Valais · Schweiziska Alperna · Schweiz

Väderprognos och snöprognos för Bruson

För Bruson visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 5 nov. 01:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 080 m, 0 mm på 1 600 m och 0 mm på 2 200 m under de 24 timmarna från 5 nov. 10:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Zurich). Prognoskälla

Rapporterat läge för Bruson: Liftar: 0 av 4 öppna (Källans sektor: Bruson; Verbier 4Vallées; Hämtad 5 nov. 09:09 · källtid obekräftad). Pister: 0 av 9 öppna (Källans sektor: Bruson; Verbier 4Vallées; Hämtad 5 nov. 09:09 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information

Bruson är den minsta sektorn i 4 Vallées: en by på cirka 1 080 m med egna fyra liftar, nådd från Le Châble, dalorten nedanför Verbier. Det är en egen ingång till Val de Bagnes, inte en förort till Verbier.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Öppnar snart
Liftar
0 av 4 öppnaKällans sektor: Bruson
Pister
0 av 9 öppnaKällans sektor: Bruson
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Öppnar 12 dec. · om 37 dagarOperatörens säsongsdatum · Kontrollerat 4 nov. 2026
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Liverapporten listar Bruson separat med fyra liftar (Châble-Mayens de Bruson, Moay, Pasay och Grand-Tsai) och nio pister. Inga liftar i Verbier, La Tzoumaz eller Mont-Fort räknas in.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Bruson

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Vädret framöver
Prognos finns

1 – 7 °C · 1 600 m · 5 nov. – 7 nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 5 nov. 01:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

Nivåerna 1 080, 1 600 och 2 200 m är modellvärden för byn Bruson (46,06621° N, 7,21863° Ö). Den översta nivån ligger strax under de 2 220 m pisthöjd som Valais Tourism anger för sektorn.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 5 nov. 2026 01:00 · Europe/Zurich · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Timprognos för temperatur5,3 °C
Timprognos för temperatur−2°0°9°5 nov. 107 nov. 09
Prognosvärden timme för timme
Bruson · 1 600 m · Europe/Zurich
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
5 nov. 2026 10:005,30690,4
5 nov. 2026 11:006,10680,4
5 nov. 2026 12:006,70690,2
5 nov. 2026 13:006,80721,1
5 nov. 2026 14:006,60711,1
5 nov. 2026 15:006,30671
5 nov. 2026 16:005,90690,6
5 nov. 2026 17:004,90690,4
5 nov. 2026 18:004,20730,4
5 nov. 2026 19:003,70701,2
5 nov. 2026 20:003,70701
5 nov. 2026 21:003,70690,8
5 nov. 2026 22:003,70680,9
5 nov. 2026 23:003,60701
6 nov. 2026 00:003,60700,6
6 nov. 2026 01:003,50720,3
6 nov. 2026 02:003,30730,4
6 nov. 2026 03:003,20740,6
6 nov. 2026 04:003,20740,3
6 nov. 2026 05:002,90750,3
6 nov. 2026 06:002,50770,2
6 nov. 2026 07:002,20790,4
6 nov. 2026 08:002,40790,5
6 nov. 2026 09:003,40780,1
6 nov. 2026 10:004,80780,3
6 nov. 2026 11:006,20770,6
6 nov. 2026 12:006,40770,9
6 nov. 2026 13:006,60820,8
6 nov. 2026 14:006,50841,3
6 nov. 2026 15:005,60871,1
6 nov. 2026 16:004,70931,2
6 nov. 2026 17:003,70941,2
6 nov. 2026 18:003,10,2940,9
6 nov. 2026 19:002,60,8960,4
6 nov. 2026 20:002,10,2980,2
6 nov. 2026 21:0020,1970,1
6 nov. 2026 22:0020,1950,3
6 nov. 2026 23:001,90,2940,1
7 nov. 2026 00:001,80,3970,2
7 nov. 2026 01:001,60,2980,4
7 nov. 2026 02:001,50,2990,2
7 nov. 2026 03:001,40,1970,2
7 nov. 2026 04:001,50,1950,1
7 nov. 2026 05:001,60,1960,4
7 nov. 2026 06:001,60960,5
7 nov. 2026 07:001,30990,3
7 nov. 2026 08:001,30,1990
7 nov. 2026 09:0020980,2
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
0/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
0 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,1 °C · 62 h

4 nov. 2026 22:00 → 5 nov. 2026 01:00

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Zurich

1 080 m7,7°C1 600 m5,3°C2 200 m1,4°C
Ingen nollgradersnivå mellan tillgängliga höjder
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

5 nov. 10:00 → 6 nov. 10:00

1 080 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 600 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 200 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

1 080 m

0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · 3,1°C
19—Över gränsvärdet · 3,6°C
20—Över gränsvärdet · 3,5°C
21—Över gränsvärdet · 3,4°C
22—Över gränsvärdet · 3,5°C
23—Över gränsvärdet · 3,5°C
00—Över gränsvärdet · 3,8°C
01—Över gränsvärdet · 3,6°C
02—Över gränsvärdet · 3,4°C
03—Över gränsvärdet · 3,3°C
04—Över gränsvärdet · 3,2°C
05—Över gränsvärdet · 3°C
06—Över gränsvärdet · 2,8°C
07—Över gränsvärdet · 2,6°C
1 600 m

0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · 1,8°C
19—Över gränsvärdet · 1,1°C
20—Över gränsvärdet · 1,1°C
21—Över gränsvärdet · 1°C
22—Över gränsvärdet · 0,9°C
23—Över gränsvärdet · 1°C
00—Över gränsvärdet · 1°C
01—Över gränsvärdet · 1,1°C
02—Över gränsvärdet · 0,9°C
03—Över gränsvärdet · 0,9°C
04—Över gränsvärdet · 0,9°C
05—Över gränsvärdet · 0,7°C
06—Över gränsvärdet · 0,5°C
07—Över gränsvärdet · 0,4°C
2 200 m

13 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · −1,9°C
19✓Lämpligt väder · −2,5°C
20✓Lämpligt väder · −2,5°C
21✓Lämpligt väder · −2,6°C
22✓Lämpligt väder · −2,7°C
23✓Lämpligt väder · −2,6°C
00✓Lämpligt väder · −2,6°C
01✓Lämpligt väder · −2,6°C
02✓Lämpligt väder · −2,7°C
03✓Lämpligt väder · −2,7°C
04✓Lämpligt väder · −2,7°C
05✓Lämpligt väder · −3°C
06✓Lämpligt väder · −3,2°C
07✓Lämpligt väder · −3,4°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

5,3°
Modellerat

Snötillverkningspotential

0 / 48 h

Längsta köldfönster: 0 h

Timprognos för temperatur5,3 °C
Timprognos för temperatur−2°0°9°5 nov. 107 nov. 09
1 600 m · Europe/Zurich
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
5 nov. 20263,6° / 6,8°0 mm (14 h)
6 nov. 20261,9° / 6,6°1,6 mm (24 h)
7 nov. 20261,3° / 2°1,1 mm (10 h)

Leverantörens uppdatering: 5 nov. 01:00 · Hämtat: 5 nov. 05:18 · Europe/Zurich

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på berget
1 080 m1 600 m2 200 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

0,1°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.

Gemensam prognosperiod5 nov. 2026 10:00 — 8 nov. 2026 00:0062 h · 1 600 m · Europe/Zurich

Timmar mellan leverantörens uppdateringar3 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
+0,1 °CTidigare prognos: 3,6 °C
Senaste prognos: 3,7 °C
Total nederbördPrognos
−2,6 mmTidigare prognos: 5,3 mm
Senaste prognos: 2,7 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
+0 hTidigare prognos: 0 h
Senaste prognos: 0 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos3,6 °C3,7 °C+0,1 °C
Total nederbördPrognos5,3 mm2,7 mm−2,6 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat0 mm0 mm+0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat0 h0 h+0 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

1 080 mAktuell prognos5 nov. 2026 01:00
1 600 mAktuell prognos5 nov. 2026 01:00
2 200 mAktuell prognos5 nov. 2026 01:00

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

Televerbier · named winter sectors

Källans sektor: BrusonRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
5 nov. 2026 09:05

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 4

Piststatus · 0 / 9

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Sektorbestånd rapporterat av leverantören. Tillgång och aktuell status är inte verifierade.

Liftstatus
  • Châble-Mayens de Bruson · Rapporterat stängt · Källinformation: Källrapporterad status; tillgång och driftförhållanden är inte oberoende verifierade.
  • Moay · Rapporterat stängt · Källinformation: Källrapporterad status; tillgång och driftförhållanden är inte oberoende verifierade.
  • Pasay · Rapporterat stängt · Källinformation: Källrapporterad status; tillgång och driftförhållanden är inte oberoende verifierade.
  • Grand-Tsai · Rapporterat stängt · Källinformation: Källrapporterad status; tillgång och driftförhållanden är inte oberoende verifierade.
Piststatus
  • Grand-Tsai · Rapporterat stängt · Källinformation: Källrapporterad status; tillgång och driftförhållanden är inte oberoende verifierade.
  • La Côt-Bruson · Rapporterat stängt · Källinformation: Källrapporterad status; tillgång och driftförhållanden är inte oberoende verifierade.
  • La Côt-Le Châble · Rapporterat stängt · Källinformation: Källrapporterad status; tillgång och driftförhållanden är inte oberoende verifierade.
  • Les Otanes · Rapporterat stängt · Källinformation: Källrapporterad status; tillgång och driftförhållanden är inte oberoende verifierade.
  • Moay · Rapporterat stängt · Källinformation: Källrapporterad status; tillgång och driftförhållanden är inte oberoende verifierade.
  • Monneyeux · Rapporterat stängt · Källinformation: Källrapporterad status; tillgång och driftförhållanden är inte oberoende verifierade.
  • Pasay · Rapporterat stängt · Källinformation: Källrapporterad status; tillgång och driftförhållanden är inte oberoende verifierade.
  • Pissevache · Rapporterat stängt · Källinformation: Källrapporterad status; tillgång och driftförhållanden är inte oberoende verifierade.
  • Sur le Six · Rapporterat stängt · Källinformation: Källrapporterad status; tillgång och driftförhållanden är inte oberoende verifierade.
Officiell källa ↗

SLF · Station Lac des Vaux

Station Lac des Vaux · Sektor nearby measurement, outside the BrusonArkiverad rapport

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
1 nov. 2026
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Lac des Vaux (2 550 m) · Uppmätt snödjupDagligt totalt snötäckesdjup (HS), median av uppmätta djup. Exporten anger dagsraden vid midnatt UTC.6
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Televerbier · named winter sectors

Källans sektor: Bruson5 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
5 nov. 2026 09:05

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 4

Piststatus · 0 / 9

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Televerbier · named winter sectors

Källans sektor: Bruson4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
4 nov. 2026 23:50

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 4

Piststatus · 0 / 9

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Televerbier · named winter sectors

Källans sektor: Bruson3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
3 nov. 2026 23:55

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 4

Piststatus · 0 / 9

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

SLF · Station Lac des Vaux

Station Lac des Vaux · Sektor nearby measurement, outside the Bruson5 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
1 nov. 2026
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Lac des Vaux (2 550 m) · Uppmätt snödjupDagligt totalt snötäckesdjup (HS), median av uppmätta djup. Exporten anger dagsraden vid midnatt UTC.6
Officiell källa ↗

SLF · Station Lac des Vaux

Station Lac des Vaux · Sektor nearby measurement, outside the Bruson4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
1 nov. 2026
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Lac des Vaux (2 550 m) · Uppmätt snödjupDagligt totalt snötäckesdjup (HS), median av uppmätta djup. Exporten anger dagsraden vid midnatt UTC.6
Officiell källa ↗

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Bruson?

För Bruson visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 5 nov. 01:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 080 m, 0 mm på 1 600 m och 0 mm på 2 200 m under de 24 timmarna från 5 nov. 10:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Zurich). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i Bruson?

PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Bruson. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i Bruson?

Liftar: 0 av 4 öppna (Källans sektor: Bruson; Verbier 4Vallées; Hämtad 5 nov. 09:09 · källtid obekräftad). Pister: 0 av 9 öppna (Källans sektor: Bruson; Verbier 4Vallées; Hämtad 5 nov. 09:09 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Valais · Schweiziska Alperna · Schweiz

Lär känna berget

Valais Tourism beskriver sektorn som en åttasitsig gondol, två stolliftar och två släpliftar, med pister upp till 2 220 m och 35,4 km publicerad längd. Mayens de Bruson, som nämns i gondolens namn, är mellanstationen på vägen upp.

Prognospunkt
Bruson by[2]
Sektor Bruson i liverapporten
4 liftar · 9 pister[1]
Ortens höjd och högsta pist
1 080 m · 2 220 m[3]
Publicerad pistlängd
35,4 km[3]

Inför din skiddag

Hur hänger Bruson ihop med Verbier?

Via Le Châble. Liften Châble-Mayens de Bruson startar i dalorten, där även Verbiers lift slutar, och liverapporten för dem under olika sektorer. Kontrollera varje lift för sig.[1]

Är Bruson skilt från 4 Vallées?

Nej. Operatören listar Bruson som en av fyra rapportsektorer, den minsta, med 4 av 35 liftar. Den ingår i 4 Vallées-kortet men inte i Verbiers summor.[1]

Varför motsvarar den lägsta prognosnivån ortens höjd?

Nivån 1 080 m motsvarar den höjd som Valais Tourism anger. Nivåerna ovanför är modellvärden vid byns punkt, inte mätningar vid liftarna.[2][3]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Bruson · Lift- och piststatusVerbier 4Vallées
  2. Bruson · Läge och höjdOpenStreetMap / Mapcarta
  3. Bruson · Fakta och områdesinformationValais/Wallis Promotion
  4. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Planera en resa

När åker du till bergen?

Välj dina datum för att följa vädret inför resan.

Sparas bara i den här webbläsaren. Inget konto behövs.