Jämtland · Sverige

Väderprognos och snöprognos för Klövsjö–Storhogna

För Klövsjö–Storhogna visar prognosen från Open-Meteo · MET Nordic, utfärdad 5 nov. 11:00, modellerat snöfall på 0 mm på 600 m, 0 mm på 800 m och 0 mm på 1 000 m under de 24 timmarna från 5 nov. 13:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Stockholm). Prognoskälla

Rapporterat läge för Klövsjö–Storhogna: Liftar: 0 av 16 öppna (Vemdalen · Klövsjö; SkiStar; Hämtad 5 nov. 12:40 · källtid obekräftad). Snödjup: 0 cm (vid Klövsjö; skidortens rapport; SkiStar; Hämtad 5 nov. 12:40 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information

Klövsjö–Storhogna är Vemdalens genuina fjällsida: Klövsjö kallar sig skidåkarnas skidort, Storhogna lovar naturlig snö och längdspåren lockar också. Prognosen beräknas vid hotell Klövsjöfjäll.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Stängt idag
Liftar
0 av 16 öppnaVemdalen · Klövsjö
Pister
Inte rapporterat
Snödjup
0 cmvid Klövsjö · skidortens rapport
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Klövsjö och Storhogna är förbundna med varandra och behandlas här som ett område. Vemdalsskalet och Björnrike är egna områden i Vemdalen på samma SkiPass, som nås med väg eller skidbuss. Inget om dem tillskrivs den här sidan.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Klövsjö–Storhogna

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Öppna snörapporten

Klövsjö–Storhogna

Vädret framöver
Prognos finns

−1 – 3 °C · 800 m · 5 nov. – 7 nov.

Open-Meteo · MET Nordic · Utfärdad 5 nov. 11:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

En tabell anger området till 448–875 m, lägre än de två grannarna. Nivåerna 600, 800 och 1 000 m börjar inom intervallet, men den översta ligger långt över liftarna, så de övre värdena beskriver terräng ovanför dem.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 5 nov. 2026 11:00 · Europe/Stockholm · Open-Meteo · MET Nordic

Timprognos för temperatur2,5 °C
Timprognos för temperatur−3°0°5°5 nov. 137 nov. 12
Prognosvärden timme för timme
Klövsjö–Storhogna · 800 m · Europe/Stockholm
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
5 nov. 2026 13:002,50687,3
5 nov. 2026 14:002,30707,6
5 nov. 2026 15:001,80737,1
5 nov. 2026 16:001,10766,3
5 nov. 2026 17:000,70795,6
5 nov. 2026 18:000,60814,7
5 nov. 2026 19:000,40814,6
5 nov. 2026 20:000,20834,3
5 nov. 2026 21:000,20834,8
5 nov. 2026 22:0000844,3
5 nov. 2026 23:00−0,10844,7
6 nov. 2026 00:00−0,10835,5
6 nov. 2026 01:00−0,10835,7
6 nov. 2026 02:00−0,20844,8
6 nov. 2026 03:00−0,50873,2
6 nov. 2026 04:00−0,80882,7
6 nov. 2026 05:00−0,90872,8
6 nov. 2026 06:00−10862,6
6 nov. 2026 07:00−10862,8
6 nov. 2026 08:00−0,90843,1
6 nov. 2026 09:00−0,30763,9
6 nov. 2026 10:000,70684,9
6 nov. 2026 11:001,40635,7
6 nov. 2026 12:001,70605,8
6 nov. 2026 13:001,70595,6
6 nov. 2026 14:001,80615
6 nov. 2026 15:001,60654,6
6 nov. 2026 16:0010704,5
6 nov. 2026 17:000,80734,3
6 nov. 2026 18:000,30743,7
6 nov. 2026 19:000,10773,6
6 nov. 2026 20:000,10823,4
6 nov. 2026 21:000,10833,6
6 nov. 2026 22:0000834
6 nov. 2026 23:00−0,20844,8
7 nov. 2026 00:00−0,20835,2
7 nov. 2026 01:00−0,10835,1
7 nov. 2026 02:00−0,10835,2
7 nov. 2026 03:00−0,30845,2
7 nov. 2026 04:00−0,60875,4
7 nov. 2026 05:00−0,70886
7 nov. 2026 06:00−0,60896,1
7 nov. 2026 07:00−0,60916,1
7 nov. 2026 08:00−0,50926
7 nov. 2026 09:0000916,1
7 nov. 2026 10:000,60895,9
7 nov. 2026 11:001,30865,8
7 nov. 2026 12:001,50835,3
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
5/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
5 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: −0,3 °C · 66 h

5 nov. 2026 06:00 → 5 nov. 2026 11:00

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · MET Nordic · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Stockholm

600 m4°C800 m2,5°C1 000 m1,2°C
Ingen nollgradersnivå mellan tillgängliga höjder
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

5 nov. 13:00 → 6 nov. 13:00

600 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

800 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 000 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

600 m

1 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · 0,6°C
19—Över gränsvärdet · 0,4°C
20—Över gränsvärdet · 0,2°C
21—Över gränsvärdet · 0,2°C
22—Över gränsvärdet · 0,1°C
23—Över gränsvärdet · −0,2°C
00—Över gränsvärdet · −0,3°C
01—Över gränsvärdet · −0,3°C
02—Över gränsvärdet · −0,5°C
03—Över gränsvärdet · −1°C
04—Över gränsvärdet · −1,4°C
05—Över gränsvärdet · −1,6°C
06—Över gränsvärdet · −1,9°C
07✓Lämpligt väder · −2,2°C
800 m

3 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · −1°C
19—Över gränsvärdet · −1,2°C
20—Över gränsvärdet · −1,3°C
21—Över gränsvärdet · −1,3°C
22—Över gränsvärdet · −1,4°C
23—Över gränsvärdet · −1,5°C
00—Över gränsvärdet · −1,6°C
01—Över gränsvärdet · −1,6°C
02—Över gränsvärdet · −1,6°C
03—Över gränsvärdet · −1,6°C
04—Över gränsvärdet · −1,9°C
05✓Lämpligt väder · −2°C
06✓Lämpligt väder · −2,2°C
07✓Lämpligt väder · −2,2°C
1 000 m

14 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18✓Lämpligt väder · −2,3°C
19✓Lämpligt väder · −2,5°C
20✓Lämpligt väder · −2,5°C
21✓Lämpligt väder · −2,5°C
22✓Lämpligt väder · −2,6°C
23✓Lämpligt väder · −2,7°C
00✓Lämpligt väder · −2,8°C
01✓Lämpligt väder · −2,8°C
02✓Lämpligt väder · −2,8°C
03✓Lämpligt väder · −2,9°C
04✓Lämpligt väder · −3,1°C
05✓Lämpligt väder · −3,3°C
06✓Lämpligt väder · −3,5°C
07✓Lämpligt väder · −3,5°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

2,5°
Modellerat

Snötillverkningspotential

5 / 48 h

Längsta köldfönster: 5 h

Timprognos för temperatur2,5 °C
Timprognos för temperatur−3°0°5°5 nov. 137 nov. 12
800 m · Europe/Stockholm
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
5 nov. 2026−0,1° / 2,5°0 mm (11 h)
6 nov. 2026−1° / 1,8°0 mm (24 h)
7 nov. 2026−0,7° / 1,5°0 mm (13 h)

Leverantörens uppdatering: 5 nov. 11:00 · Hämtat: 5 nov. 12:17 · Europe/Stockholm

Open-Meteo · MET Nordic ↗
Orientering på berget
600 m800 m1 000 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

0,3°C kallare under de gemensamma prognostimmarna.

Gemensam prognosperiod5 nov. 2026 13:00 — 8 nov. 2026 07:0066 h · 800 m · Europe/Stockholm

Timmar mellan leverantörens uppdateringar5 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
−0,3 °CTidigare prognos: 0,3 °C
Senaste prognos: 0 °C
Total nederbördPrognos
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
+5 hTidigare prognos: 10 h
Senaste prognos: 15 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos0,3 °C0 °C−0,3 °C
Total nederbördPrognos0 mm0 mm+0 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat0 mm0 mm+0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat10 h15 h+5 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

600 mAktuell prognos5 nov. 2026 11:00
800 mAktuell prognos5 nov. 2026 11:00
1 000 mAktuell prognos5 nov. 2026 11:00

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

SkiStar · Vemdalen separate ski areas

Vemdalen · KlövsjöRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 16

Källrapporterade värden
Mätplatscm
Klövsjö · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt vid Klövsjö Express toppstation Metodsidan anger manuell mätning vid Klövsjö Express topp; källorna skiljer sig. Metodsidan anger manuell mätning vid Klövsjö Express topp; källorna skiljer sig.0
Klövsjö · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Storslalombacken)0
Klövsjö · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
Klövsjö · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0

Källinformation: Sektorbestånd listat av källan. Öppen för säsongen är inte aktuell allmän drift. Pistsammanfattningen och de namngivna raderna stämmer inte överens, så den listade pistinventeringen är ofullständig.

Liftstatus
  • Klövsjö Express · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Mellanliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Tornliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Fjälliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Katrina · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Barnliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • SkiStarliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Dalliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Solliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Tunneliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Storhognaliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Lillhognaliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Kalles lift · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Rastdalen · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Rullband Storhogna Kalles · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Rullband Klövsjö · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
Piststatus
  • Barnbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Lillbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Tornvänstern · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Flaket · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Sol · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Tunneln · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Söderbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Kalles backe · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Rastdalen · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Katrina · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • SkiStarbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Nyingen · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Lätta slingan · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Fjällbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Storhogna · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Ravinen · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Ripbranten · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Svartåshanget · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Storslalombacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Supersvängen · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Valles Skogsbrant · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Parken · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

SkiStar · Vemdalen separate ski areas

Vemdalen · Klövsjö5 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 16

Källrapporterade värden
Mätplatscm
Klövsjö · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt vid Klövsjö Express toppstation Metodsidan anger manuell mätning vid Klövsjö Express topp; källorna skiljer sig.0
Klövsjö · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Storslalombacken)0
Klövsjö · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
Klövsjö · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0
Officiell källa ↗

SkiStar · Vemdalen separate ski areas

Vemdalen · Klövsjö4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 16

Källrapporterade värden
Mätplatscm
Klövsjö · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt vid Klövsjö Express toppstation Metodsidan anger manuell mätning vid Klövsjö Express topp; källorna skiljer sig.0
Klövsjö · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Storslalombacken)0
Klövsjö · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
Klövsjö · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0
Officiell källa ↗

SkiStar · Vemdalen separate ski areas

Vemdalen · Klövsjö3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 16

Källrapporterade värden
Mätplatscm
Klövsjö · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt vid Klövsjö Express toppstation Metodsidan anger manuell mätning vid Klövsjö Express topp; källorna skiljer sig.0
Klövsjö · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Storslalombacken)0
Klövsjö · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
Klövsjö · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0
Officiell källa ↗

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Klövsjö–Storhogna?

För Klövsjö–Storhogna visar prognosen från Open-Meteo · MET Nordic, utfärdad 5 nov. 11:00, modellerat snöfall på 0 mm på 600 m, 0 mm på 800 m och 0 mm på 1 000 m under de 24 timmarna från 5 nov. 13:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Stockholm). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i Klövsjö–Storhogna?

Snödjup: 0 cm (vid Klövsjö; skidortens rapport; SkiStar; Hämtad 5 nov. 12:40 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i Klövsjö–Storhogna?

Liftar: 0 av 16 öppna (Vemdalen · Klövsjö; SkiStar; Hämtad 5 nov. 12:40 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Jämtland · Sverige

Lär känna berget

SkiStar beskriver en genuin fjällmiljö med utmanande skidåkning i Klövsjö, 100 % naturlig snö i Storhogna och längdspår i världsklass. Bilden är ett schema, inte en pistkarta.

Höjd
448–875 m, 427 m höjdskillnad, 16 liftar enligt tabellen[6]
Karaktär
Genuin fjällkänsla; utmanande åkning; naturlig snö i Storhogna[5]
Förbindelse
Klövsjö och Storhogna förbundna; väg eller skidbuss till de andra områdena[5]

Inför din skiddag

Vad skiljer Klövsjö–Storhogna från resten av Vemdalen?

SkiStar kallar Klövsjö skidåkarnas skidort med utmanande åkning och säger att Storhogna har 100 % naturlig snö och längdspår i världsklass.[5]

Gäller prognosnivån på 1 000 m liftarna här?

Nej. En tabell från tredje part anger toppen till 875 m, så nivån på 1 000 m beskriver terräng ovanför liftarna. Värdena kommer från punkten vid hotell Klövsjöfjäll.[2][6]

Kan man åka från Klövsjö–Storhogna till Björnrike på skidor?

Ingen skidförbindelse anges; SkiPasset är gemensamt och områdena förbinds av väg eller skidbuss. Klövsjö och Storhogna är förbundna med varandra.[5]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. SkiStar Vemdalen · SkidområdeSkiStar
  2. Klövsjö–Storhogna · Läge och höjdOpenStreetMap
  3. SkiStar Vemdalen · Rapportdata och mätplatserSkiStar
  4. SkiStar Vemdalen · Lift- och piststatusSkiStar
  5. SkiStar Vemdalen · Guide till skidområdetSkiStar
  6. Skiresort.info · Jämtland · Fakta och områdesinformationSkiresort.info
  7. Open-Meteo · MET NordicOpen-Meteo
Planera en resa

När åker du till bergen?

Välj dina datum för att följa vädret inför resan.

Sparas bara i den här webbläsaren. Inget konto behövs.