Piemonte · Italienska Alperna · Italien
Väderprognos och snöprognos för Cesana
För Cesana visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 6 nov. 07:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 350 m, 9,3 mm på 2 000 m och 9,3 mm på 2 400 m under de 24 timmarna från 6 nov. 12:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Rome). Prognoskälla
Rapporterat läge för Cesana: Liftar: 0 av 2 öppna (Liftar · Cesana access; Montgenèvre / Digisnow; Hämtad 6 nov. 11:23 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information
Cesana Torinese är en infart i övre Susadalen med tillgång mot Monti della Luna och Sansicario.
Idag i korthet
Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.
- Liftar
- 0 av 2 öppnaLiftar · Cesana access
- Pister
- Inte rapporterat
- Snödjup
- Inte rapporterat
- Säsong
- Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Områdets omfattning: Cesana har anslutningsliftar mot Claviere och Sansicario; alpina pistförhållanden hör till dessa anslutna sektorer. Den publicerade tavlan har ingen separat pistsektion för Cesana. Colle Bercia ger närliggande bergskontext, inte en mätning i byn.
Din vinterbild
Aktuell översikt
Snön under dina skidor.
Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.
Cesana
−4 – 1 °C · 2 000 m · 6 nov. – 8 nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 6 nov. 07:00
Källor och metod
Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.
Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.
Prognoserna på 1 350 / 2 000 / 2 400 m är höjdjusterade modellvärden vid Cesana Torinese (44,95244° N, 6,79067° Ö), inte separata mätningar.
Berget, timme för timme
Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.
Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48
Utfärdad: 6 nov. 2026 07:00 · Europe/Rome · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognosvärden timme för timme
| Lokal tid | Temperatur °C | Nederbörd mm | Luftfuktighet % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 6 nov. 2026 12:00 | −0,1 | 0 | 100 | 0,9 |
| 6 nov. 2026 13:00 | 0,3 | 0 | 99 | 1,2 |
| 6 nov. 2026 14:00 | 0,6 | 0 | 100 | 1,7 |
| 6 nov. 2026 15:00 | 0,7 | 0 | 100 | 0,7 |
| 6 nov. 2026 16:00 | −0,6 | 3,6 | 95 | 6,5 |
| 6 nov. 2026 17:00 | −0,7 | 3,6 | 94 | 4,7 |
| 6 nov. 2026 18:00 | −1,1 | 1,4 | 94 | 1,9 |
| 6 nov. 2026 19:00 | −1,4 | 0,6 | 93 | 3 |
| 6 nov. 2026 20:00 | −2,1 | 0,1 | 87 | 3,6 |
| 6 nov. 2026 21:00 | −2,3 | 0 | 87 | 6,1 |
| 6 nov. 2026 22:00 | −2,2 | 0 | 86 | 6,4 |
| 6 nov. 2026 23:00 | −2,3 | 0 | 83 | 5,4 |
| 7 nov. 2026 00:00 | −2,5 | 0 | 82 | 5,3 |
| 7 nov. 2026 01:00 | −2,7 | 0 | 81 | 5,9 |
| 7 nov. 2026 02:00 | −3 | 0 | 77 | 5,5 |
| 7 nov. 2026 03:00 | −3,3 | 0 | 74 | 5,4 |
| 7 nov. 2026 04:00 | −3,5 | 0 | 70 | 5,1 |
| 7 nov. 2026 05:00 | −3,6 | 0 | 64 | 4,7 |
| 7 nov. 2026 06:00 | −3,9 | 0 | 62 | 3,9 |
| 7 nov. 2026 07:00 | −4,1 | 0 | 58 | 3,6 |
| 7 nov. 2026 08:00 | −3,9 | 0 | 54 | 3,2 |
| 7 nov. 2026 09:00 | −2,8 | 0 | 52 | 2,1 |
| 7 nov. 2026 10:00 | −1,2 | 0 | 60 | 0,5 |
| 7 nov. 2026 11:00 | −1 | 0 | 88 | 0,1 |
| 7 nov. 2026 12:00 | −0,9 | 0 | 88 | 0,4 |
| 7 nov. 2026 13:00 | −1 | 0 | 77 | 0,7 |
| 7 nov. 2026 14:00 | −0,4 | 0 | 83 | 0,8 |
| 7 nov. 2026 15:00 | −0,1 | 0 | 84 | 0,7 |
| 7 nov. 2026 16:00 | −0,5 | 0 | 90 | 0,6 |
| 7 nov. 2026 17:00 | −1 | 0 | 83 | 0,7 |
| 7 nov. 2026 18:00 | −1,4 | 0 | 78 | 1,1 |
| 7 nov. 2026 19:00 | −1,5 | 0 | 69 | 0,9 |
| 7 nov. 2026 20:00 | −1,9 | 0 | 65 | 1 |
| 7 nov. 2026 21:00 | −2 | 0 | 64 | 0,9 |
| 7 nov. 2026 22:00 | −1,9 | 0 | 60 | 1,2 |
| 7 nov. 2026 23:00 | −1,3 | 0 | 57 | 1,3 |
| 8 nov. 2026 00:00 | −1,4 | 0 | 55 | 1,4 |
| 8 nov. 2026 01:00 | −1,2 | 0 | 54 | 1,9 |
| 8 nov. 2026 02:00 | −1,3 | 0 | 56 | 2 |
| 8 nov. 2026 03:00 | −1,3 | 0 | 61 | 2,2 |
| 8 nov. 2026 04:00 | −1,6 | 0 | 62 | 2,2 |
| 8 nov. 2026 05:00 | −1,6 | 0 | 58 | 2 |
| 8 nov. 2026 06:00 | −1,6 | 0 | 54 | 2 |
| 8 nov. 2026 07:00 | −1,5 | 0 | 52 | 2 |
| 8 nov. 2026 08:00 | −1,1 | 0 | 54 | 1,9 |
| 8 nov. 2026 09:00 | 0,2 | 0 | 62 | 1,8 |
| 8 nov. 2026 10:00 | 0,9 | 0 | 64 | 2,3 |
| 8 nov. 2026 11:00 | 1,4 | 0 | 60 | 2,6 |
- Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
- 9,3 mm vattenekvivalent
- Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
- 35/48 h
- Längsta sammanhängande tidsfönster
- 17 h
Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.
Väder för snötillverkning
Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.
Stull (2011)Så ändrades prognosen
Temperaturändring för överlappande prognostimmar: −0,6 °C · 66 h
6 nov. 2026 04:00 → 6 nov. 2026 07:00
Prognosarkiv
- 6 nov. 2026 07:00 · 2 000 m
- 6 nov. 2026 04:00 · 2 000 m
- 5 nov. 2026 22:00 · 2 000 m
- 5 nov. 2026 16:00 · 2 000 m
- 5 nov. 2026 13:00 · 2 000 m
- 5 nov. 2026 07:00 · 2 000 m
- 5 nov. 2026 01:00 · 2 000 m
- 4 nov. 2026 22:00 · 2 000 m
- 4 nov. 2026 16:00 · 2 000 m
- 4 nov. 2026 10:00 · 2 000 m
- 4 nov. 2026 07:00 · 2 000 m
- 4 nov. 2026 02:17 · 2 000 m
Utforska ett scenario för snövatten
Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.
Säsongsutsikter
En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.
Bergsprognos timme för timme
Ett berg. Olika förhållanden.
Följ prognosen från byn till högre höjder.
Europe/Rome
Beräkning
Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.
−2,7°C
Vind: 0,9 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 6 nov. 07:00−0,1°C
Vind: 0,9 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 6 nov. 07:004,3°C
Vind: 0,2 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 6 nov. 07:00Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.
Snöfallsprognos
Vatteninnehållet i prognosens snöfall.
6 nov. 12:00 → 7 nov. 12:00
1 350 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
2 000 m
9,3 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
2 400 m
9,3 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
Väder för snötillverkning i natt
I natt · 18.00–08.00 lokal tid.
3 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar
13 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar
14 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar
✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas
Beräkning för snötillverkning
Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.
Utsikter på kort sikt
Timprognos, anpassad för höjd.
Lufttemperatur
−0,1°Snötillverkningspotential
35 / 48 hLängsta köldfönster: 17 h
| Resedatum | Lufttemperatur °C | Nederbörd mm |
|---|---|---|
| 6 nov. 2026 | −2,3° / 0,7° | 9,3 mm (12 h) |
| 7 nov. 2026 | −4,1° / −0,1° | 0 mm (24 h) |
| 8 nov. 2026 | −1,6° / 1,4° | 0 mm (12 h) |
Leverantörens uppdatering: 6 nov. 07:00 · Hämtat: 6 nov. 11:18 · Europe/Rome
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Schematisk höjdprofil
Så räknar vi
Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.
Stull (2011) ↗Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario för snöbalans
Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.
Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.
Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.
Prognosarkiv
Vad har ändrats i prognosen?
Jämför prognoser för samma timmar och höjd.
0,6°C kallare under de gemensamma prognostimmarna.
Gemensam prognosperiod6 nov. 2026 12:00 — 9 nov. 2026 06:0066 h · 2 000 m · Europe/Rome
Timmar mellan leverantörens uppdateringar3 h
- Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
- −0,6 °CTidigare prognos: −0,1 °C
Senaste prognos: −0,6 °C - Total nederbördPrognos
- +7,6 mmTidigare prognos: 1,7 mm
Senaste prognos: 9,3 mm - Fast nederbörd · mm vattenModellerat
- +8,2 mmTidigare prognos: 1,1 mm
Senaste prognos: 9,3 mm - Timmar med lämpligt väderModellerat
- +10 hTidigare prognos: 25 h
Senaste prognos: 35 h
| Detaljer | Tidigare prognos | Senaste prognos | Förändring |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig lufttemperaturPrognos | −0,1 °C | −0,6 °C | −0,6 °C |
| Total nederbördPrognos | 1,7 mm | 9,3 mm | +7,6 mm |
| Fast nederbörd · mm vattenModellerat | 1,1 mm | 9,3 mm | +8,2 mm |
| Timmar med lämpligt väderModellerat | 25 h | 35 h | +10 h |
Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.
Utfärdad: 6 nov. 2026 04:00
Hämtad: 6 nov. 2026 06:17
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Utfärdad: 6 nov. 2026 07:00
Hämtad: 6 nov. 2026 11:18
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Så fungerar jämförelsen+
Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.
Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.
Prognosstatus
Snöläge och liftstatus
Skidortens officiella informationRapporter från skidområdena
Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.
Montgenèvre · Drift, avgränsad till Italian
Liftar · Cesana accessRapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 6 nov. 2026 11:20
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 2
Piststatus · Rapport saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Källinformation: Endast utvalda namngivna källrader. Inte ett fullständigt bestånd för destinationen eller nätverket. Utanför driftperioden och okända lägen är okända.
Liftstatus
- SG2 RAFUYEL · Rapporterat stängt · Källinformation: Liftar · Cesana access; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- TC8* CESANA SKI LODGE · Rapporterat stängt · Källinformation: Liftar · Cesana access; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
Förbindelser per riktning
De listade delarna visar bara en del av sammanhanget och bekräftar inte genomfart eller aktuell tillgång för allmänheten.
Cesana → Claviere
- CESANA - CLAVIERE · Rapporterat stängt (fermé)
Cesana → Sansicario
- CESANA - SANSICARIO · Rapporterat stängt (fermé)
ARPA Piemonte · Station Colle Bercia
Station Colle Bercia · Orten Montiluna/Claviere side, not CesanaArkiverad rapport
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 5 nov. 2026 08:00
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Colle Bercia (2 200 m) · Uppmätt snödjupValiderat snödjup på marken i centimeter (validated_snow_height). | 16 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Montgenèvre · Drift, avgränsad till Italian
Liftar · Cesana access6 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 6 nov. 2026 11:20
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 2
Piststatus · Rapport saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Montgenèvre · Drift, avgränsad till Italian
Liftar · Cesana access5 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 5 nov. 2026 23:57
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 2
Piststatus · Rapport saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Montgenèvre · Drift, avgränsad till Italian
Liftar · Cesana access4 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 4 nov. 2026 23:50
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 2
Piststatus · Rapport saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Montgenèvre · Drift, avgränsad till Italian
Liftar · Cesana access3 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 3 nov. 2026 23:57
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 2
Piststatus · Rapport saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗ARPA Piemonte · Station Colle Bercia
Station Colle Bercia · Orten Montiluna/Claviere side, not Cesana6 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 5 nov. 2026 08:00
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Colle Bercia (2 200 m) · Uppmätt snödjupValiderat snödjup på marken i centimeter (validated_snow_height). | 16 |
ARPA Piemonte · Station Colle Bercia
Station Colle Bercia · Orten Montiluna/Claviere side, not Cesana5 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 4 nov. 2026 08:00
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Colle Bercia (2 200 m) · Uppmätt snödjupValiderat snödjup på marken i centimeter (validated_snow_height). | 8 |
ARPA Piemonte · Station Colle Bercia
Station Colle Bercia · Orten Montiluna/Claviere side, not Cesana4 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 2 nov. 2026 08:00
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Colle Bercia (2 200 m) · Uppmätt snödjupValiderat snödjup på marken i centimeter (validated_snow_height). | 6 |
Frågor om snö och liftar
Hur mycket snö väntas i Cesana?
För Cesana visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 6 nov. 07:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 350 m, 9,3 mm på 2 000 m och 9,3 mm på 2 400 m under de 24 timmarna från 6 nov. 12:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Rome). Prognoskälla ↗
Hur stort är snödjupet i Cesana?
PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Cesana. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗
Vilka liftar är öppna i Cesana?
Liftar: 0 av 2 öppna (Liftar · Cesana access; Montgenèvre / Digisnow; Hämtad 6 nov. 11:23 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗
Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?
Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.
Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.
Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.
Lär känna berget
Schemat för Cesana är en egen illustration, inte en karta eller en bild av aktuella förhållanden.
Inför din skiddag
Beskriver prognosen för Cesana hela området Vialattea?
Nej. Den beräknas för en punkt (Cesana Torinese); förhållandena varierar inom området.[2]
Finns en preparerad pist tillbaka till byn Cesana?
En preparerad återfart till byn är inte verifierad. Kommunens rapport skiljer den skötta sträckan till sittliftens dalstation vid Palo 10 från den fortsatta offpiststräckan till Cesana.[5][4][3]
Är prognosen för Cesana ett uppmätt snödjup?
Nej. Värdena för Cesana är modellskattningar, inte observationer av snödjup.[2]
Källor för resmålet
PisteWindow · Granskad
- Cesana · SkidområdeVialattea
- Cesana Torinese · Läge och höjdOpenStreetMap / Mapcarta
- Montgenèvre · Cesana · Lift- och piststatusMontgenèvre
- Regione Piemonte · Claviere · Sansicario · Områdets omfattningRegione Piemonte
- Comune di Cesana Torinese · Palo 10 · Områdets omfattningComune di Cesana Torinese
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
När åker du till bergen?
Välj dina datum för att följa vädret inför resan.