Cerdanya, Katalonien · Spanien

Väderprognos och snöprognos för Masella

För Masella visar prognosen från Open-Meteo · DWD ICON, utfärdad 8 nov. 16:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 600 m, 0 mm på 2 070 m och 0 mm på 2 535 m under de 24 timmarna från 9 nov. 00:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Madrid). Prognoskälla

PisteWindow har ingen aktuell lift-, pist- eller snödjupsrapport för Masella och visar bara prognosen. Dagens läge finns på skidortens officiella sida. Senaste rapport 8 nov. 15:59 · inte aktuell. Den senaste uppdateringen misslyckades; värdena kommer från en tidigare hämtning. Skidortens officiella information

Masella är ett skidområde i Cerdanya i de spanska Pyrenéerna, provinsen Girona. Operatören anger höjder från 1 600 m till 2 535 m.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Ingen aktuell rapport

Senaste hämtningen misslyckades. Värdena kommer från en tidigare hämtning.

Liftar
Rapporterat stängtMasella · operatör infoneu lift counter
Pister
Inte rapporterat
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Sidan gäller bara skidområdet Masella. Tillsammans med La Molina bildar det Alp 2500, som operatörerna förbinder med gondolbanan Cadí-Moixeró; La Molina har en egen sida. Prognosen använder en punkt vid dalstationen för liften TSD Masella Jet.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Inga aktuella lokala rapporter

Schematiskt bergslandskap · Masella

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Vädret framöver
Prognos finns

3 – 10 °C · 2 070 m · 9 nov. – 11 nov.

Open-Meteo · DWD ICON · Utfärdad 8 nov. 16:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

För Masella är värdena på 1 600, 2 070 och 2 535 m höjdanpassade modellprognoser vid prognospunkten (dalstationen för liften TSD Masella Jet), inte observationer eller separata väderstationer.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 8 nov. 2026 16:00 · Europe/Madrid · Open-Meteo · DWD ICON

Timprognos för temperatur2,8 °C
Timprognos för temperatur−2°0°12°9 nov. 0010 nov. 23
Prognosvärden timme för timme
Masella · 2 070 m · Europe/Madrid
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
9 nov. 2026 00:002,80860,5
9 nov. 2026 01:002,80851
9 nov. 2026 02:002,90840,9
9 nov. 2026 03:003,40791,1
9 nov. 2026 04:003,70781,1
9 nov. 2026 05:003,80730,8
9 nov. 2026 06:003,80690,3
9 nov. 2026 07:003,30741,1
9 nov. 2026 08:003,40770,6
9 nov. 2026 09:005,10690,5
9 nov. 2026 10:007,20710,9
9 nov. 2026 11:008,30631,8
9 nov. 2026 12:008,50592,2
9 nov. 2026 13:008,60642,9
9 nov. 2026 14:0080773,3
9 nov. 2026 15:006,90,2862,9
9 nov. 2026 16:006,40932,1
9 nov. 2026 17:005,90,4951,9
9 nov. 2026 18:005,20981,4
9 nov. 2026 19:005,10981,1
9 nov. 2026 20:005,10971,1
9 nov. 2026 21:0050961,2
9 nov. 2026 22:005,10951,3
9 nov. 2026 23:005,30921,7
10 nov. 2026 00:005,20901,6
10 nov. 2026 01:005,20901,8
10 nov. 2026 02:0050891,8
10 nov. 2026 03:0050891,8
10 nov. 2026 04:005,10902
10 nov. 2026 05:004,70881,9
10 nov. 2026 06:004,20881,7
10 nov. 2026 07:0040881,9
10 nov. 2026 08:0040882,1
10 nov. 2026 09:005,70882,5
10 nov. 2026 10:006,70892,2
10 nov. 2026 11:007,40862,5
10 nov. 2026 12:008,80712,9
10 nov. 2026 13:009,60613
10 nov. 2026 14:009,80643,2
10 nov. 2026 15:009,60663,1
10 nov. 2026 16:008,60682,6
10 nov. 2026 17:007,80682,6
10 nov. 2026 18:005,90751,5
10 nov. 2026 19:004,90791,1
10 nov. 2026 20:004,70800,9
10 nov. 2026 21:004,90820,9
10 nov. 2026 22:004,90,3851,9
10 nov. 2026 23:004,71,1922,4
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
0/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
0 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: −0,1 °C · 61 h

8 nov. 2026 10:00 → 8 nov. 2026 16:00

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · DWD ICON · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Madrid

1 600 m4,1°C2 070 m2,8°C2 535 m−0,2°C0°C · ≈ 2 504 m
Beräknad nollgradersnivå: ≈ 2 504 m
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

9 nov. 00:00 → 10 nov. 00:00

1 600 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 070 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 535 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

1 600 m

0 h · Lämpligt väder · 8/8 bedömda timmar

00—Över gränsvärdet · 2,6°C
01—Över gränsvärdet · 2,4°C
02—Över gränsvärdet · 2,4°C
03—Över gränsvärdet · 2,7°C
04—Över gränsvärdet · 2,6°C
05—Över gränsvärdet · 2,7°C
06—Över gränsvärdet · 2,5°C
07—Över gränsvärdet · 2,2°C
2 070 m

0 h · Lämpligt väder · 8/8 bedömda timmar

00—Över gränsvärdet · 1,5°C
01—Över gränsvärdet · 1,4°C
02—Över gränsvärdet · 1,4°C
03—Över gränsvärdet · 1,5°C
04—Över gränsvärdet · 1,7°C
05—Över gränsvärdet · 1,4°C
06—Över gränsvärdet · 1,1°C
07—Över gränsvärdet · 1°C
2 535 m

0 h · Lämpligt väder · 8/8 bedömda timmar

00—Över gränsvärdet · −1,4°C
01—Över gränsvärdet · −1,5°C
02—Över gränsvärdet · −1,5°C
03—Över gränsvärdet · −1,4°C
04—Över gränsvärdet · −1,1°C
05—Över gränsvärdet · −1,4°C
06—Över gränsvärdet · −1,7°C
07—Över gränsvärdet · −1,8°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

2,8°
Modellerat

Snötillverkningspotential

0 / 48 h

Längsta köldfönster: 0 h

Timprognos för temperatur2,8 °C
Timprognos för temperatur−2°0°12°9 nov. 0010 nov. 23
2 070 m · Europe/Madrid
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
9 nov. 20262,8° / 8,6°0,6 mm (24 h)
10 nov. 20264° / 9,8°1,4 mm (24 h)

Leverantörens uppdatering: 8 nov. 16:00 · Hämtat: 8 nov. 18:17 · Europe/Madrid

Open-Meteo · DWD ICON ↗
Orientering på berget
1 600 m2 070 m2 535 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

0,1°C kallare under de gemensamma prognostimmarna.

Gemensam prognosperiod9 nov. 2026 00:00 — 11 nov. 2026 13:0061 h · 2 070 m · Europe/Madrid

Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
−0,1 °CTidigare prognos: 5,9 °C
Senaste prognos: 5,8 °C
Total nederbördPrognos
+1,5 mmTidigare prognos: 2,2 mm
Senaste prognos: 3,7 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
+0 hTidigare prognos: 0 h
Senaste prognos: 0 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos5,9 °C5,8 °C−0,1 °C
Total nederbördPrognos2,2 mm3,7 mm+1,5 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat0 mm0 mm+0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat0 h0 h+0 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

1 600 mAktuell prognos8 nov. 2026 16:00
2 070 mAktuell prognos8 nov. 2026 16:00
2 535 mAktuell prognos8 nov. 2026 16:00

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

Masella · operatör infoneu lift counter

Den senaste hämtningen misslyckades. Sparade rapporter nedan är historiska.

Masella · operatör infoneu lift counterArkiverad rapport

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
8 nov. 2026

Öppna enligt källans liftlista: Rapporterat stängt

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Masella · operatör infoneu lift counter

Masella · operatör infoneu lift counter8 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
8 nov. 2026

Öppna enligt källans liftlista: Rapporterat stängt

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Masella ?

För Masella visar prognosen från Open-Meteo · DWD ICON, utfärdad 8 nov. 16:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 600 m, 0 mm på 2 070 m och 0 mm på 2 535 m under de 24 timmarna från 9 nov. 00:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Madrid). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i Masella ?

PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Masella. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Senaste rapport 8 nov. 15:59 · inte aktuell. Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i Masella ?

PisteWindow har ingen aktuell lift- eller pistrapport för Masella. Öppna liftar och pister härleds inte från prognosen. Senaste rapport 8 nov. 15:59 · inte aktuell. Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Cerdanya, Katalonien · Spanien

Lär känna berget

Operatören anger 9 gröna, 27 blå, 23 röda och 6 svarta pister, 17 liftar och 587 snökanoner. Gondolbanan Cadí-Moixeró förbinder La Molina och Masella; sidan om Alp 2500 anger en färd på cirka 20 minuter. Schematisk bild, ingen karta och ingen aktuell lägesrapport.

Liftarnas höjd
1 600–2 535 m[1]
Pister
74 km, 65 pister[1]
Prognospunkt
Dalstationen för liften TSD Masella Jet[3]

Inför din skiddag

När kan man åka skidor i Masella?

Den 8 november 2026 visade operatörens dagliga infoneu 0 liftar i drift. Inget öppningsdatum angavs på de sidor PisteWindow läste; den officiella statussidan visar vad som är öppet en viss dag.[4]

Var kommer liftstatus och snödjup på sidan ifrån?

Räknaren för liftar i drift kommer från operatörens dagliga infoneu („remuntadors en funcionament“). Sidan listar inte liftarna, och dess uppgifter om pister och snö gick inte att läsa pålitligt, så pister och snö visas som otillgängliga.[4]

Gäller sidan hela Alp 2500?

Nej. Alp 2500 förenar La Molina och Masella i ett skidområde; sidan om Alp 2500 anger mer än 145 km pister och 33 liftar för de två tillsammans. Den här sidan gäller bara Masella, med egen prognospunkt; La Molina har en egen sida.[2]

Är prognoserna för 1 600, 2 070 och 2 535 m i Masella observationer?

Nej. Det är höjdanpassade modellprognoser för en enda prognospunkt, dalstationen för liften TSD Masella Jet. De är inga mätningar och kommer inte från egna väderstationer på de höjderna.[3]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Estació d'Esquí Masella · SkidområdeEstació d'Esquí Masella
  2. Pirineu365 · Områdets omfattningPirineu365
  3. OpenStreetMap · Läge och höjdOpenStreetMap bidragsgivare
  4. Estació d'Esquí Masella · Lift- och piststatusEstació d'Esquí Masella
  5. Open-Meteo · DWD ICONOpen-Meteo
Planera en resa

När åker du till bergen?

Välj dina datum för att följa vädret inför resan.

Sparas bara i den här webbläsaren. Inget konto behövs.