Bayern · Tyskland

Väderprognos och snöprognos för Oberjoch-Iseler

För Oberjoch-Iseler visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 10:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 160 m, 0 mm på 1 360 m och 0 mm på 1 560 m under de 24 timmarna från 8 nov. 15:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Berlin). Prognoskälla

PisteWindow har ingen aktuell lift-, pist- eller snödjupsrapport för Oberjoch-Iseler och visar bara prognosen. Dagens läge finns på skidortens officiella sida. Skidortens officiella information

Oberjoch-Iseler är ett skidområde vid Bad Hindelang-Oberjoch (Allgäuer Alpen).

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Ingen aktuell rapport
Liftar
Inte rapporterat
Pister
Inte rapporterat
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Den här sidan gäller skidområdet Oberjoch-Iseler, som drivs av Bergbahnen Hindelang-Oberjoch AG. Prognosen använder en punkt vid dalstationen Iselerbahn.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Inga aktuella lokala rapporter

Schematiskt bergslandskap · Oberjoch-Iseler

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Vädret framöver
Prognos finns

2 – 9 °C · 1 360 m · 8 nov. – 10 nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 8 nov. 10:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

För Oberjoch-Iseler är värdena på 1 160, 1 360 och 1 560 m höjdanpassade modellprognoser vid prognospunkten dalstationen Iselerbahn, inte observationer eller separata väderstationer.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 8 nov. 2026 10:00 · Europe/Berlin · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Timprognos för temperatur6,2 °C
Timprognos för temperatur−2°0°11°8 nov. 1510 nov. 14
Prognosvärden timme för timme
Oberjoch-Iseler · 1 360 m · Europe/Berlin
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
8 nov. 2026 15:006,20492,1
8 nov. 2026 16:005,40541,3
8 nov. 2026 17:003,60690,3
8 nov. 2026 18:002,60711,4
8 nov. 2026 19:001,90771,9
8 nov. 2026 20:001,80812,1
8 nov. 2026 21:001,90802
8 nov. 2026 22:002,10782
8 nov. 2026 23:002,30741,8
9 nov. 2026 00:002,10682,3
9 nov. 2026 01:002,10632,5
9 nov. 2026 02:002,10602,9
9 nov. 2026 03:002,20603
9 nov. 2026 04:002,50623
9 nov. 2026 05:002,60632,9
9 nov. 2026 06:002,90622,6
9 nov. 2026 07:003,20623
9 nov. 2026 08:003,90612,9
9 nov. 2026 09:005,20572,7
9 nov. 2026 10:006,40542,7
9 nov. 2026 11:007,60522,8
9 nov. 2026 12:007,60553,5
9 nov. 2026 13:0060,4803,7
9 nov. 2026 14:005,70,5853,2
9 nov. 2026 15:005,60,6873,3
9 nov. 2026 16:005,30,7893,3
9 nov. 2026 17:005,10,9903,1
9 nov. 2026 18:0051902,9
9 nov. 2026 19:005,31,5882,4
9 nov. 2026 20:005,50,9852
9 nov. 2026 21:005,60,8842,3
9 nov. 2026 22:005,70,7832,4
9 nov. 2026 23:005,80,8832,3
10 nov. 2026 00:0060,9832,3
10 nov. 2026 01:006,11,4852,3
10 nov. 2026 02:006,12,1872,3
10 nov. 2026 03:006,32,1872,4
10 nov. 2026 04:006,42,1862,5
10 nov. 2026 05:006,51,7862,5
10 nov. 2026 06:006,32,1892,4
10 nov. 2026 07:006,12,4922,8
10 nov. 2026 08:006,12,6932,7
10 nov. 2026 09:006,62,1903
10 nov. 2026 10:007,31,1852,7
10 nov. 2026 11:007,71862,8
10 nov. 2026 12:0080,8852,8
10 nov. 2026 13:008,20,3852,6
10 nov. 2026 14:008,50842,8
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
0/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
0 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Jämförbar prognoshistorik saknas ännu.

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Berlin

1 160 m7,7°C1 360 m6,2°C1 560 m3,6°C
Ingen nollgradersnivå mellan tillgängliga höjder
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

8 nov. 15:00 → 9 nov. 15:00

1 160 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 360 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 560 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

1 160 m

0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · 0,3°C
19—Över gränsvärdet · 0,5°C
20—Över gränsvärdet · 0,4°C
21—Över gränsvärdet · 0,3°C
22—Över gränsvärdet · 0,1°C
23—Över gränsvärdet · 0,2°C
00—Över gränsvärdet · −0,3°C
01—Över gränsvärdet · −0,4°C
02—Över gränsvärdet · −0,4°C
03—Över gränsvärdet · −0,4°C
04—Över gränsvärdet · −0,1°C
05—Över gränsvärdet · 0°C
06—Över gränsvärdet · 0,2°C
07—Över gränsvärdet · 0,6°C
1 360 m

0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · 0,1°C
19—Över gränsvärdet · −0,1°C
20—Över gränsvärdet · 0,1°C
21—Över gränsvärdet · 0,2°C
22—Över gränsvärdet · 0,2°C
23—Över gränsvärdet · 0,1°C
00—Över gränsvärdet · −0,5°C
01—Över gränsvärdet · −0,9°C
02—Över gränsvärdet · −1,1°C
03—Över gränsvärdet · −1°C
04—Över gränsvärdet · −0,6°C
05—Över gränsvärdet · −0,4°C
06—Över gränsvärdet · −0,2°C
07—Över gränsvärdet · 0,1°C
1 560 m

0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · −0,9°C
19—Över gränsvärdet · −1°C
20—Över gränsvärdet · −1,2°C
21—Över gränsvärdet · −1,4°C
22—Över gränsvärdet · −1,7°C
23—Över gränsvärdet · −1,7°C
00—Över gränsvärdet · −1,9°C
01—Över gränsvärdet · −1,6°C
02—Över gränsvärdet · −1,5°C
03—Över gränsvärdet · −1,3°C
04—Över gränsvärdet · −1,2°C
05—Över gränsvärdet · −1°C
06—Över gränsvärdet · −0,8°C
07—Över gränsvärdet · −0,4°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

6,2°
Modellerat

Snötillverkningspotential

0 / 48 h

Längsta köldfönster: 0 h

Timprognos för temperatur6,2 °C
Timprognos för temperatur−2°0°11°8 nov. 1510 nov. 14
1 360 m · Europe/Berlin
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
8 nov. 20261,8° / 6,2°0 mm (9 h)
9 nov. 20262,1° / 7,6°8,7 mm (24 h)
10 nov. 20266° / 8,5°22,7 mm (15 h)

Leverantörens uppdatering: 8 nov. 10:00 · Hämtat: 8 nov. 13:17 · Europe/Berlin

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på berget
1 160 m1 360 m1 560 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv

Vad har ändrats i prognosen?

Tidigare prognos saknas för den här jämförelsen.

Jämförelsedetaljer

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

Utfärdad: 8 nov. 2026 10:00 · Hämtad: 8 nov. 2026 13:17
Öppna sparad prognos ↗

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Ingen sparad rapport för det här resmålet.

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Oberjoch-Iseler ?

För Oberjoch-Iseler visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 10:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 160 m, 0 mm på 1 360 m och 0 mm på 1 560 m under de 24 timmarna från 8 nov. 15:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Berlin). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i Oberjoch-Iseler ?

PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Oberjoch-Iseler. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i Oberjoch-Iseler ?

PisteWindow har ingen aktuell lift- eller pistrapport för Oberjoch-Iseler. Öppna liftar och pister härleds inte från prognosen. Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Bayern · Tyskland

Lär känna berget

Bland liftarna på operatörens lista finns Iselerbahn och Schwandenbahn. Schematisk bild, ingen karta och ingen aktuell lägesrapport.

Pister
Mer än 30 km[1]
Dalstation
1 160 m[2]
Prognospunkt
Dalstationen Iselerbahn[2]

Inför din skiddag

När kan man åka skidor i skidområdet Oberjoch-Iseler?

Operatörens statussida (kontrollerad den 8 november 2026) visade bara sommardrift, så inga vinteröppningsdatum anges här.[4]

Var kommer liftstatus och snödjup på sidan ifrån?

Ingen lift-, back- eller snökälla är verifierad för det här skidområdet än, så sidan visar dem som ej tillgängliga. Operatörens statussida är länkad som officiell referens.[4]

Är prognoserna för 1 160, 1 360 och 1 560 m i Oberjoch-Iseler observationer?

Nej. De är modellvärden justerade till 1 160, 1 360 och 1 560 m, beräknade vid en representativ punkt (dalstationen Iselerbahn).[2]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Bergbahnen Hindelang-Oberjoch AG · SkidområdeBergbahnen Hindelang-Oberjoch AG
  2. OpenStreetMap contributors · Läge och höjdOpenStreetMap bidragsgivare
  3. Bergbahnen Hindelang-Oberjoch AG · PistkartaBergbahnen Hindelang-Oberjoch AG
  4. Bergbahnen Hindelang-Oberjoch AG · Lift- och piststatusBergbahnen Hindelang-Oberjoch AG
  5. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Planera en resa

När åker du till bergen?

Välj dina datum för att följa vädret inför resan.

Sparas bara i den här webbläsaren. Inget konto behövs.