Maurienne · Savoie · Frankrike
Väderprognos och snöprognos för Les Bottières
För Les Bottières visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 5 nov. 13:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 300 m, 2,1 mm på 1 800 m och 10,1 mm på 2 200 m under de 24 timmarna från 5 nov. 22:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla
Rapporterat läge för Les Bottières: Liftar: Antal öppna okänt · 3 listade (LES BOTTIERES · Enligt källan listat: liftar och nedfartspister på kartan (La Toussuire); Les Sybelles · Lumiplay; Hämtad 5 nov. 21:09 · källtid obekräftad). Snödjup: 0 cm (vid Les Bottières (1 160 m); skidortens rapport; Les Sybelles · Lumiplan; Hämtad 5 nov. 21:09 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information
Les Bottières är en liten bergsby och en ingång till Les Sybelles.
Idag i korthet
Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.
- Liftar
- Antal öppna okänt · 3 listadeLES BOTTIERES · Enligt källan listat: liftar och nedfartspister på kartan (La Toussuire)
- Pister
- Inte rapporterat
- Snödjup
- 0 cmvid Les Bottières (1 160 m) · skidortens rapport
- Säsong
- Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Områdets omfattning: Les Bottières är en ort i skidområdet Les Sybelles; områdets totalsiffror beskriver inte enbart Les Bottières. Kontrollera öppna förbindelser i den officiella rapporten.
Din vinterbild
Aktuell översikt
Snön under dina skidor.
Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.
Les Bottières
0 – 4 °C · 1 800 m · 5 nov. – 7 nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 5 nov. 13:00
Källor och metod
Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.
Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.
Detta är höjdanpassade modellvärden vid en representativ punkt, inte separata observationer (1 300, 1 800 och 2 200 m). Källan anger 1 275 m i data och 1 350 m i texten för denna pistbas; skillnaden är inte utredd.
Berget, timme för timme
Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.
Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48
Utfärdad: 5 nov. 2026 13:00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognosvärden timme för timme
| Lokal tid | Temperatur °C | Nederbörd mm | Luftfuktighet % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 5 nov. 2026 22:00 | 2,7 | 0 | 83 | 2,3 |
| 5 nov. 2026 23:00 | 2,7 | 0,1 | 86 | 1,7 |
| 6 nov. 2026 00:00 | 2,2 | 0,4 | 91 | 1,8 |
| 6 nov. 2026 01:00 | 2,1 | 0,9 | 93 | 1,6 |
| 6 nov. 2026 02:00 | 1,8 | 0,5 | 96 | 1,1 |
| 6 nov. 2026 03:00 | 1,8 | 0,2 | 95 | 1 |
| 6 nov. 2026 04:00 | 1,7 | 0 | 94 | 0,6 |
| 6 nov. 2026 05:00 | 1,7 | 0 | 94 | 0,7 |
| 6 nov. 2026 06:00 | 1,8 | 0 | 90 | 0,9 |
| 6 nov. 2026 07:00 | 1,7 | 0 | 89 | 0,5 |
| 6 nov. 2026 08:00 | 1,8 | 0 | 89 | 0,3 |
| 6 nov. 2026 09:00 | 3 | 0 | 90 | 0,5 |
| 6 nov. 2026 10:00 | 3,6 | 0 | 96 | 0,7 |
| 6 nov. 2026 11:00 | 3,9 | 0 | 97 | 0,8 |
| 6 nov. 2026 12:00 | 4,3 | 0 | 93 | 1,1 |
| 6 nov. 2026 13:00 | 4 | 0 | 95 | 1,5 |
| 6 nov. 2026 14:00 | 1,7 | 1,6 | 92 | 4,4 |
| 6 nov. 2026 15:00 | 0,7 | 4,9 | 96 | 0,8 |
| 6 nov. 2026 16:00 | 0,8 | 1 | 100 | 0,1 |
| 6 nov. 2026 17:00 | 0,7 | 0,3 | 100 | 0,5 |
| 6 nov. 2026 18:00 | 0,8 | 0 | 99 | 0,5 |
| 6 nov. 2026 19:00 | 0,8 | 0 | 100 | 0,4 |
| 6 nov. 2026 20:00 | 0,6 | 0,1 | 99 | 0,3 |
| 6 nov. 2026 21:00 | 0,6 | 0,1 | 98 | 0,5 |
| 6 nov. 2026 22:00 | 0,4 | 0,1 | 97 | 0,5 |
| 6 nov. 2026 23:00 | 0,2 | 0,2 | 98 | 0,4 |
| 7 nov. 2026 00:00 | 0,1 | 0,1 | 99 | 0,6 |
| 7 nov. 2026 01:00 | 0,3 | 0 | 98 | 0,3 |
| 7 nov. 2026 02:00 | 0,4 | 0 | 97 | 0,2 |
| 7 nov. 2026 03:00 | 0,3 | 0 | 97 | 0,3 |
| 7 nov. 2026 04:00 | 0,3 | 0 | 96 | 0,4 |
| 7 nov. 2026 05:00 | 0,1 | 0 | 97 | 0,5 |
| 7 nov. 2026 06:00 | 0 | 0 | 95 | 0,6 |
| 7 nov. 2026 07:00 | 0 | 0 | 94 | 0,5 |
| 7 nov. 2026 08:00 | 0 | 0 | 92 | 0,8 |
| 7 nov. 2026 09:00 | 0,7 | 0 | 89 | 1 |
| 7 nov. 2026 10:00 | 1,2 | 0 | 95 | 1 |
| 7 nov. 2026 11:00 | 2,1 | 0 | 92 | 0,9 |
| 7 nov. 2026 12:00 | 2,8 | 0 | 91 | 0,9 |
| 7 nov. 2026 13:00 | 3,3 | 0 | 89 | 1 |
| 7 nov. 2026 14:00 | 3,8 | 0 | 87 | 0,9 |
| 7 nov. 2026 15:00 | 3,9 | 0 | 90 | 1 |
| 7 nov. 2026 16:00 | 3,3 | 0 | 85 | 0,9 |
| 7 nov. 2026 17:00 | 2,2 | 0 | 83 | 0,4 |
| 7 nov. 2026 18:00 | 1,1 | 0 | 84 | 0,7 |
| 7 nov. 2026 19:00 | 0,9 | 0 | 87 | 1 |
| 7 nov. 2026 20:00 | 0,8 | 0 | 94 | 1,1 |
| 7 nov. 2026 21:00 | 0,9 | 0 | 92 | 1,1 |
- Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
- 2,1 mm vattenekvivalent
- Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
- 0/48 h
- Längsta sammanhängande tidsfönster
- 0 h
Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.
Väder för snötillverkning
Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.
Stull (2011)Så ändrades prognosen
Temperaturändring för överlappande prognostimmar: −0,2 °C · 62 h
5 nov. 2026 07:00 → 5 nov. 2026 13:00
Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten
Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.
Säsongsutsikter
En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.
Bergsprognos timme för timme
Ett berg. Olika förhållanden.
Följ prognosen från byn till högre höjder.
Europe/Paris
Beräkning
Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.
0,1°C
Vind: 2,3 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 5 nov. 13:002,7°C
Vind: 2,3 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 5 nov. 13:005,6°C
Vind: 2,9 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 5 nov. 13:00Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.
Snöfallsprognos
Vatteninnehållet i prognosens snöfall.
5 nov. 22:00 → 6 nov. 22:00
1 300 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
1 800 m
2,1 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
2 200 m
10,1 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
Väder för snötillverkning i natt
I natt · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar
0 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar
0 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar
✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas
Beräkning för snötillverkning
Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.
Utsikter på kort sikt
Timprognos, anpassad för höjd.
Lufttemperatur
2,7°Snötillverkningspotential
0 / 48 hLängsta köldfönster: 0 h
| Resedatum | Lufttemperatur °C | Nederbörd mm |
|---|---|---|
| 5 nov. 2026 | 2,7° / 2,7° | 0,1 mm (2 h) |
| 6 nov. 2026 | 0,2° / 4,3° | 10,3 mm (24 h) |
| 7 nov. 2026 | 0° / 3,9° | 0,1 mm (22 h) |
Leverantörens uppdatering: 5 nov. 13:00 · Hämtat: 5 nov. 17:18 · Europe/Paris
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Schematisk höjdprofil
Så räknar vi
Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.
Stull (2011) ↗Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario för snöbalans
Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.
Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.
Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.
Prognosarkiv
Vad har ändrats i prognosen?
Jämför prognoser för samma timmar och höjd.
0,2°C kallare under de gemensamma prognostimmarna.
Gemensam prognosperiod5 nov. 2026 22:00 — 8 nov. 2026 12:0062 h · 1 800 m · Europe/Paris
Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h
- Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
- −0,2 °CTidigare prognos: 1,5 °C
Senaste prognos: 1,4 °C - Total nederbördPrognos
- −4,8 mmTidigare prognos: 15,3 mm
Senaste prognos: 10,5 mm - Fast nederbörd · mm vattenModellerat
- −4,6 mmTidigare prognos: 7 mm
Senaste prognos: 2,3 mm - Timmar med lämpligt väderModellerat
- +0 hTidigare prognos: 6 h
Senaste prognos: 6 h
| Detaljer | Tidigare prognos | Senaste prognos | Förändring |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig lufttemperaturPrognos | 1,5 °C | 1,4 °C | −0,2 °C |
| Total nederbördPrognos | 15,3 mm | 10,5 mm | −4,8 mm |
| Fast nederbörd · mm vattenModellerat | 7 mm | 2,3 mm | −4,6 mm |
| Timmar med lämpligt väderModellerat | 6 h | 6 h | +0 h |
Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.
Utfärdad: 5 nov. 2026 07:00
Hämtad: 5 nov. 2026 12:17
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Utfärdad: 5 nov. 2026 13:00
Hämtad: 5 nov. 2026 17:18
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Så fungerar jämförelsen+
Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.
Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.
Prognosstatus
Snöläge och liftstatus
Skidortens officiella informationRapporter från skidområdena
Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.
Les Sybelles · Drift, avgränsad till local
LES BOTTIERES · Enligt källan listat: liftar och nedfartspister på kartan (La Toussuire)Rapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: — / 3Utanför driftperioden: 3
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Källinformation: Endast poster i lokala sektorer listade av källan. Källstatusen saknar observationstid och allmän tillgång är inte verifierad.
Liftstatus
- 16-TK LAUZE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- 17-TK MARMOTTES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- 18-TK LES CABRIS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
Piststatus
- CABRIS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LES MARMOTTES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LA CHAVONNERIE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LAUZE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- SAPINS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
Les Sybelles · Rapporterad snö · Les Bottières
Les Bottières · Rapporterat snödjup på 1 160 mRapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Les Bottières (1 160 m) · Rapporterat snödjupSnödjup enligt operatörens bulletin. Mätmetod och observationstid är inte verifierade. | 0 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Les Sybelles · Drift, avgränsad till local
LES BOTTIERES · Enligt källan listat: liftar och nedfartspister på kartan (La Toussuire)5 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: — / 3Utanför driftperioden: 3
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Les Sybelles · Drift, avgränsad till local
LES BOTTIERES · Enligt källan listat: liftar och nedfartspister på kartan (La Toussuire)4 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: — / 3Utanför driftperioden: 3
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Les Sybelles · Drift, avgränsad till local
LES BOTTIERES · Enligt källan listat: liftar och nedfartspister på kartan (La Toussuire)3 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: — / 3Utanför driftperioden: 3
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Les Sybelles · Rapporterad snö · Les Bottières
Les Bottières · Rapporterat snödjup på 1 160 m5 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Les Bottières (1 160 m) · Rapporterat snödjupSnödjup enligt operatörens bulletin. Mätmetod och observationstid är inte verifierade. | 0 |
Les Sybelles · Rapporterad snö · Les Bottières
Les Bottières · Rapporterat snödjup på 1 160 m4 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Les Bottières (1 160 m) · Rapporterat snödjupSnödjup enligt operatörens bulletin. Mätmetod och observationstid är inte verifierade. | 0 |
Les Sybelles · Rapporterad snö · Les Bottières
Les Bottières · Rapporterat snödjup på 1 160 m3 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Les Bottières (1 160 m) · Rapporterat snödjupSnödjup enligt operatörens bulletin. Mätmetod och observationstid är inte verifierade. | 0 |
Frågor om snö och liftar
Hur mycket snö väntas i Les Bottières?
För Les Bottières visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 5 nov. 13:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 300 m, 2,1 mm på 1 800 m och 10,1 mm på 2 200 m under de 24 timmarna från 5 nov. 22:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla ↗
Hur stort är snödjupet i Les Bottières?
Snödjup: 0 cm (vid Les Bottières (1 160 m); skidortens rapport; Les Sybelles · Lumiplan; Hämtad 5 nov. 21:09 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗
Vilka liftar är öppna i Les Bottières?
Liftar: Antal öppna okänt · 3 listade (LES BOTTIERES · Enligt källan listat: liftar och nedfartspister på kartan (La Toussuire); Les Sybelles · Lumiplay; Hämtad 5 nov. 21:09 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗
Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?
Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.
Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.
Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.
Lär känna berget
Landskapet vid Les Bottières är schematiskt, inte en karta eller en bild av aktuella förhållanden.
Inför din skiddag
Är Les Bottières hela skidområdet Les Sybelles?
Nej. Les Sybelles omfattar flera orter, och Les Bottières är bara en av dem; områdets siffror är inte en lokal inventering.[4]
Är förbindelserna kring Les Bottières öppna?
Kontrollera den officiella lift- och pistrapporten före avfärd från Les Bottières. En karta bekräftar inte att något är öppet.[3]
Är prognoserna för 1 300, 1 800 och 2 200 m vid Les Bottières observationer?
Nej. De är modellvärden anpassade till 1 300, 1 800 och 2 200 m vid en representativ punkt (Front de neige · 1 275 m).[2]
Källor för resmålet
PisteWindow · Granskad
- Les Bottières · Fakta och områdesinformationMaurienne Tourisme
- Les Bottières · Läge och höjdMaurienne Tourisme
- Les Sybelles · Lift- och piststatusLes Sybelles
- Les Sybelles · SkidområdeMaurienne Tourisme
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
När åker du till bergen?
Välj dina datum för att följa vädret inför resan.