Aragoniska Pyrenéerna · Spanien
Väderprognos och snöprognos för Candanchú
För Candanchú visar prognosen från Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE, utfärdad 8 nov. 16:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 500 m, 0 mm på 1 950 m och 0 mm på 2 400 m under de 24 timmarna från 9 nov. 00:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Madrid). Prognoskälla
Rapporterat läge för Candanchú: Liftar: Rapporterat stängt (Candanchú ski area · operatör snow report; Candanchú (joint Astún-Candanchú report); Hämtad 8 nov. 23:15 · källtid obekräftad). Pister: Rapporterat stängt (Candanchú ski area · operatör snow report; Candanchú (joint Astún-Candanchú report); Hämtad 8 nov. 23:15 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information
Candanchú är en skidort i Canfrancdalen i Aragoniska Pyrenéerna, några kilometer från gränsen mot Frankrike, med skidåkning sedan 1928 enligt operatören. Den högsta skidpunkten är Tuca Blanca på 2 400 m.
Idag i korthet
Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.
- Liftar
- Rapporterat stängtCandanchú ski area · operatör snow report
- Pister
- Rapporterat stängtCandanchú ski area · operatör snow report
- Snödjup
- Inte rapporterat
- Säsong
- Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Områdets omfattning: Den här sidan behandlar bara Candanchú. Astún har en egen sida: de två områdena är förbundna med skyttelbuss, inte med liftar, och operatörerna ger ut en gemensam snörapport. Prognosen använder en punkt vid dalstationen för stolliften Alto Aragón i Candanchú.
Din vinterbild
Aktuell översikt
Snön under dina skidor.
Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.
4 – 8 °C · 1 950 m · 9 nov. – 11 nov.
Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE · Utfärdad 8 nov. 16:00
Källor och metod
Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.
Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.
För Candanchú är värdena på 1 500, 1 950 och 2 400 m höjdjusterade modellprognoser vid prognospunkten dalstationen för stolliften Alto Aragón i Candanchú, inte observationer och inga egna väderstationer.
Berget, timme för timme
Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.
Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48
Utfärdad: 8 nov. 2026 16:00 · Europe/Madrid · Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE
Prognosvärden timme för timme
| Lokal tid | Temperatur °C | Nederbörd mm | Luftfuktighet % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 9 nov. 2026 00:00 | 5,6 | 0 | 63 | 3,5 |
| 9 nov. 2026 01:00 | 4,6 | 0 | 70 | 4,2 |
| 9 nov. 2026 02:00 | 5,1 | 0 | 67 | 4,3 |
| 9 nov. 2026 03:00 | 5,3 | 0 | 67 | 4,8 |
| 9 nov. 2026 04:00 | 5,5 | 0 | 67 | 5,2 |
| 9 nov. 2026 05:00 | 5,4 | 0 | 70 | 5,4 |
| 9 nov. 2026 06:00 | 5,7 | 0 | 69 | 5,4 |
| 9 nov. 2026 07:00 | 5,4 | 0,1 | 75 | 4,7 |
| 9 nov. 2026 08:00 | 5,5 | 0 | 78 | 5,5 |
| 9 nov. 2026 09:00 | 5,6 | 0 | 79 | 5,7 |
| 9 nov. 2026 10:00 | 6,7 | 0 | 76 | 5,5 |
| 9 nov. 2026 11:00 | 8,1 | 0,1 | 72 | 6 |
| 9 nov. 2026 12:00 | 7,9 | 0,5 | 81 | 6 |
| 9 nov. 2026 13:00 | 6,8 | 1,3 | 92 | 8,2 |
| 9 nov. 2026 14:00 | 6,2 | 4,1 | 99 | 7,2 |
| 9 nov. 2026 15:00 | 5,9 | 1,8 | 99 | 6,3 |
| 9 nov. 2026 16:00 | 5,4 | 2,4 | 100 | 4,3 |
| 9 nov. 2026 17:00 | 5,8 | 0 | 100 | 4,7 |
| 9 nov. 2026 18:00 | 6,2 | 0 | 99 | 6 |
| 9 nov. 2026 19:00 | 6,2 | 0 | 99 | 4,9 |
| 9 nov. 2026 20:00 | 6,4 | 0 | 99 | 5,3 |
| 9 nov. 2026 21:00 | 6,5 | 0 | 99 | 6 |
| 9 nov. 2026 22:00 | 6,4 | 0 | 99 | 4,9 |
| 9 nov. 2026 23:00 | 6,3 | 0,1 | 90 | 5,4 |
| 10 nov. 2026 00:00 | 6 | 0 | 100 | 4,6 |
| 10 nov. 2026 01:00 | 5,6 | 0 | 99 | 4,8 |
| 10 nov. 2026 02:00 | 5 | 0 | 100 | 4,8 |
| 10 nov. 2026 03:00 | 4,9 | 0 | 100 | 4,6 |
| 10 nov. 2026 04:00 | 4,5 | 0 | 96 | 4 |
| 10 nov. 2026 05:00 | 3,9 | 0 | 92 | 4 |
| 10 nov. 2026 06:00 | 4,1 | 0 | 97 | 4,3 |
| 10 nov. 2026 07:00 | 4,2 | 0 | 99 | 5 |
| 10 nov. 2026 08:00 | 4,5 | 0 | 93 | 4,5 |
| 10 nov. 2026 09:00 | 4,6 | 0 | 98 | 4,3 |
| 10 nov. 2026 10:00 | 5,5 | 0,2 | 93 | 4,6 |
| 10 nov. 2026 11:00 | 5,8 | 0 | 97 | 4,8 |
| 10 nov. 2026 12:00 | 6 | 0 | 99 | 3,8 |
| 10 nov. 2026 13:00 | 5,5 | 0,1 | 99 | 3 |
| 10 nov. 2026 14:00 | 6,5 | 0 | 90 | 3,7 |
| 10 nov. 2026 15:00 | 5,9 | 0,3 | 97 | 2,1 |
| 10 nov. 2026 16:00 | 6 | 0 | 95 | 2,2 |
| 10 nov. 2026 17:00 | 6,2 | 0 | 90 | 3 |
| 10 nov. 2026 18:00 | 5,7 | 0 | 93 | 3,3 |
| 10 nov. 2026 19:00 | 5,1 | 0 | 93 | 3,4 |
| 10 nov. 2026 20:00 | 5,2 | 0 | 95 | 3,5 |
| 10 nov. 2026 21:00 | 5,2 | 0,1 | 97 | 2,8 |
| 10 nov. 2026 22:00 | 5,5 | 0,7 | 96 | 2,5 |
| 10 nov. 2026 23:00 | 5,6 | 1,1 | 96 | 2,6 |
- Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
- 0 mm vattenekvivalent
- Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
- 0/48 h
- Längsta sammanhängande tidsfönster
- 0 h
Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.
Väder för snötillverkning
Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.
Stull (2011)Så ändrades prognosen
Temperaturändring för överlappande prognostimmar: −0 °C · 65 h
8 nov. 2026 13:00 → 8 nov. 2026 16:00
Utforska ett scenario för snövatten
Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.
Säsongsutsikter
En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.
Bergsprognos timme för timme
Ett berg. Olika förhållanden.
Följ prognosen från byn till högre höjder.
Europe/Madrid
Beräkning
Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.
2,6°C
Vind: 3,9 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE · Prognos utfärdad: 8 nov. 16:005,6°C
Vind: 3,5 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE · Prognos utfärdad: 8 nov. 16:006,9°C
Vind: 2,3 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE · Prognos utfärdad: 8 nov. 16:00Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.
Snöfallsprognos
Vatteninnehållet i prognosens snöfall.
9 nov. 00:00 → 10 nov. 00:00
1 500 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
1 950 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
2 400 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
Väder för snötillverkning i natt
I natt · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Lämpligt väder · 8/8 bedömda timmar
0 h · Lämpligt väder · 8/8 bedömda timmar
0 h · Lämpligt väder · 8/8 bedömda timmar
✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas
Beräkning för snötillverkning
Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.
Utsikter på kort sikt
Timprognos, anpassad för höjd.
Lufttemperatur
5,6°Snötillverkningspotential
0 / 48 hLängsta köldfönster: 0 h
| Resedatum | Lufttemperatur °C | Nederbörd mm |
|---|---|---|
| 9 nov. 2026 | 4,6° / 8,1° | 10,4 mm (24 h) |
| 10 nov. 2026 | 3,9° / 6,5° | 2,5 mm (24 h) |
Leverantörens uppdatering: 8 nov. 16:00 · Hämtat: 8 nov. 22:17 · Europe/Madrid
Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE ↗Schematisk höjdprofil
Så räknar vi
Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.
Stull (2011) ↗Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario för snöbalans
Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.
Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.
Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.
Prognosarkiv
Vad har ändrats i prognosen?
Jämför prognoser för samma timmar och höjd.
Medeltemperaturen är oförändrad med den visade precisionen.
Gemensam prognosperiod9 nov. 2026 00:00 — 11 nov. 2026 17:0065 h · 1 950 m · Europe/Madrid
Timmar mellan leverantörens uppdateringar3 h
- Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
- +0 °CTidigare prognos: 5,8 °C
Senaste prognos: 5,8 °C - Total nederbördPrognos
- −0,7 mmTidigare prognos: 19,5 mm
Senaste prognos: 18,8 mm - Fast nederbörd · mm vattenModellerat
- +0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm - Timmar med lämpligt väderModellerat
- +0 hTidigare prognos: 0 h
Senaste prognos: 0 h
| Detaljer | Tidigare prognos | Senaste prognos | Förändring |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig lufttemperaturPrognos | 5,8 °C | 5,8 °C | +0 °C |
| Total nederbördPrognos | 19,5 mm | 18,8 mm | −0,7 mm |
| Fast nederbörd · mm vattenModellerat | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timmar med lämpligt väderModellerat | 0 h | 0 h | +0 h |
Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.
Utfärdad: 8 nov. 2026 13:00
Hämtad: 8 nov. 2026 17:17
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Utfärdad: 8 nov. 2026 16:00
Hämtad: 8 nov. 2026 22:17
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Så fungerar jämförelsen+
Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.
Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.
Prognosstatus
Snöläge och liftstatus
Skidortens officiella informationRapporter från skidområdena
Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.
Astún-Candanchú joint snow report · Candanchú
Candanchú ski area · operatör snow reportRapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- martes, 15 septiembre 11:25
Öppna enligt källans liftlista: Rapporterat stängt
Piststatus · Rapporterat stängt
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Astún-Candanchú joint snow report · Candanchú
Candanchú ski area · operatör snow report8 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- martes, 15 septiembre 11:25
Öppna enligt källans liftlista: Rapporterat stängt
Piststatus · Rapporterat stängt
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Frågor om snö och liftar
Hur mycket snö väntas i Candanchú ?
För Candanchú visar prognosen från Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE, utfärdad 8 nov. 16:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 500 m, 0 mm på 1 950 m och 0 mm på 2 400 m under de 24 timmarna från 9 nov. 00:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Madrid). Prognoskälla ↗
Hur stort är snödjupet i Candanchú ?
PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Candanchú. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗
Vilka liftar är öppna i Candanchú ?
Liftar: Rapporterat stängt (Candanchú ski area · operatör snow report; Candanchú (joint Astún-Candanchú report); Hämtad 8 nov. 23:15 · källtid obekräftad). Pister: Rapporterat stängt (Candanchú ski area · operatör snow report; Candanchú (joint Astún-Candanchú report); Hämtad 8 nov. 23:15 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗
Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?
Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.
Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.
Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.
Lär känna berget
Operatören delar in området i fyra skidzoner: Pista Grande, Tobazo, Tuca Blanca och Rinconada, och anger 25 liftar. Tuca Blanca, som vetter mot nordväst, ligger vid foten av Pico Aspe. Det gemensamma databladet för Astún och Candanchú anger 110 pister (14 gröna, 31 blå, 35 röda, 30 svarta). Schematisk bild, ingen karta och ingen aktuell lägesrapport.
Inför din skiddag
När börjar säsongen i Candanchú?
Operatörens sida, öppnad den 8 november 2026, visar en banderoll ”Vi ses nästa säsong” och anger inget öppningsdatum. Den gemensamma snörapporten för Astún-Candanchú visar vad som är öppet en given dag när säsongen har startat.[6]
Varifrån kommer lift- och pistläget på den här sidan?
Från den gemensamma snörapporten för Astún-Candanchú som de två operatörerna ger ut, med ett block per anläggning. När rapporten öppnades den 8 november 2026 visade den den här anläggningen som stängd och var daterad mitten av september, så sidan visar liftar och pister som stängda och behåller rapportens eget datum.[5]
Varifrån kommer snödjupet?
Från samma gemensamma operatörsrapport, som för varje öppen anläggning anger lägsta och högsta djup, nysnö på 24 timmar och lavinrisk. Värden från en stängd anläggning (noll djup, vårsnö) används inte. Ingen väderstation i skidterrängen används för snödjupet.[5]
Är prognoserna för 1 500, 1 950 och 2 400 m i Candanchú observationer?
Nej. De är modellvärden justerade till 1 500, 1 950 och 2 400 m och beräknade vid en representativ punkt, dalstationen för stolliften Alto Aragón i Candanchú.[3]
Källor för resmålet
PisteWindow · Granskad
- Candanchú · SkidområdeCandanchú
- Astún and Candanchú · Fakta och områdesinformationAstún och Candanchú
- OpenStreetMap · Läge och höjdOpenStreetMap bidragsgivare
- Astún and Candanchú · PistkartaAstún och Candanchú
- Astún and Candanchú · Väder-, lift- och pistrapportAstún och Candanchú
- Candanchú · Praktisk informationCandanchú
- Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGEOpen-Meteo
När åker du till bergen?
Välj dina datum för att följa vädret inför resan.