Bayern · Tyskland

Väderprognos och snöprognos för Garmisch-Classic

För Garmisch-Classic visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 19:00, modellerat snöfall på 0 mm på 740 m, 0 mm på 1 400 m och 5,1 mm på 2 050 m under de 24 timmarna från 9 nov. 00:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Berlin). Prognoskälla

Rapporterat läge för Garmisch-Classic: Snödjup: 11 cm (vid Osterfelder (1 800 m) · 1 800 m; mätstation; Lawinenwarndienst Bayern; Hämtad 8 nov. 23:14 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information

Garmisch-Classic är ett skidområde vid Garmisch-Partenkirchen (Werdenfelser Land). Liftarna går från cirka 740 m i dalen till 2 050 m.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Ingen aktuell rapport
Liftar
0 av 17 öppnaGarmisch-Classic ski area (Alpspitze, Hausberg, Kreuzeck) · Pister · operator map lifts and
Pister
0 av 23 öppnaGarmisch-Classic ski area (Alpspitze, Hausberg, Kreuzeck) · Pister · operator map lifts and
Snödjup
11 cmvid Osterfelder (1 800 m) · 1 800 m · mätstation
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Den här sidan gäller skidområdet Garmisch-Classic, som drivs av Bayerische Zugspitzbahn Bergbahn AG. Zugspitze och Wank är egna skidområden och ingår inte här. Prognosen använder en punkt vid dalstationen Hausbergbahn.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Garmisch-Classic

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Vädret framöver
Prognos finns

0 – 7 °C · 1 400 m · 9 nov. – 11 nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 8 nov. 19:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

För Garmisch-Classic är värdena på 740, 1 400 och 2 050 m höjdanpassade modellprognoser vid prognospunkten dalstationen Hausbergbahn, inte observationer eller separata väderstationer.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 8 nov. 2026 19:00 · Europe/Berlin · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Timprognos för temperatur0,3 °C
Timprognos för temperatur−2°0°10°9 nov. 0010 nov. 23
Prognosvärden timme för timme
Garmisch-Classic · 1 400 m · Europe/Berlin
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
9 nov. 2026 00:000,30711
9 nov. 2026 01:000,60710,9
9 nov. 2026 02:000,40690,9
9 nov. 2026 03:000,40681
9 nov. 2026 04:000,50671
9 nov. 2026 05:000,50660,9
9 nov. 2026 06:000,40641,1
9 nov. 2026 07:000,60631,1
9 nov. 2026 08:001,20611,1
9 nov. 2026 09:002,30580,8
9 nov. 2026 10:003,80600,9
9 nov. 2026 11:005,20670,4
9 nov. 2026 12:005,90710,7
9 nov. 2026 13:006,50730,4
9 nov. 2026 14:006,70630,5
9 nov. 2026 15:006,20,1660,6
9 nov. 2026 16:005,40,2640,6
9 nov. 2026 17:004,40,5680,6
9 nov. 2026 18:003,70,4720,6
9 nov. 2026 19:003,50,7781,1
9 nov. 2026 20:003,81781,2
9 nov. 2026 21:003,90,8781
9 nov. 2026 22:0040,8780,9
9 nov. 2026 23:004,10,6781
10 nov. 2026 00:004,30,5760,8
10 nov. 2026 01:004,40,5761
10 nov. 2026 02:004,60,5791,1
10 nov. 2026 03:004,70,4811,1
10 nov. 2026 04:0050,4810,7
10 nov. 2026 05:005,10,5840,3
10 nov. 2026 06:005,20,5840,4
10 nov. 2026 07:005,20,4850,5
10 nov. 2026 08:005,30,5870,6
10 nov. 2026 09:005,70,6880,4
10 nov. 2026 10:006,70,3860,7
10 nov. 2026 11:006,90,3900,9
10 nov. 2026 12:007,10,4900,5
10 nov. 2026 13:007,30,4900,4
10 nov. 2026 14:007,30,2900,3
10 nov. 2026 15:007,20,1920,6
10 nov. 2026 16:006,90,1950,7
10 nov. 2026 17:005,90921
10 nov. 2026 18:005,20881,7
10 nov. 2026 19:005,40871,8
10 nov. 2026 20:005,40861,6
10 nov. 2026 21:005,60831,4
10 nov. 2026 22:005,50851,6
10 nov. 2026 23:005,10851,9
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
7/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
6 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,1 °C · 65 h

8 nov. 2026 13:00 → 8 nov. 2026 19:00

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Berlin

740 m1,4°C1 400 m0,3°C2 050 m−3,9°C0°C · ≈ 1 446 m
Beräknad nollgradersnivå: ≈ 1 446 m
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

9 nov. 00:00 → 10 nov. 00:00

740 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 400 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 050 m

5,1 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

740 m

0 h · Lämpligt väder · 8/8 bedömda timmar

00—Över gränsvärdet · 0,4°C
01—Över gränsvärdet · 0,4°C
02—Över gränsvärdet · 0,2°C
03—Över gränsvärdet · −0°C
04—Över gränsvärdet · 0,1°C
05—Över gränsvärdet · 0°C
06—Över gränsvärdet · −0,1°C
07—Över gränsvärdet · 0,2°C
1 400 m

7 h · Lämpligt väder · 8/8 bedömda timmar

00✓Lämpligt väder · −2°C
01—Över gränsvärdet · −1,7°C
02✓Lämpligt väder · −2°C
03✓Lämpligt väder · −2,1°C
04✓Lämpligt väder · −2,1°C
05✓Lämpligt väder · −2,1°C
06✓Lämpligt väder · −2,4°C
07✓Lämpligt väder · −2,2°C
2 050 m

8 h · Lämpligt väder · 8/8 bedömda timmar

00✓Lämpligt väder · −5,9°C
01✓Lämpligt väder · −5,7°C
02✓Lämpligt väder · −5,9°C
03✓Lämpligt väder · −6,1°C
04✓Lämpligt väder · −6°C
05✓Lämpligt väder · −6,1°C
06✓Lämpligt väder · −6,2°C
07✓Lämpligt väder · −6,2°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

0,3°
Modellerat

Snötillverkningspotential

7 / 48 h

Längsta köldfönster: 6 h

Timprognos för temperatur0,3 °C
Timprognos för temperatur−2°0°10°9 nov. 0010 nov. 23
1 400 m · Europe/Berlin
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
9 nov. 20260,3° / 6,7°5,1 mm (24 h)
10 nov. 20264,3° / 7,3°6,6 mm (24 h)

Leverantörens uppdatering: 8 nov. 19:00 · Hämtat: 8 nov. 22:18 · Europe/Berlin

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på berget
740 m1 400 m2 050 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

0,1°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.

Gemensam prognosperiod9 nov. 2026 00:00 — 11 nov. 2026 17:0065 h · 1 400 m · Europe/Berlin

Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
+0,1 °CTidigare prognos: 5,1 °C
Senaste prognos: 5,1 °C
Total nederbördPrognos
+1,4 mmTidigare prognos: 10,4 mm
Senaste prognos: 11,7 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
+7 hTidigare prognos: 0 h
Senaste prognos: 7 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos5,1 °C5,1 °C+0,1 °C
Total nederbördPrognos10,4 mm11,7 mm+1,4 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat0 mm0 mm+0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat0 h7 h+7 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

740 mAktuell prognos8 nov. 2026 19:00
1 400 mAktuell prognos8 nov. 2026 19:00
2 050 mAktuell prognos8 nov. 2026 19:00

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

Garmisch-Classic · Pister · operator map lifts and

Garmisch-Classic ski area (Alpspitze, Hausberg, Kreuzeck) · Pister · operator map lifts andArkiverad rapport

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
8 nov. 2026 17:04

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 17

Piststatus · 0 / 23

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Operator map inventory. 1 ski routes or other non-piste items are listed separately and not counted as pistes. The map update time has no stated timezone; item observation times are not given.

Liftstatus
  • Kreuzeckbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Alpspitzbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Hochalmbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • H Hexenkesselbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • K Längenfelderbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • B Kreuzwankl-Ski-Express · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • G Kandahar-Express · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • A Adamswiesenlift · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • C1 Übungslift · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • C2 Rimmler-Moos-Lift I · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • C3 Rimmler-Moos-Lift II · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • C4 Kinderland · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • E Trögllift · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Hausbergbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • I Kreuzeckzubringer · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • J Bernadeinlift · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • L Osterfelderkopflift · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
Piststatus
  • 1 Kochelberg-Abfahrt oben · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 1 Kochelberg-Abfahrt unten · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 10 Kreuzjoch-Hexenkessel Skiweg · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 11 Hexenkessel · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 12 Oberer Skiweg · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 13 Mittlerer Skiweg · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 14 Rimmlermoos-Abfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 15 Osterfelder-Abfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 16 Bernadein-Abfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 17 Längenfelder Abfahrt I · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 18 Längenfelder Abfahrt II · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 19 Hochalmweg · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 2 Horn-Abfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 4 Olympia Abfahrt oben · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 4 Olympia Abfahrt unten · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 5a Kandahar-Abfahrt oben · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 5a Kandahar-Abfahrt unten · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 5b Kandahar-Abfahrt oben · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 5b Kandahar-Abfahrt unten · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 6 Bayernhaus-Abfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 7 Kreuzwankl-Abfahrten · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 8 Trögllifthang · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 9 Kreuzwankl-Umfahrung · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
Officiell källa ↗

Garmisch-Classic · Lawinenwarndienst Bayern Osterfelder snow

Sektor Alpspitze · Station Osterfelder · 1 800 mRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
8 nov. 2026 22:50
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Osterfelder (1 800 m) · Uppmätt snödjupHS: total snow depth in centimetres from an automatic sensor, ten-minute rows. Raw data, not checked by the service. Small readings over bare ground can be sensor noise.11
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Garmisch-Classic · Pister · operator map lifts and

Garmisch-Classic ski area (Alpspitze, Hausberg, Kreuzeck) · Pister · operator map lifts and8 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
8 nov. 2026 17:04

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 17

Piststatus · 0 / 23

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Garmisch-Classic · Lawinenwarndienst Bayern Osterfelder snow

Sektor Alpspitze · Station Osterfelder · 1 800 m8 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
8 nov. 2026 22:50
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Osterfelder (1 800 m) · Uppmätt snödjupHS: total snow depth in centimetres from an automatic sensor, ten-minute rows. Raw data, not checked by the service. Small readings over bare ground can be sensor noise.11
Officiell källa ↗

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Garmisch-Classic ?

För Garmisch-Classic visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 19:00, modellerat snöfall på 0 mm på 740 m, 0 mm på 1 400 m och 5,1 mm på 2 050 m under de 24 timmarna från 9 nov. 00:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Berlin). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i Garmisch-Classic ?

Snödjup: 11 cm (vid Osterfelder (1 800 m) · 1 800 m; mätstation; Lawinenwarndienst Bayern; Hämtad 8 nov. 23:14 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i Garmisch-Classic ?

PisteWindow har ingen aktuell lift- eller pistrapport för Garmisch-Classic. Öppna liftar och pister härleds inte från prognosen. Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Bayern · Tyskland

Lär känna berget

Bland liftarna på operatörens lista finns Hausbergbahn, Kreuzeckbahn, Alpspitzbahn och Hochalmbahn. Schematisk bild, ingen karta och ingen aktuell lägesrapport.

Liftarnas höjd
740–2 050 m[4]
Pister
40 km[1]
Prognospunkt
Dalstationen Hausbergbahn[2]

Inför din skiddag

När kan man åka skidor i skidområdet Garmisch-Classic?

Öppningsdagarna bestäms av operatören och beror på snön. Operatörens statussidor (kontrollerade den 8 november 2026) är referensen; den här sidan visar deras lift- och backantal där PisteWindow kan läsa dem.[4]

Var kommer liftstatus och snödjup på sidan ifrån?

Lift- och backstatus kommer från operatörens officiella interaktiva pistkarta (Intermaps). Snödjupet kommer från den bayerska lavintjänstens station Osterfelder på 1 800 m i skidområdet och DWD:s dalstation Garmisch-Partenkirchen på 719 m (dalreferens).[4][5][6]

Är prognoserna för 740, 1 400 och 2 050 m i Garmisch-Classic observationer?

Nej. De är modellvärden justerade till 740, 1 400 och 2 050 m, beräknade vid en representativ punkt (dalstationen Hausbergbahn).[2]

Gäller sidan även Zugspitze och Wank?

Nej. Zugspitze och Wank är egna skidområden och ingår inte här; sidan gäller bara Garmisch-Classic.[7]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Bayerische Zugspitzbahn Bergbahn AG · SkidområdeBayerische Zugspitzbahn Bergbahn AG
  2. OpenStreetMap contributors · Läge och höjdOpenStreetMap bidragsgivare
  3. Bayerische Zugspitzbahn / Intermaps · PistkartaBayerische Zugspitzbahn / Intermaps
  4. Bayerische Zugspitzbahn / Intermaps · Lift- och piststatusBayerische Zugspitzbahn / Intermaps
  5. Lawinenwarndienst Bayern · SnörapportLawinenwarndienst Bayern
  6. Deutscher Wetterdienst · SnörapportDeutscher Wetterdienst
  7. Bayerische Zugspitzbahn Bergbahn AG · Områdets omfattningBayerische Zugspitzbahn Bergbahn AG
  8. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Planera en resa

När åker du till bergen?

Välj dina datum för att följa vädret inför resan.

Sparas bara i den här webbläsaren. Inget konto behövs.