Tyrolen · Österrike

Väderprognos och snöprognos för Itter

För Itter visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 5 nov. 04:00, modellerat snöfall på 0 mm på 700 m, 0 mm på 1 200 m och 0 mm på 1 550 m under de 24 timmarna från 5 nov. 08:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Vienna). Prognoskälla

Rapporterat läge för Itter: Liftar: 0 av 13 öppna (SkiWelt Hopfgarten - Itter · Enligt källan listat: liftar och markerade pister; SkiWelt · official map; Hämtad 5 nov. 07:09 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information

Itter är ”Rosbyn” på en platå i början av Brixental, nedanför slottet Itter, där amerikanska soldater och en tysk officer försvarade fångar i maj 1945.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Stängt idag
Liftar
0 av 13 öppnaSkiWelt Hopfgarten - Itter · Enligt källan listat: liftar och markerade pister
Pister
Inte rapporterat
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Itter och Hopfgarten har var sin dalstation, skidåkare kan fortsätta till Söll och Hopfgarten, och vid dalstationen betjänar en avgiftsbelagd ankarlift och en tallrikslift nybörjare. Siffrorna för SkiWelt gäller hela området, inte bara Itter; prognosen använder en bypunkt.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Itter

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Vädret framöver
Prognos finns

−0 – 9 °C · 1 200 m · 5 nov. – 7 nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 5 nov. 04:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

Värdena på 700, 1 200 och 1 550 m är höjdanpassade modellprognoser vid turistbyrån, inte separata väderstationer. Ortens höjd på operatörens karta är inte en mätning vid punkten.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 5 nov. 2026 04:00 · Europe/Vienna · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Timprognos för temperatur2,1 °C
Timprognos för temperatur−3°0°11°5 nov. 087 nov. 07
Prognosvärden timme för timme
Itter · 1 200 m · Europe/Vienna
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
5 nov. 2026 08:002,10660,9
5 nov. 2026 09:0030651
5 nov. 2026 10:004,50750,3
5 nov. 2026 11:005,50850,6
5 nov. 2026 12:006,90810,6
5 nov. 2026 13:008,10740,5
5 nov. 2026 14:008,50750,5
5 nov. 2026 15:008,50820,4
5 nov. 2026 16:007,90810,2
5 nov. 2026 17:006,50840,3
5 nov. 2026 18:005,50810,4
5 nov. 2026 19:005,10750,3
5 nov. 2026 20:004,80690,3
5 nov. 2026 21:004,70680,8
5 nov. 2026 22:004,50700,7
5 nov. 2026 23:004,50700,5
6 nov. 2026 00:004,70670,9
6 nov. 2026 01:004,60661
6 nov. 2026 02:004,10640,6
6 nov. 2026 03:004,30600,7
6 nov. 2026 04:004,20600,9
6 nov. 2026 05:004,10600,7
6 nov. 2026 06:003,80600,5
6 nov. 2026 07:003,70600,6
6 nov. 2026 08:003,70600,6
6 nov. 2026 09:004,30590,2
6 nov. 2026 10:005,80590,2
6 nov. 2026 11:006,30770,4
6 nov. 2026 12:007,30740,5
6 nov. 2026 13:007,80790,7
6 nov. 2026 14:007,50770,9
6 nov. 2026 15:006,80790,9
6 nov. 2026 16:005,30840,9
6 nov. 2026 17:003,80850,6
6 nov. 2026 18:002,80880,3
6 nov. 2026 19:002,20880,2
6 nov. 2026 20:001,90870,1
6 nov. 2026 21:001,70860,2
6 nov. 2026 22:001,70850,3
6 nov. 2026 23:001,50860,3
7 nov. 2026 00:001,60850,2
7 nov. 2026 01:001,60840,3
7 nov. 2026 02:001,70830,2
7 nov. 2026 03:001,50860,2
7 nov. 2026 04:001,30870,2
7 nov. 2026 05:000,90920,1
7 nov. 2026 06:000,40950,4
7 nov. 2026 07:00−0,30980,5
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
0/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
0 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: −0,2 °C · 65 h

4 nov. 2026 22:00 → 5 nov. 2026 04:00

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Vienna

700 m1,8°C1 200 m2,1°C1 550 m−0,2°C0°C · ≈ 1 520 m
Beräknad nollgradersnivå: ≈ 1 520 m
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

5 nov. 08:00 → 6 nov. 08:00

700 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 200 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 550 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

700 m

0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · 5,4°C
19—Över gränsvärdet · 5°C
20—Över gränsvärdet · 4,3°C
21—Över gränsvärdet · 4,1°C
22—Över gränsvärdet · 2,9°C
23—Över gränsvärdet · 2,7°C
00—Över gränsvärdet · 2,4°C
01—Över gränsvärdet · 2,3°C
02—Över gränsvärdet · 2,1°C
03—Över gränsvärdet · 1,9°C
04—Över gränsvärdet · 1,6°C
05—Över gränsvärdet · 1,5°C
06—Över gränsvärdet · 1,5°C
07—Över gränsvärdet · 1,1°C
1 200 m

0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · 3,7°C
19—Över gränsvärdet · 2,8°C
20—Över gränsvärdet · 2°C
21—Över gränsvärdet · 1,9°C
22—Över gränsvärdet · 1,8°C
23—Över gränsvärdet · 1,8°C
00—Över gränsvärdet · 1,8°C
01—Över gränsvärdet · 1,6°C
02—Över gränsvärdet · 1°C
03—Över gränsvärdet · 0,9°C
04—Över gränsvärdet · 0,8°C
05—Över gränsvärdet · 0,7°C
06—Över gränsvärdet · 0,5°C
07—Över gränsvärdet · 0,4°C
1 550 m

0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · 1,5°C
19—Över gränsvärdet · 0,6°C
20—Över gränsvärdet · −0,1°C
21—Över gränsvärdet · −0,3°C
22—Över gränsvärdet · −0,3°C
23—Över gränsvärdet · −0,3°C
00—Över gränsvärdet · −0,3°C
01—Över gränsvärdet · −0,5°C
02—Över gränsvärdet · −1,1°C
03—Över gränsvärdet · −1,2°C
04—Över gränsvärdet · −1,3°C
05—Över gränsvärdet · −1,3°C
06—Över gränsvärdet · −1,6°C
07—Över gränsvärdet · −1,7°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

2,1°
Modellerat

Snötillverkningspotential

0 / 48 h

Längsta köldfönster: 0 h

Timprognos för temperatur2,1 °C
Timprognos för temperatur−3°0°11°5 nov. 087 nov. 07
1 200 m · Europe/Vienna
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
5 nov. 20262,1° / 8,5°0 mm (16 h)
6 nov. 20261,5° / 7,8°0 mm (24 h)
7 nov. 2026−0,3° / 1,7°0 mm (8 h)

Leverantörens uppdatering: 5 nov. 04:00 · Hämtat: 5 nov. 06:18 · Europe/Vienna

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på berget
700 m1 200 m1 550 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

0,2°C kallare under de gemensamma prognostimmarna.

Gemensam prognosperiod5 nov. 2026 08:00 — 8 nov. 2026 01:0065 h · 1 200 m · Europe/Vienna

Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
−0,2 °CTidigare prognos: 4,1 °C
Senaste prognos: 3,9 °C
Total nederbördPrognos
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
+0 hTidigare prognos: 0 h
Senaste prognos: 0 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos4,1 °C3,9 °C−0,2 °C
Total nederbördPrognos0 mm0 mm+0 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat0 mm0 mm+0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat0 h0 h+0 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

700 mAktuell prognos5 nov. 2026 04:00
1 200 mAktuell prognos5 nov. 2026 04:00
1 550 mAktuell prognos5 nov. 2026 04:00

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

SkiWelt · Drift, avgränsad till village map

SkiWelt Hopfgarten - Itter · Enligt källan listat: liftar och markerade pisterRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 13

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Endast kartposter listade av källan. Ingen observationstid per post och ingen verifiering av skidtillgång.

Liftstatus
  • 20 · 8er Gondelbahn Salvenbahn I · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; skidtillgång är inte verifierad.
  • 22 · 8er Gondelbahn Salvenbahn II · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; skidtillgång är inte verifierad.
  • 30 · 10er Gondelbahn Salvistabahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; skidtillgång är inte verifierad.
  • 21 · Hohe Salve I · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; skidtillgång är inte verifierad.
  • 23 · Rigibahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; skidtillgång är inte verifierad.
  • 24 · Schernthannbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; skidtillgång är inte verifierad.
  • 25 · Foischingbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; skidtillgång är inte verifierad.
  • 27b · Zauberteppich Bodenschmied · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; skidtillgång är inte verifierad.
  • 27a · Zauberteppich Högerfeld · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; skidtillgång är inte verifierad.
  • 31 · Kasbichlbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; skidtillgång är inte verifierad.
  • 33 · Tellerschlepplift Salvista · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; skidtillgång är inte verifierad.
  • 39 · Pfaringlift · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; skidtillgång är inte verifierad.
  • 36 · Förderband Kelchsau · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; skidtillgång är inte verifierad.
Piststatus
  • 20a · Talabfahrt Hopfgarten · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; skidtillgång är inte verifierad.
  • 21c · Rigi-Mittelstation Hopfgarten · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; skidtillgång är inte verifierad.
  • 21a · Rigi-Mittelstation Hopfgarten · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; skidtillgång är inte verifierad.
  • 21b · Rigi-Mittelstation Hopfgarten · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; skidtillgång är inte verifierad.
  • 22 · Hohe Salve - Rigi · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; skidtillgång är inte verifierad.
  • 24a · Schernthannabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; skidtillgång är inte verifierad.
  • 24b · Schernthannabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; skidtillgång är inte verifierad.
  • 24,25 · Skiweg Schernthann Wildbichl - Foisching · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; skidtillgång är inte verifierad.
  • 25a · Foischingabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; skidtillgång är inte verifierad.
  • 25b · Foischingabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; skidtillgång är inte verifierad.
  • 25c · Foischingabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; skidtillgång är inte verifierad.
  • 27b · Zauberteppich Bodenschmied · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; skidtillgång är inte verifierad.
  • 27a · Zauberteppich Högerfeld · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; skidtillgång är inte verifierad.
  • 30,31 · Rigi-Kraftalm · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; skidtillgång är inte verifierad.
  • 30 · Talabfahrt Itter · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; skidtillgång är inte verifierad.
  • 31a · Kraftalm - Kasbichl · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; skidtillgång är inte verifierad.
  • 31b · Kraftalm - Kasbichl · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; skidtillgång är inte verifierad.
  • 30,31 · Rigi - Kraftalm Skiweg · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; skidtillgång är inte verifierad.
  • 33 · Tellerschlepplift-Salvista Abfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; skidtillgång är inte verifierad.
  • 30a · Piste Kleine Salve · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; skidtillgång är inte verifierad.
  • 31a · Kraftalm - Kasbichl · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; skidtillgång är inte verifierad.
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

SkiWelt · Drift, avgränsad till village map

SkiWelt Hopfgarten - Itter · Enligt källan listat: liftar och markerade pister5 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 13

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

SkiWelt · Drift, avgränsad till village map

SkiWelt Hopfgarten - Itter · Enligt källan listat: liftar och markerade pister4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 13

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

SkiWelt · Drift, avgränsad till village map

SkiWelt Hopfgarten - Itter · Enligt källan listat: liftar och markerade pister3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 13

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Itter?

För Itter visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 5 nov. 04:00, modellerat snöfall på 0 mm på 700 m, 0 mm på 1 200 m och 0 mm på 1 550 m under de 24 timmarna från 5 nov. 08:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Vienna). Prognoskälla ↗

Vilka liftar är öppna i Itter?

Liftar: 0 av 13 öppna (SkiWelt Hopfgarten - Itter · Enligt källan listat: liftar och markerade pister; SkiWelt · official map; Hämtad 5 nov. 07:09 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Tyrolen · Österrike

Lär känna berget

Från byn tar gondolbanan Salvista dig upp till 1 565 m. Schematisk bild, ingen karta och ingen aktuell lägesrapport.

Invånare
1 182 (2026)[5]
Lift från byn
Salvista · 1 565 m[6]
Prognospunkt
Itter[2]

Inför din skiddag

Vilken lift tar dig från Itter till backarna?

Från byn tar gondolbanan Salvista dig upp till 1 565 m.[6]

Hur hänger Itter ihop med SkiWelt?

Itter och Hopfgarten har var sin dalstation, skidåkare kan fortsätta till Söll och Hopfgarten, och vid dalstationen betjänar en avgiftsbelagd ankarlift och en tallrikslift nybörjare.[6]

Är prognoserna för 700, 1 200 och 1 550 m vid Itter observationer?

Nej. De är modellvärden anpassade till 700, 1 200 och 1 550 m vid en representativ punkt (Itter).[2]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Itter · SkidområdeSkiWelt
  2. Itter · Läge och höjdKitzbüheler Alpen
  3. SkiWelt · PistkartaSkiWelt
  4. SkiWelt · Lift- och piststatusSkiWelt
  5. Itter · Fakta och områdesinformationWikipedia
  6. Itter · SkidområdeSkiWelt
  7. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Planera en resa

När åker du till bergen?

Välj dina datum för att följa vädret inför resan.

Sparas bara i den här webbläsaren. Inget konto behövs.