. 2026 17:006,80872
10 nov. 2026 18:006,40862,2
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
0/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
0 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,2 °C · 65 h

8 nov. 2026 10:00 → 8 nov. 2026 13:00

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Zurich

1 260 m2,7°C1 710 m2,3°C2 100 m0,3°C
Ingen nollgradersnivå mellan tillgängliga höjder
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

8 nov. 19:00 → 9 nov. 19:00

1 260 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 710 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 100 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

1 260 m

0 h · Lämpligt väder · 13/13 bedömda timmar

19—Över gränsvärdet · 1,1°C
20—Över gränsvärdet · 1,2°C
21—Över gränsvärdet · 1,2°C
22—Över gränsvärdet · 1,3°C
23—Över gränsvärdet · 1,6°C
00—Över gränsvärdet · 1,5°C
01—Över gränsvärdet · 1,4°C
02—Över gränsvärdet · 1,6°C
03—Över gränsvärdet · 1,8°C
04—Över gränsvärdet · 2,1°C
05—Över gränsvärdet · 2,3°C
06—Över gränsvärdet · 2,6°C
07—Över gränsvärdet · 2,9°C
1 710 m

0 h · Lämpligt väder · 13/13 bedömda timmar

19—Över gränsvärdet · 0,8°C
20—Över gränsvärdet · 0,9°C
21—Över gränsvärdet · 1°C
22—Över gränsvärdet · 1,2°C
23—Över gränsvärdet · 1,4°C
00—Över gränsvärdet · 1,4°C
01—Över gränsvärdet · 1,3°C
02—Över gränsvärdet · 1,6°C
03—Över gränsvärdet · 2°C
04—Över gränsvärdet · 2,1°C
05—Över gränsvärdet · 2,5°C
06—Över gränsvärdet · 2,7°C
07—Över gränsvärdet · 2,9°C
2 100 m

2 h · Lämpligt väder · 13/13 bedömda timmar

19✓Lämpligt väder · −2,1°C
20✓Lämpligt väder · −2,1°C
21—Över gränsvärdet · −2°C
22—Över gränsvärdet · −1,9°C
23—Över gränsvärdet · −1,8°C
00—Över gränsvärdet · −1,7°C
01—Över gränsvärdet · −1,6°C
02—Över gränsvärdet · −1,5°C
03—Över gränsvärdet · −1,1°C
04—Över gränsvärdet · −0,9°C
05—Över gränsvärdet · −0,7°C
06—Över gränsvärdet · −0,3°C
07—Över gränsvärdet · −0,1°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

2,3°
Modellerat

Snötillverkningspotential

0 / 48 h

Längsta köldfönster: 0 h

Timprognos för temperatur2,3 °C
Timprognos för temperatur−2°0°12°8 nov. 1910 nov. 18
1 710 m · Europe/Zurich
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
8 nov. 20262,3° / 2,9°0 mm (5 h)
9 nov. 20262,9° / 8,4°0,8 mm (24 h)
10 nov. 20265,5° / 9,4°10,9 mm (19 h)

Leverantörens uppdatering: 8 nov. 13:00 · Hämtat: 8 nov. 16:17 · Europe/Zurich

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på berget
1 260 m1 710 m2 100 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

0,2°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.

Gemensam prognosperiod8 nov. 2026 19:00 — 11 nov. 2026 12:0065 h · 1 710 m · Europe/Zurich

Timmar mellan leverantörens uppdateringar3 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
+0,2 °CTidigare prognos: 5,8 °C
Senaste prognos: 6 °C
Total nederbördPrognos
−3,2 mmTidigare prognos: 15 mm
Senaste prognos: 11,8 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
+0 hTidigare prognos: 0 h
Senaste prognos: 0 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos5,8 °C6 °C+0,2 °C
Total nederbördPrognos15 mm11,8 mm−3,2 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat0 mm0 mm+0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat0 h0 h+0 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

1 260 mAktuell prognos8 nov. 2026 13:00
1 710 mAktuell prognos8 nov. 2026 13:00
2 100 mAktuell prognos8 nov. 2026 13:00

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

Adelboden-Lenk · Pister · Infosnow lifts and

Adelboden-Lenk main resort · reviewed operatör map subsetRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 23

Piststatus · 0 / 54

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Reviewed subset of the operator map object, which also lists five neighbouring operator areas. The page carries no observation time; item states are operator-reported.

Liftstatus
  • Guetfläck · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Metschstand · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Brenggen · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Bühlberg · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Stand-Xpress II · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Stand-Xpress I · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Tanzboden · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Stand · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Aebi - Sillerenbühl · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Kleinskilift Lurnigegge · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Höchsthorn · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Bergläger - Sillerenbühl · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Geils - Lavey · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Geils - Hahnenmoos · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Geils - Luegli · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Adelboden - Oey · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Boden - Chuenisbärgli · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Oey - Bergläger · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Kleinskilift Hampy · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Kleinskilift Gody · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Kleinskilift Zwerg · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Übungslift Geils I · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Übungslift Geils II · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
Piststatus
  • Guetfläck · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Sumpfbach · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Metschberg · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Sonnenhang · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Juskila · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • FIS · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Holzegg · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Sonnenmeder · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Bühlberg Nord · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Bühlberg Süd · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Metschmaad - Metsch · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Metsch - Bühlberg · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Laveygrat-Bühlberg · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Metschstand - Bergstation Brenggen · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Schattwy · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Bühlberg - Metschmaad · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Brenggen - Bühlbergpiste · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Brenggen · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Brenggen - Hahnenmoosläger · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Klusi · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Chummi · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Chummi - Geils · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Lägerpiste · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Höchst-Chuenis · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Weltcup · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Chuenis-Chäle · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Chuenis-Bergläger · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Chuenis - Bergläger · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Chuenis-Bode · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Lavey - Hahnenmoos · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Sillerenbühl - Bergläger · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Sillerenbühl - Geils · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Hahnenmoos - Geils · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Bergläger - Rehärti · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Geils - Bergläger · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Sillerenbühl - Aebi · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Seelipiste · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Rehbockpiste · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Täli · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Sillerenbühl - Rosshubel · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Rosshubel - Aebi · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Rosshubel - sandige Boden · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Stand - sandige Boden · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Murbipiste · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Stand - Hahnenmoosgraben · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Lavey - Stand · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Stand - Rosshubel · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Tanzboden · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Talpiste Aebi - Oey · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Sillerenbühl -Bergläger · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Sandige Boden - Aebi · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Metschstand -Blatti · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Lavey Schwarz · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
  • Wolfspiste · Rapporterat stängt · Källinformation: Operator-reported status; observation time and public access remain unverified.
Officiell källa ↗

Adelboden-Lenk · SLF Adelboden study plot

Orten Adelboden · SLF study plot 1AD0Arkiverad rapport

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
8 nov. 2026 07:00
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Adelboden study plot (1 325 m) · Uppmätt snödjupManual total ground snow depth (HS) in centimetres at an SLF study plot. The observation is local to the plot.0
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Adelboden-Lenk · Pister · Infosnow lifts and

Adelboden-Lenk main resort · reviewed operatör map subset8 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 23

Piststatus · 0 / 54

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Adelboden-Lenk · SLF Adelboden study plot

Orten Adelboden · SLF study plot 1AD08 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
8 nov. 2026 07:00
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Adelboden study plot (1 325 m) · Uppmätt snödjupManual total ground snow depth (HS) in centimetres at an SLF study plot. The observation is local to the plot.0
Officiell källa ↗

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Adelboden-Lenk ?

För Adelboden-Lenk visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 13:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 260 m, 0 mm på 1 710 m och 0 mm på 2 100 m under de 24 timmarna från 8 nov. 19:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Zurich). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i Adelboden-Lenk ?

PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Adelboden-Lenk. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i Adelboden-Lenk ?

Liftar: 0 av 23 öppna (Adelboden-Lenk main resort · reviewed operatör map subset; APG|SGA Infosnow / Adelboden-Lenk Bergbahnen; Hämtad 8 nov. 18:28 · källtid obekräftad). Pister: 0 av 54 öppna (Adelboden-Lenk main resort · reviewed operatör map subset; APG|SGA Infosnow / Adelboden-Lenk Bergbahnen; Hämtad 8 nov. 18:28 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Berner Oberland · Schweiz

Lär känna berget

Operatörens liftlista nämner Oey, Bergläger, Sillerenbühl, Geils, Hahnenmoos, Chuenisbärgli, Bühlberg och Metschstand. Schematisk bild, ingen karta och ingen aktuell lägesrapport.

Egna områden hos operatören
Lenk Betelberg, Tschentenalp, Engstligenalp, Elsigen-Metsch[4]
FIS världscup, storslalom
Chuenisbärgli, Adelboden[6]
Prognospunkt
Dalstationen i Oey, 1 261 m[2]

Inför din skiddag

När öppnar Adelboden-Lenk för skidåkning?

När vi kontrollerade den officiella statusen den 8 november 2026 var bara några få liftar öppna och ingen backe öppen än. Den officiella statusen visar vad som är öppet den dag du planerar att åka.[4]

Täcker den här sidan hela regionen Adelboden-Lenk?

Nej. Operatören redovisar Lenk Betelberg, Tschentenalp, Engstligenalp och Elsigen-Metsch som egna områden med egna liftar, så de räknas inte här. Sidan gäller huvudområdet kring Chuenisbärgli, Silleren, Hahnenmoos och Metsch.[4]

Varifrån kommer liftstatus och snödjup på den här sidan?

Lift- och backstatus kommer från operatörens interaktiva kartdata (APG|SGA Infosnow), avgränsade till huvudområdet. Snödjupet kommer från SLF:s mätplats i byn Adelboden på 1 325 m, en manuell mätning. SLF-stationen Lavey-Sattligrat i närheten rapporterade inget snödjup när vi kontrollerade, så ingenting mäts i själva backarna.[4][5]

Är prognoserna för 1 260, 1 710 och 2 100 m i Adelboden-Lenk observationer?

Nej. De är modellvärden anpassade till 1 260, 1 710 och 2 100 m och beräknade vid en representativ punkt (dalstationen i Oey). Inget mäts på de tre höjderna.[2]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Adelboden-Lenk (adelboden-lenk.ch) · SkidområdeAdelboden-Lenk (adelboden-lenk.ch)
  2. OpenStreetMap contributors · Läge och höjdOpenStreetMap bidragsgivare
  3. Adelboden-Lenk (adelboden-lenk.ch) / APG|SGA Infosnow · PistkartaAdelboden-Lenk (adelboden-lenk.ch) / APG|SGA Infosnow
  4. APG|SGA Infosnow / Adelboden-Lenk Bergbahnen · Lift- och piststatusAPG|SGA Infosnow / Adelboden-Lenk Bergbahnen
  5. WSL Institute for Snow and Avalanche Research SLF · SnörapportWSL Institute for Snow och Avalanche Research SLF
  6. Wikipedia · Fakta och områdesinformationWikipedia
  7. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Planera en resa

När åker du till bergen?

Välj dina datum för att följa vädret inför resan.

Sparas bara i den här webbläsaren. Inget konto behövs.