Savoie · Franska Alperna · Frankrike

Väderprognos och snöprognos för Les Menuires

För Les Menuires visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 5 nov. 04:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 800 m, 0 mm på 2 300 m och 0 mm på 2 800 m under de 24 timmarna från 5 nov. 11:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla

Rapporterat läge för Les Menuires: Liftar: 0 av 10 öppna (Les Menuires · Trois Marches; SEVABEL / Lumiplan; Hämtad 5 nov. 10:38 · källtid obekräftad). Pister: 0 av 25 öppna (Les Menuires · Trois Marches; SEVABEL / Lumiplan; Hämtad 5 nov. 10:38 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information

Les Menuires ligger i Les Belleville. Bydelarna ligger på omkring 1 850–2 000 m och skidområdet är förbundet med Les 3 Vallées.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Öppnar snart
Liftar
0 av 10 öppnaLes Menuires · Trois Marches
  • Les Menuires · Mont de la Chambre 0 av 8 öppna
  • Les Menuires · Masse 0 av 5 öppna
Pister
0 av 25 öppnaLes Menuires · Trois Marches
  • Les Menuires · Mont de la Chambre 0 av 22 öppna
  • Les Menuires · Masse 0 av 15 öppna
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Öppnar 5 dec. · om 30 dagarOperatörens säsongsdatum · Kontrollerat 4 nov. 2026
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Les Menuires och Saint-Martin-de-Belleville är olika orter. Operatörens rapport grupperar deras verksamhet; de gemensamma totalsiffrorna är inte verifierade som antal för enbart Les Menuires.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Les Menuires

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Vädret framöver
Prognos finns

−3 – 5 °C · 2 300 m · 5 nov. – 7 nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 5 nov. 04:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

Prognoserna på 1 800, 2 300 och 2 800 m är höjdanpassade modellvärden vid Météo-Frances stationspunkt i Les Menuires, inte tre väderstationer eller uppmätt snö. La Croisette ligger på cirka 1 850 m.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 5 nov. 2026 04:00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Timprognos för temperatur3,8 °C
Timprognos för temperatur−6°0°8°5 nov. 117 nov. 10
Prognosvärden timme för timme
Les Menuires · 2 300 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
5 nov. 2026 11:003,80567,8
5 nov. 2026 12:004,60545,8
5 nov. 2026 13:0050545,8
5 nov. 2026 14:005,10565,1
5 nov. 2026 15:005,20564,5
5 nov. 2026 16:004,80584,3
5 nov. 2026 17:003,30643,5
5 nov. 2026 18:0020704
5 nov. 2026 19:001,80694,5
5 nov. 2026 20:001,60714,1
5 nov. 2026 21:001,40713,3
5 nov. 2026 22:001,30722,6
5 nov. 2026 23:001,30712,3
6 nov. 2026 00:001,30723
6 nov. 2026 01:001,30713,2
6 nov. 2026 02:001,40702,8
6 nov. 2026 03:001,30691,7
6 nov. 2026 04:000,60700,3
6 nov. 2026 05:000,20700,5
6 nov. 2026 06:00−0,20720,4
6 nov. 2026 07:00−0,50770,7
6 nov. 2026 08:00−0,70780,2
6 nov. 2026 09:00−0,60790,4
6 nov. 2026 10:000,80750,9
6 nov. 2026 11:001,90761,3
6 nov. 2026 12:002,80782,1
6 nov. 2026 13:002,30852,4
6 nov. 2026 14:001,40,1872
6 nov. 2026 15:000,60,1951,9
6 nov. 2026 16:00−0,10,1982,2
6 nov. 2026 17:00−0,60,21001,7
6 nov. 2026 18:00−10,51001,3
6 nov. 2026 19:00−1,30,81001,1
6 nov. 2026 20:00−1,51,1991,1
6 nov. 2026 21:00−1,71,21000,5
6 nov. 2026 22:00−20,51000,2
6 nov. 2026 23:00−20,1990,1
7 nov. 2026 00:00−2,20,2980,1
7 nov. 2026 01:00−2,80,1920,8
7 nov. 2026 02:00−2,40940,7
7 nov. 2026 03:00−2,90920,5
7 nov. 2026 04:00−2,90851,9
7 nov. 2026 05:00−3,10811,5
7 nov. 2026 06:00−3,20801,9
7 nov. 2026 07:00−3,30792,3
7 nov. 2026 08:00−30782,3
7 nov. 2026 09:00−2,10761,5
7 nov. 2026 10:00−0,50760,6
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
18/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
13 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,2 °C · 63 h

4 nov. 2026 22:00 → 5 nov. 2026 04:00

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Paris

1 800 m6,6°C2 300 m3,8°C2 800 m0,5°C
Ingen nollgradersnivå mellan tillgängliga höjder
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

5 nov. 11:00 → 6 nov. 11:00

1 800 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 300 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 800 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

1 800 m

0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · 1,5°C
19—Över gränsvärdet · 1,5°C
20—Över gränsvärdet · 1,3°C
21—Över gränsvärdet · 1,2°C
22—Över gränsvärdet · 1,3°C
23—Över gränsvärdet · 1,2°C
00—Över gränsvärdet · 1,1°C
01—Över gränsvärdet · 0,9°C
02—Över gränsvärdet · 0,8°C
03—Över gränsvärdet · 0,4°C
04—Över gränsvärdet · 0,1°C
05—Över gränsvärdet · 0,1°C
06—Över gränsvärdet · −0,6°C
07—Över gränsvärdet · −1°C
2 300 m

3 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · −0,5°C
19—Över gränsvärdet · −0,7°C
20—Över gränsvärdet · −0,8°C
21—Över gränsvärdet · −1°C
22—Över gränsvärdet · −1°C
23—Över gränsvärdet · −1,1°C
00—Över gränsvärdet · −1°C
01—Över gränsvärdet · −1,1°C
02—Över gränsvärdet · −1°C
03—Över gränsvärdet · −1,2°C
04—Över gränsvärdet · −1,8°C
05✓Lämpligt väder · −2,2°C
06✓Lämpligt väder · −2,4°C
07✓Lämpligt väder · −2,4°C
2 800 m

14 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18✓Lämpligt väder · −3,5°C
19✓Lämpligt väder · −3,7°C
20✓Lämpligt väder · −3,8°C
21✓Lämpligt väder · −4,1°C
22✓Lämpligt väder · −4°C
23✓Lämpligt väder · −4,1°C
00✓Lämpligt väder · −4°C
01✓Lämpligt väder · −4°C
02✓Lämpligt väder · −4,1°C
03✓Lämpligt väder · −4,4°C
04✓Lämpligt väder · −4,9°C
05✓Lämpligt väder · −4,9°C
06✓Lämpligt väder · −5,2°C
07✓Lämpligt väder · −5,2°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

3,8°
Modellerat

Snötillverkningspotential

18 / 48 h

Längsta köldfönster: 13 h

Timprognos för temperatur3,8 °C
Timprognos för temperatur−6°0°8°5 nov. 117 nov. 10
2 300 m · Europe/Paris
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
5 nov. 20261,3° / 5,2°0 mm (13 h)
6 nov. 2026−2° / 2,8°4,7 mm (24 h)
7 nov. 2026−3,3° / −0,5°0,3 mm (11 h)

Leverantörens uppdatering: 5 nov. 04:00 · Hämtat: 5 nov. 07:17 · Europe/Paris

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på berget
1 800 m2 300 m2 800 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

0,2°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.

Gemensam prognosperiod5 nov. 2026 11:00 — 8 nov. 2026 02:0063 h · 2 300 m · Europe/Paris

Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
+0,2 °CTidigare prognos: 0 °C
Senaste prognos: 0,2 °C
Total nederbördPrognos
−14,1 mmTidigare prognos: 19,1 mm
Senaste prognos: 5 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
−9,3 mmTidigare prognos: 14,1 mm
Senaste prognos: 4,8 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
+4 hTidigare prognos: 20 h
Senaste prognos: 24 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos0 °C0,2 °C+0,2 °C
Total nederbördPrognos19,1 mm5 mm−14,1 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat14,1 mm4,8 mm−9,3 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat20 h24 h+4 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

1 800 mAktuell prognos5 nov. 2026 04:00
2 300 mAktuell prognos5 nov. 2026 04:00
2 800 mAktuell prognos5 nov. 2026 04:00

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

SEVABEL / Lumiplan · Les Menuires och Saint-Martin

Les Menuires · Trois MarchesRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
05/11/2026 10:38

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 10Utanför driftperioden: 10

Piststatus · 0 / 25

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Endast av källan listade lift- och alpina pisttyper i den namngivna sektorn räknas.

Liftstatus
  • PREYERAND · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • ROC 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • ROC 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • BECCA · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • BETTEX · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • MENUIRES · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • JARDIN ENFANTS · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • STADE · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • PELVOUX · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • PREYERAND · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
Piststatus
  • Bd Masse · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Montagnette · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Pelvoux · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Violette Bas · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Violette Haut · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • 3 Marches · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Bd Becca · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Bd Girauds · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • BD Guri · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • BD Sunny · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Bettex Bas · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Bettex Haut · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Côte Brulée · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Gros Tougne Bas · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Lac Combes · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Menuires · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Petits Creux · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Preyerand Bas · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Preyerand Haut · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Allamands · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Allée · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Becca · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Grandes Combes · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Stade de slalom · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Stade des Combes · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
Officiell källa ↗
Les Menuires · Mont de la ChambreRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
05/11/2026 10:38

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 8Utanför driftperioden: 8

Piststatus · 0 / 22

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Endast av källan listade lift- och alpina pisttyper i den namngivna sektorn räknas.

Liftstatus
  • BRUYERES 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • BRUYERES 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • MONT DE LA CHAMBRE · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • DORON · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • SUNNY EXPRESS · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • BRUYERES · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • PLANS · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • REBERTY · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
Piststatus
  • Fontanettes · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Bd Echauds · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Bd France · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Boyes · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Bruyères · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Cumin Bas · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Gaston · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Mont de la Chambre · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Paturages Bas · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Paturages Haut · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Plans · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • 4 Vents · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • accès Chasse · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Aiglon · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Alpage Bas · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Alpage Haut · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Bd Lance · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • David Douillet Bas · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • David Douillet Haut · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Léo Lacroix Bas · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Léo Lacroix Haut · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Les Pylônes · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
Officiell källa ↗
Les Menuires · MasseRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
05/11/2026 10:38

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 5Utanför driftperioden: 5

Piststatus · 0 / 15

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Endast av källan listade lift- och alpina pisttyper i den namngivna sektorn räknas.

Liftstatus
  • POINTE DE LA MASSE · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • REBERTY · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • TORTOLLET · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • MASSE · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • CROISETTE · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
Piststatus
  • Bd Doron · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Bd Tête · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Bouquetin · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Chemin Vallons · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Enverses · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Vallons · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Crêtes · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Fred Covili · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Longet · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Mur Rouge · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Rochers. · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Dame Blanche · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Lac Noir · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Masse · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
  • Rocher Noir · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
Officiell källa ↗

Météo-France · Les 3 Vallées stations

Station Les MenuiresArkiverad rapport

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
17 apr. 2026 10:40
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Les Menuires (1 800 m) · Uppmätt snödjupTotalt marklager av snö, is och annat material.14
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

SEVABEL / Lumiplan · Les Menuires och Saint-Martin

Les Menuires · Trois Marches5 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
05/11/2026 10:38

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 10Utanför driftperioden: 10

Piststatus · 0 / 25

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
Les Menuires · Mont de la Chambre5 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
05/11/2026 10:38

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 8Utanför driftperioden: 8

Piststatus · 0 / 22

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
Les Menuires · Masse5 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
05/11/2026 10:38

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 5Utanför driftperioden: 5

Piststatus · 0 / 15

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

SEVABEL / Lumiplan · Les Menuires och Saint-Martin

Les Menuires · Trois Marches4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
04/11/2026 23:53

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 10Utanför driftperioden: 10

Piststatus · 0 / 25

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
Les Menuires · Mont de la Chambre4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
04/11/2026 23:53

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 8Utanför driftperioden: 8

Piststatus · 0 / 22

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
Les Menuires · Masse4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
04/11/2026 23:53

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 5Utanför driftperioden: 5

Piststatus · 0 / 15

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

SEVABEL / Lumiplan · Les Menuires och Saint-Martin

Les Menuires · Trois Marches3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
03/11/2026 23:58

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 10Utanför driftperioden: 10

Piststatus · 0 / 25

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
Les Menuires · Mont de la Chambre3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
03/11/2026 23:58

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 8Utanför driftperioden: 8

Piststatus · 0 / 22

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
Les Menuires · Masse3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
03/11/2026 23:58

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 5Utanför driftperioden: 5

Piststatus · 0 / 15

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Météo-France · Les 3 Vallées stations

Station Les Menuires5 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
17 apr. 2026 10:40
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Les Menuires (1 800 m) · Uppmätt snödjupTotalt marklager av snö, is och annat material.14
Officiell källa ↗

Météo-France · Les 3 Vallées stations

Station Les Menuires4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
17 apr. 2026 10:40
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Les Menuires (1 800 m) · Uppmätt snödjupTotalt marklager av snö, is och annat material.14
Officiell källa ↗

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Les Menuires?

För Les Menuires visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 5 nov. 04:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 800 m, 0 mm på 2 300 m och 0 mm på 2 800 m under de 24 timmarna från 5 nov. 11:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i Les Menuires?

PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Les Menuires. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i Les Menuires?

Liftar: 0 av 10 öppna (Les Menuires · Trois Marches; SEVABEL / Lumiplan; Hämtad 5 nov. 10:38 · källtid obekräftad). Pister: 0 av 25 öppna (Les Menuires · Trois Marches; SEVABEL / Lumiplan; Hämtad 5 nov. 10:38 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Savoie · Franska Alperna · Frankrike

Lär känna berget

Den egna schematiska illustrationen visar en terrasserad bergsby och öppna sluttningar. Den är inte en karta, en namngiven bergsprofil eller en bild av aktuella förhållanden.

Kommun
Les Belleville[1]
Bydelar
1 850–2 000 m[1]
Sammanhängande område
Les 3 Vallées[3]

Inför din skiddag

Är Saint-Martin en del av Les Menuires?

Saint-Martin-de-Belleville är en egen ort. Operatörens rapport grupperar båda områdena, så totalsiffrorna visar inte enbart Les Menuires.[4]

Var ser jag vilka liftar och pister som är öppna?

Kontrollera den officiella rapporten, dess omfattning och uppdateringstid. Ett ortsnamn ensamt visar inte att alla siffror gäller enbart Les Menuires.[3][4]

Är snöfall samma sak som snödjup?

Nej. Rapporten skiljer på snödjup och det senaste snöfallets mängd och datum. Sidans uppdatering visar inte när varje djup mättes; raden för Saint-Martin är inte en observation i Les Menuires.[4]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Les Menuires · PistkartaCommune des Belleville
  2. Les Menuires · SkidområdeCompagnie des Alpes
  3. Les Menuires · Lift- och piststatusLes 3 Vallées
  4. Les Menuires · Saint-Martin · Väder-, lift- och pistrapportLumiplan / SEVABEL
  5. Les Menuires · Öppettider och tillträdeSEVABEL
  6. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Planera en resa

När åker du till bergen?

Välj dina datum för att följa vädret inför resan.

Sparas bara i den här webbläsaren. Inget konto behövs.