Valais · Schweiz

Väderprognos och snöprognos för Champéry

För Champéry visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 5 nov. 07:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 055 m, 0 mm på 2 022 m och 0 mm på 2 200 m under de 24 timmarna från 5 nov. 13:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Zurich). Prognoskälla

Rapporterat läge för Champéry: Liftar: Antal öppna okänt · 17 listade (Champéry — namngiven bulletinsektor, poster listade av källan; Portes du Soleil Suisse / Lumiplan; Hämtad 5 nov. 12:26 · källtid obekräftad). Pister: 0 av 22 öppna (Champéry — namngiven bulletinsektor, poster listade av källan; Portes du Soleil Suisse / Lumiplan; Hämtad 5 nov. 12:26 · källtid obekräftad). Den senaste uppdateringen misslyckades; värdena kommer från en tidigare hämtning. Skidortens officiella information

Champéry är en schweizisk infart till Portes du Soleil.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Öppnar snart

Senaste hämtningen misslyckades. Värdena kommer från en tidigare hämtning.

Liftar
Antal öppna okänt · 17 listadeChampéry — namngiven bulletinsektor, poster listade av källan
Pister
0 av 22 öppnaChampéry — namngiven bulletinsektor, poster listade av källan
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Öppnar 5 dec. · om 30 dagarOperatörens säsongsdatum · Kontrollerat 4 nov. 2026
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Operatörens rapport omfattar Champéry–Les Crosets; Morgins är en separat sektor.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Champéry

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Vädret framöver
Prognos finns

−1 – 7 °C · 2 022 m · 5 nov. – 7 nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 5 nov. 07:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

Prognoserna på 1 055, 2 022 och 2 200 m är modellvärden vid Les Collines, inte tre väderstationer eller uppmätt snö.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 5 nov. 2026 07:00 · Europe/Zurich · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Timprognos för temperatur6,6 °C
Timprognos för temperatur−4°0°9°5 nov. 137 nov. 12
Prognosvärden timme för timme
Champéry · 2 022 m · Europe/Zurich
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
5 nov. 2026 13:006,60631,6
5 nov. 2026 14:006,50621,3
5 nov. 2026 15:006,30630,5
5 nov. 2026 16:005,40780,2
5 nov. 2026 17:004,30880,1
5 nov. 2026 18:003,60850,6
5 nov. 2026 19:003,40710,8
5 nov. 2026 20:003,20700,8
5 nov. 2026 21:003,10700,6
5 nov. 2026 22:0030700,9
5 nov. 2026 23:002,80711,1
6 nov. 2026 00:002,70720,9
6 nov. 2026 01:002,70710,4
6 nov. 2026 02:002,30731,4
6 nov. 2026 03:002,10761,5
6 nov. 2026 04:002,10781
6 nov. 2026 05:001,90780,4
6 nov. 2026 06:001,70780
6 nov. 2026 07:001,50790,3
6 nov. 2026 08:001,30830,5
6 nov. 2026 09:001,90830,4
6 nov. 2026 10:002,30830,4
6 nov. 2026 11:003,10860,7
6 nov. 2026 12:003,20870,7
6 nov. 2026 13:002,70900,4
6 nov. 2026 14:001,90,1931,3
6 nov. 2026 15:001,40,2961
6 nov. 2026 16:000,40,6991,5
6 nov. 2026 17:00−0,10,3970,9
6 nov. 2026 18:00−0,40,1990,9
6 nov. 2026 19:00−0,50,11000,7
6 nov. 2026 20:00−0,70,51000,6
6 nov. 2026 21:00−0,80,31000,6
6 nov. 2026 22:00−0,90,21000,3
6 nov. 2026 23:00−0,50,3980,2
7 nov. 2026 00:00−0,40,2970,1
7 nov. 2026 01:00−0,30,1950,4
7 nov. 2026 02:00−0,80,11000,7
7 nov. 2026 03:00−10,11000,8
7 nov. 2026 04:00−0,80,1990,5
7 nov. 2026 05:00−0,80980,5
7 nov. 2026 06:00−101001,1
7 nov. 2026 07:00−1,101001
7 nov. 2026 08:00−1,101001,1
7 nov. 2026 09:00−0,701000,9
7 nov. 2026 10:000,10970,7
7 nov. 2026 11:001,40910,8
7 nov. 2026 12:001,60950,6
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
0/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
0 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: −0,1 °C · 64 h

5 nov. 2026 01:00 → 5 nov. 2026 07:00

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Zurich

1 055 m12,5°C2 022 m6,6°C2 200 m5,4°C
Ingen nollgradersnivå mellan tillgängliga höjder
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

5 nov. 13:00 → 6 nov. 13:00

1 055 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 022 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 200 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

1 055 m

0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · 5,5°C
19—Över gränsvärdet · 4,8°C
20—Över gränsvärdet · 4,1°C
21—Över gränsvärdet · 3,9°C
22—Över gränsvärdet · 3,9°C
23—Över gränsvärdet · 3,9°C
00—Över gränsvärdet · 4,1°C
01—Över gränsvärdet · 4°C
02—Över gränsvärdet · 4,2°C
03—Över gränsvärdet · 4°C
04—Över gränsvärdet · 4,1°C
05—Över gränsvärdet · 4°C
06—Över gränsvärdet · 3,7°C
07—Över gränsvärdet · 3,7°C
2 022 m

0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · 2,2°C
19—Över gränsvärdet · 0,9°C
20—Över gränsvärdet · 0,6°C
21—Över gränsvärdet · 0,5°C
22—Över gränsvärdet · 0,4°C
23—Över gränsvärdet · 0,3°C
00—Över gränsvärdet · 0,3°C
01—Över gränsvärdet · 0,2°C
02—Över gränsvärdet · 0°C
03—Över gränsvärdet · 0°C
04—Över gränsvärdet · 0,2°C
05—Över gränsvärdet · 0°C
06—Över gränsvärdet · −0,2°C
07—Över gränsvärdet · −0,3°C
2 200 m

0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · 1,1°C
19—Över gränsvärdet · −0,2°C
20—Över gränsvärdet · −0,5°C
21—Över gränsvärdet · −0,5°C
22—Över gränsvärdet · −0,6°C
23—Över gränsvärdet · −0,7°C
00—Över gränsvärdet · −0,8°C
01—Över gränsvärdet · −0,8°C
02—Över gränsvärdet · −1,1°C
03—Över gränsvärdet · −1°C
04—Över gränsvärdet · −1°C
05—Över gränsvärdet · −1°C
06—Över gränsvärdet · −1,2°C
07—Över gränsvärdet · −1,4°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

6,6°
Modellerat

Snötillverkningspotential

0 / 48 h

Längsta köldfönster: 0 h

Timprognos för temperatur6,6 °C
Timprognos för temperatur−4°0°9°5 nov. 137 nov. 12
2 022 m · Europe/Zurich
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
5 nov. 20262,8° / 6,6°0 mm (11 h)
6 nov. 2026−0,9° / 3,2°2,8 mm (24 h)
7 nov. 2026−1,1° / 1,6°0,6 mm (13 h)

Leverantörens uppdatering: 5 nov. 07:00 · Hämtat: 5 nov. 10:18 · Europe/Zurich

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på berget
1 055 m2 022 m2 200 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

0,1°C kallare under de gemensamma prognostimmarna.

Gemensam prognosperiod5 nov. 2026 13:00 — 8 nov. 2026 05:0064 h · 2 022 m · Europe/Zurich

Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
−0,1 °CTidigare prognos: 1,4 °C
Senaste prognos: 1,3 °C
Total nederbördPrognos
−5,5 mmTidigare prognos: 8,9 mm
Senaste prognos: 3,4 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
−1,8 mmTidigare prognos: 4,2 mm
Senaste prognos: 2,4 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
+0 hTidigare prognos: 0 h
Senaste prognos: 0 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos1,4 °C1,3 °C−0,1 °C
Total nederbördPrognos8,9 mm3,4 mm−5,5 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat4,2 mm2,4 mm−1,8 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat0 h0 h+0 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

1 055 mAktuell prognos5 nov. 2026 07:00
2 022 mAktuell prognos5 nov. 2026 07:00
2 200 mAktuell prognos5 nov. 2026 07:00

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

Portes du Soleil Suisse · Champéry och Morgins

Den senaste hämtningen misslyckades. Sparade rapporter nedan är historiska.

Champéry — namngiven bulletinsektor, poster listade av källanArkiverad rapport

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: — / 17

Piststatus · 0 / 22

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Endast poster i den uttryckligen namngivna bulletinsektorn; inte en total för hela området. Icke-alpina aktiviteter är undantagna; tillgång och observationstid är inte verifierade.

Liftstatus
  • 7 CHAMPERY-CROIX DE CULET · Rapporterat öppet · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 2 CHAVANETTE · Okänt · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 5 GRAND PARADIS · Okänt · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 6 PLANACHAUX · Okänt · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 10 CROSETS · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 12 PAUVRE CONCHE · Okänt · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 14 GRAND CONCHE · Okänt · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 15 MOSSETTES · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 1 RIPAILLE 1 · Okänt · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 1 RIPAILLE 2 · Okänt · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 3 LECHEREUSE · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 8 MARCHEUSON · Okänt · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 9 HAMEAU · Okänt · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 11 CHAPELLE · Okänt · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 13 CUBORE · Okänt · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 18 BABY PLANACHAUX · Okänt · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • KIDS CLUB · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
Piststatus
  • 1 LA CHAPELLE · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 2 LE HAMEAU · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 5 PLANACHAUX BLEUE · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 6 LES CROSETS · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 7 MARCHEUSON BLEUE · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 8 LECHEREUSE · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 10 RIPAILLE · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 14 GRAND CONCHE BLEUE · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 17 PAUVRE CONCHE · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 25 MOSSETTES GRAND CONCHE · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 27 CUBORE · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 3 LES CROSETS ROUGE · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 4 MARCHEUSON ROUGE · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 9 PLANACHAUX · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 11 RIPAILLE - GRAND PARADIS · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 16 GRAND CONCHE ROUGE · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 21 LES MOSSETTES · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 26 LES CASES · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 15 GRAND CONCHE NOIRE · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 18 PAUVRE CONCHE · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 22 LE LOQUET · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 23 CONCHETTE · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
Officiell källa ↗

SLF · Station Les Collines

Station Les CollinesArkiverad rapport

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
1 nov. 2026
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Les Collines (2 022 m) · Uppmätt snödjupDagligt totalt snötäckesdjup (HS), median av uppmätta djup. Exporten anger dagsraden vid midnatt UTC.2
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Portes du Soleil Suisse · Champéry och Morgins

Champéry — namngiven bulletinsektor, poster listade av källan5 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: — / 17

Piststatus · 0 / 22

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Portes du Soleil Suisse · Champéry och Morgins

Champéry — namngiven bulletinsektor, poster listade av källan4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: — / 17

Piststatus · 0 / 22

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Portes du Soleil Suisse · Champéry och Morgins

Champéry — namngiven bulletinsektor, poster listade av källan3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: — / 17

Piststatus · 0 / 22

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

SLF · Station Les Collines

Station Les Collines5 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
1 nov. 2026
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Les Collines (2 022 m) · Uppmätt snödjupDagligt totalt snötäckesdjup (HS), median av uppmätta djup. Exporten anger dagsraden vid midnatt UTC.2
Officiell källa ↗

SLF · Station Les Collines

Station Les Collines4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
1 nov. 2026
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Les Collines (2 022 m) · Uppmätt snödjupDagligt totalt snötäckesdjup (HS), median av uppmätta djup. Exporten anger dagsraden vid midnatt UTC.2
Officiell källa ↗

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Champéry?

För Champéry visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 5 nov. 07:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 055 m, 0 mm på 2 022 m och 0 mm på 2 200 m under de 24 timmarna från 5 nov. 13:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Zurich). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i Champéry?

PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Champéry. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i Champéry?

Liftar: Antal öppna okänt · 17 listade (Champéry — namngiven bulletinsektor, poster listade av källan; Portes du Soleil Suisse / Lumiplan; Hämtad 5 nov. 12:26 · källtid obekräftad). Pister: 0 av 22 öppna (Champéry — namngiven bulletinsektor, poster listade av källan; Portes du Soleil Suisse / Lumiplan; Hämtad 5 nov. 12:26 · källtid obekräftad). Den senaste uppdateringen misslyckades; värdena kommer från en tidigare hämtning. Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Valais · Schweiz

Lär känna berget

Den egna bergsbyillustrationen är schematisk, inte en karta eller en bild av aktuella förhållanden.

Rapportsektor
Champéry–Les Crosets[1]
Station
Les Collines · ILI2[2]
Stationshöjd
2 022 m[2]

Inför din skiddag

Ingår Morgins i rapporten?

Nej. Morgins är en separat sektor med egen rapport.[1]

Vad mäter stationen?

Les Collines är en SLF-station; uppmätt snödjup skiljer sig från prognostiserat snöfall.[2]

Är alla tre prognoserna observationer?

Nej. Det är modellvärden vid en punkt anpassade till tre höjder.[2]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Champéry · Les Crosets · Lift- och piststatusPortes du Soleil Suisse
  2. SLF · Les Collines · Läge och höjdSLF
  3. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Planera en resa

När åker du till bergen?

Välj dina datum för att följa vädret inför resan.

Sparas bara i den här webbläsaren. Inget konto behövs.