Savoie · Frankrike
Väderprognos och snöprognos för Les Saisies
För Les Saisies visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 19:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 650 m, 0 mm på 1 850 m och 0 mm på 2 040 m under de 24 timmarna från 9 nov. 00:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla
Rapporterat läge för Les Saisies: Liftar: Antal öppna okänt · 29 listade (Les Saisies · source-listed map lifts och downhill pistes (Remontées Mécaniques, Domaine Alpin); Espace Diamant · Lumiplay; Hämtad 8 nov. 23:11 · källtid obekräftad). Pister: Antal öppna okänt · 88 listade (Les Saisies · source-listed map lifts och downhill pistes (Remontées Mécaniques, Domaine Alpin); Espace Diamant · Lumiplay; Hämtad 8 nov. 23:11 · källtid obekräftad). Snödjup: 0 cm (vid Brichou summit (1 900 m); skidortens rapport; Les Saisies · Lumiplan; Hämtad 8 nov. 23:11 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information
Les Saisies ingår i Espace Diamant, ett skidområde i de franska Alperna. Enligt Wikipedia ligger pisterna i Espace Diamant på 910 m till 2 069 m.
Idag i korthet
Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.
- Liftar
- Antal öppna okänt · 29 listadeLes Saisies · source-listed map lifts och downhill pistes (Remontées Mécaniques, Domaine Alpin)
- Pister
- Antal öppna okänt · 88 listadeLes Saisies · source-listed map lifts och downhill pistes (Remontées Mécaniques, Domaine Alpin)
- Snödjup
- 0 cmvid Brichou summit (1 900 m) · skidortens rapport
- Säsong
- Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Områdets omfattning: Den här sidan gäller bara Les Saisies och använder sektorerna Remontées Mécaniques, Domaine Alpin i operatörens karta. Espace Diamant omfattar också Crest-Voland, Cohennoz, Notre-Dame-de-Bellecombe, Praz-sur-Arly, Flumet; det är egna orter som inte täcks här. Les Saisies ligger i kommunen Hauteluce. Det är inte samma resmål som Hauteluce Val Joly, som hör till liftarna i Évasion Mont-Blanc och har en egen sida. Prognosen gäller en punkt vid Stolslift Chard du Beurre (station).
Din vinterbild
Aktuell översikt
Snön under dina skidor.
Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.
2 – 8 °C · 1 850 m · 9 nov. – 11 nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 8 nov. 19:00
Källor och metod
Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.
Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.
För Les Saisies är värdena på 1 650, 1 850 och 2 040 höjdjusterade modellprognoser vid prognospunkten Stolslift Chard du Beurre (station), inte observationer eller separata väderstationer.
Berget, timme för timme
Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.
Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48
Utfärdad: 8 nov. 2026 19:00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognosvärden timme för timme
| Lokal tid | Temperatur °C | Nederbörd mm | Luftfuktighet % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 9 nov. 2026 00:00 | 2,3 | 0 | 87 | 2,1 |
| 9 nov. 2026 01:00 | 2,2 | 0 | 88 | 2,5 |
| 9 nov. 2026 02:00 | 2,4 | 0 | 87 | 2 |
| 9 nov. 2026 03:00 | 2,5 | 0 | 86 | 2,2 |
| 9 nov. 2026 04:00 | 2,7 | 0 | 84 | 2,1 |
| 9 nov. 2026 05:00 | 2,8 | 0 | 84 | 2,3 |
| 9 nov. 2026 06:00 | 3,1 | 0 | 81 | 2 |
| 9 nov. 2026 07:00 | 3,2 | 0 | 79 | 2,1 |
| 9 nov. 2026 08:00 | 3,4 | 0,1 | 78 | 2,2 |
| 9 nov. 2026 09:00 | 4,1 | 0 | 75 | 2,3 |
| 9 nov. 2026 10:00 | 5,1 | 0 | 73 | 2,5 |
| 9 nov. 2026 11:00 | 6,1 | 0 | 71 | 2,9 |
| 9 nov. 2026 12:00 | 6,8 | 0 | 68 | 3 |
| 9 nov. 2026 13:00 | 7,1 | 0 | 67 | 3,2 |
| 9 nov. 2026 14:00 | 7,5 | 0 | 69 | 3,3 |
| 9 nov. 2026 15:00 | 7,1 | 0 | 71 | 3,1 |
| 9 nov. 2026 16:00 | 6,4 | 0 | 81 | 2,6 |
| 9 nov. 2026 17:00 | 5,8 | 0 | 87 | 2 |
| 9 nov. 2026 18:00 | 5,3 | 0,4 | 93 | 2,4 |
| 9 nov. 2026 19:00 | 5,2 | 0,4 | 87 | 2,6 |
| 9 nov. 2026 20:00 | 5,4 | 0,3 | 84 | 2,6 |
| 9 nov. 2026 21:00 | 5,5 | 0,5 | 86 | 2,3 |
| 9 nov. 2026 22:00 | 5,7 | 0,1 | 84 | 2 |
| 9 nov. 2026 23:00 | 5,5 | 0,6 | 86 | 2,4 |
| 10 nov. 2026 00:00 | 5,2 | 0,8 | 91 | 3 |
| 10 nov. 2026 01:00 | 5,2 | 1,5 | 91 | 2,7 |
| 10 nov. 2026 02:00 | 5,3 | 2,4 | 90 | 2,4 |
| 10 nov. 2026 03:00 | 5,5 | 1,1 | 89 | 2,6 |
| 10 nov. 2026 04:00 | 6 | 0,1 | 86 | 2,1 |
| 10 nov. 2026 05:00 | 6,2 | 0 | 86 | 1,7 |
| 10 nov. 2026 06:00 | 6,3 | 0,1 | 91 | 2,3 |
| 10 nov. 2026 07:00 | 6,1 | 0 | 97 | 1,9 |
| 10 nov. 2026 08:00 | 6,1 | 2,7 | 99 | 1,9 |
| 10 nov. 2026 09:00 | 6,3 | 0 | 100 | 2,3 |
| 10 nov. 2026 10:00 | 6,7 | 0 | 99 | 1,6 |
| 10 nov. 2026 11:00 | 6,5 | 0,3 | 99 | 1,3 |
| 10 nov. 2026 12:00 | 6,4 | 0,5 | 100 | 1,7 |
| 10 nov. 2026 13:00 | 7,1 | 0,3 | 96 | 1,7 |
| 10 nov. 2026 14:00 | 7,1 | 0 | 97 | 1,5 |
| 10 nov. 2026 15:00 | 7,7 | 0 | 94 | 1,3 |
| 10 nov. 2026 16:00 | 7,2 | 0,1 | 96 | 1 |
| 10 nov. 2026 17:00 | 6,6 | 0,8 | 97 | 1,5 |
| 10 nov. 2026 18:00 | 6,4 | 0 | 95 | 1,8 |
| 10 nov. 2026 19:00 | 6 | 0 | 92 | 1,4 |
| 10 nov. 2026 20:00 | 5,9 | 0 | 92 | 2 |
| 10 nov. 2026 21:00 | 6 | 0 | 88 | 1,9 |
| 10 nov. 2026 22:00 | 5,7 | 0 | 87 | 2,3 |
| 10 nov. 2026 23:00 | 5,5 | 0 | 86 | 2,4 |
- Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
- 0 mm vattenekvivalent
- Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
- 0/48 h
- Längsta sammanhängande tidsfönster
- 0 h
Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.
Väder för snötillverkning
Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.
Stull (2011)Så ändrades prognosen
Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,2 °C · 66 h
8 nov. 2026 16:00 → 8 nov. 2026 19:00
Utforska ett scenario för snövatten
Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.
Säsongsutsikter
En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.
Bergsprognos timme för timme
Ett berg. Olika förhållanden.
Följ prognosen från byn till högre höjder.
Europe/Paris
Beräkning
Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.
1,1°C
Vind: 2,1 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 8 nov. 19:002,3°C
Vind: 2,1 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 8 nov. 19:003,8°C
Vind: 2,4 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 8 nov. 19:00Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.
Snöfallsprognos
Vatteninnehållet i prognosens snöfall.
9 nov. 00:00 → 10 nov. 00:00
1 650 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
1 850 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
2 040 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
Väder för snötillverkning i natt
I natt · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Lämpligt väder · 8/8 bedömda timmar
0 h · Lämpligt väder · 8/8 bedömda timmar
0 h · Lämpligt väder · 8/8 bedömda timmar
✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas
Beräkning för snötillverkning
Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.
Utsikter på kort sikt
Timprognos, anpassad för höjd.
Lufttemperatur
2,3°Snötillverkningspotential
0 / 48 hLängsta köldfönster: 0 h
| Resedatum | Lufttemperatur °C | Nederbörd mm |
|---|---|---|
| 9 nov. 2026 | 2,2° / 7,5° | 2,4 mm (24 h) |
| 10 nov. 2026 | 5,2° / 7,7° | 10,6 mm (24 h) |
Leverantörens uppdatering: 8 nov. 19:00 · Hämtat: 8 nov. 22:18 · Europe/Paris
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Schematisk höjdprofil
Så räknar vi
Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.
Stull (2011) ↗Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario för snöbalans
Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.
Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.
Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.
Prognosarkiv
Vad har ändrats i prognosen?
Jämför prognoser för samma timmar och höjd.
0,2°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.
Gemensam prognosperiod9 nov. 2026 00:00 — 11 nov. 2026 18:0066 h · 1 850 m · Europe/Paris
Timmar mellan leverantörens uppdateringar3 h
- Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
- +0,2 °CTidigare prognos: 5,4 °C
Senaste prognos: 5,7 °C - Total nederbördPrognos
- −21,2 mmTidigare prognos: 34,8 mm
Senaste prognos: 13,6 mm - Fast nederbörd · mm vattenModellerat
- +0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm - Timmar med lämpligt väderModellerat
- +0 hTidigare prognos: 0 h
Senaste prognos: 0 h
| Detaljer | Tidigare prognos | Senaste prognos | Förändring |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig lufttemperaturPrognos | 5,4 °C | 5,7 °C | +0,2 °C |
| Total nederbördPrognos | 34,8 mm | 13,6 mm | −21,2 mm |
| Fast nederbörd · mm vattenModellerat | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timmar med lämpligt väderModellerat | 0 h | 0 h | +0 h |
Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.
Utfärdad: 8 nov. 2026 16:00
Hämtad: 8 nov. 2026 18:17
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Utfärdad: 8 nov. 2026 19:00
Hämtad: 8 nov. 2026 22:18
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Så fungerar jämförelsen+
Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.
Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.
Prognosstatus
Snöläge och liftstatus
Skidortens officiella informationRapporter från skidområdena
Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.
Espace Diamant · Pister · Lumiplay map lifts och downhill
Les Saisies · liftar i källans karta och downhill pistes (Remontées Mécaniques, Domaine Alpin)Rapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: — / 29Utanför driftperioden: 26
Piststatus · — / 88
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Källinformation: Endast sektorposter listade av källan. Källstatusen saknar observationstid och allmän tillgång är inte verifierad.
Liftstatus
- TC ROSIERES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TSD BELLASTA · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TSD BISANNE · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TSD CHARD DU BEURRE · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TSD COVETAN · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TSD DOUCE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TSD LEGETTE · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TSF BRICHOU · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TSF CARRETS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TSF CHALLIERS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TSF CHAMOIS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TSF CHOZAL · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TSF GRATTARY · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TSF JORETS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TSF MANANT · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TSF ROCHE BLANCHE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TK AIGLON · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TK COQS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TK FEES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TK FORET · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TK GENTIANES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TK PALETTE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TK PERIOTS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TK TROLLIERS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TK VERDETS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TAPIS BOETET · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TAPIS CHARDONS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TELECORDE LUCIOLES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TELECORDE LUTINS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
Piststatus
- AIGLON · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- BLANCHOTS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- BOETET · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- CARRETS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- CHALLIERS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- DAGUET · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- ESPACE DEBUTANT AIGLON · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- ESPACE INITIATION BOETET · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- ESPACE INITIATION PIERRE A L'ANE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LES FEES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LIAISON BAS GENTIANES-BAS BISANNE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LIAISON CARRETS-FORET · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LIAISON FORET-CARRETS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LIAISON TROLLIERS-COQS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LUTINS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- PLAN CORBET · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- ACCES CHENAVELLE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- ACCES GRATTARY-BRICHOU · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- ACCES MARMOTTES-TK GENTIANES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- ACCES SIGNAL-TK GENTIANES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- BEAUFORTAINE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- BELLEVUE · Okänt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- BERGERIE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- BICHETTE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- BOLCHU · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- BORLAT · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- CAMPANULES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- CANCALAISE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- CHAPELLE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- CHENAVELLE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- CHEVREUILS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- CHOUCAS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- COQS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- COUDRAY · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- COUDRAY VARIANTE FACILE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- DROSERA · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- ECUREUILS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- ESPACE INITIATION MANANT · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- FORET · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- FRETES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- GRANDE COMBE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- GRATTARY · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LES ESSERTS · Okänt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LEZETTE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LIAISON CHARDONS-LEGETTE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LIAISON CREST VOLAND LE CERNIX · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LIAISON ECUREUILS-BERGERIE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LIAISON PERIOTS-COVETAN · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LIAISON RUAN-DROSERA · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LIAISON TROLLIERS-LEZETTE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- MANANT · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- MARIE BOCHET · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- PLANAY · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- RENARDS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- ROSIERES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- RUINE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- SAPIN · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- SAPINETTE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TETRAS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TRAVERSEE DES HALLES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TROLLIERS - ACCES BRICHOU · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TROLLIERS PARTIE HAUTE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- VARDACHE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- ALPAGES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- ARCOSSES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- BARME · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- CAVE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- CHAMOIS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- CHEVECHETTE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- DAOUST · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- ETERLOU · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- FRANCK PICCARD · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- GYPAETE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- HIRONDELLES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LANCHES BAS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LANCHES HAUT · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LIAISON BELLEVUE-CAVE · Okänt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LIAISON CHEVREUILS-ETERLOU · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- PECHETTE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- RUAN · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- SANGLIERS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- STADE CHAMOIS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- STADE HIRONDELLES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- BELIER · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- BOUQUETINS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- KAMIKAZE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- PERDRIX · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- PLAN · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
Les Saisies · Lumiplan reported snow depth
Les Saisies · Brichou summit 1 900 m, Col des Saisies 1 650 m reported snow depthRapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 8 nov. 2026 23:10
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Brichou summit (1 900 m) · Rapporterat snödjupOperator bulletin depth; measurement method unverified. | 0 |
| Col des Saisies (1 650 m) · Rapporterat snödjupOperator bulletin depth; measurement method unverified. | 0 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Espace Diamant · Pister · Lumiplay map lifts och downhill
Les Saisies · liftar i källans karta och downhill pistes (Remontées Mécaniques, Domaine Alpin)8 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: — / 29Utanför driftperioden: 26
Piststatus · — / 88
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Les Saisies · Lumiplan reported snow depth
Les Saisies · Brichou summit 1 900 m, Col des Saisies 1 650 m reported snow depth8 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 8 nov. 2026 23:10
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Brichou summit (1 900 m) · Rapporterat snödjupOperator bulletin depth; measurement method unverified. | 0 |
| Col des Saisies (1 650 m) · Rapporterat snödjupOperator bulletin depth; measurement method unverified. | 0 |
Frågor om snö och liftar
Hur mycket snö väntas i Les Saisies ?
För Les Saisies visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 19:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 650 m, 0 mm på 1 850 m och 0 mm på 2 040 m under de 24 timmarna från 9 nov. 00:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla ↗
Hur stort är snödjupet i Les Saisies ?
Snödjup: 0 cm (vid Brichou summit (1 900 m); skidortens rapport; Les Saisies · Lumiplan; Hämtad 8 nov. 23:11 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗
Vilka liftar är öppna i Les Saisies ?
Liftar: Antal öppna okänt · 29 listade (Les Saisies · source-listed map lifts och downhill pistes (Remontées Mécaniques, Domaine Alpin); Espace Diamant · Lumiplay; Hämtad 8 nov. 23:11 · källtid obekräftad). Pister: Antal öppna okänt · 88 listade (Les Saisies · source-listed map lifts och downhill pistes (Remontées Mécaniques, Domaine Alpin); Espace Diamant · Lumiplay; Hämtad 8 nov. 23:11 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗
Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?
Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.
Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.
Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.
Lär känna berget
Liftar och pister i Les Saisies visas så som operatören listar dem i sin interaktiva karta. Prognoshöjderna är 1 650, 1 850 och 2 040. Schematisk illustration, inte en karta eller aktuella förhållanden.
Inför din skiddag
Vilka orter täcker sidan för Les Saisies?
Bara Les Saisies. Espace Diamant omfattar också Crest-Voland, Cohennoz, Notre-Dame-de-Bellecombe, Praz-sur-Arly, Flumet; det är egna orter, och liftarna, pisterna och snön som visas här hör till Les Saisies.[1][4]
Varifrån kommer liftstatus och snödjup?
Lift- och pistläget kommer från operatörens interaktiva karta, som listar liftar och nedfarter per sektor. Snödjupet är det djup som operatörens snörapport anger för Brichou 1 900 m · Col des Saisies 1 650 m; mätmetoden anges inte.[4][5]
Är prognoserna för 1 650, 1 850 och 2 040 m i Les Saisies observationer?
Nej. Det är modellvärden justerade till tre höjder vid en representativ punkt (Stolslift Chard du Beurre (station)).[2]
Har området öppnat?
Sidan visar lift- och pistläge så som operatören publicerar det. Före säsongen listar kartan anläggningar som utanför driftperioden. Det är inget stängningsbesked och saknar observationstid. Öppningsdatum finns i den officiella kartan.[4][3]
När börjar säsongen i Les Saisies?
Enligt operatörens snörapport, hämtad den 8 november 2026, öppnar längdåkningsområdet den 11 november 2026 och alpinområdet helgen 5 och 6 december 2026, därefter dagligen från 12 december 2026. Det är planerade datum som kan ändras.[5]
Källor för resmålet
PisteWindow · Granskad
- Les Saisies tourist office · SkidområdeLes Saisies turistbyrå
- OpenStreetMap contributors · Läge och höjdOpenStreetMap bidragsgivare
- Les Saisies tourist office · PistkartaLes Saisies turistbyrå
- Espace Diamant / Lumiplay · Lift- och piststatusEspace Diamant / Lumiplay
- Les Saisies / Lumiplan · SnörapportLes Saisies / Lumiplan
- Wikipedia · Fakta och områdesinformationWikipedia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
När åker du till bergen?
Välj dina datum för att följa vädret inför resan.