Haute-Savoie · Frankrike
Väderprognos och snöprognos för Praz-sur-Arly
För Praz-sur-Arly visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 16:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 035 m, 0 mm på 1 400 m och 0 mm på 1 800 m under de 24 timmarna från 9 nov. 00:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla
Rapporterat läge för Praz-sur-Arly: Liftar: Antal öppna okänt · 11 listade (Praz-sur-Arly · source-listed map lifts och downhill pistes (Praz sur Arly); Espace Diamant · Lumiplay; Hämtad 8 nov. 23:11 · källtid obekräftad). Pister: Antal öppna okänt · 26 listade (Praz-sur-Arly · source-listed map lifts och downhill pistes (Praz sur Arly); Espace Diamant · Lumiplay; Hämtad 8 nov. 23:11 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information
Praz-sur-Arly ingår i Espace Diamant, ett skidområde i de franska Alperna. Enligt Wikipedia ligger pisterna i Espace Diamant på 910 m till 2 069 m.
Idag i korthet
Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.
- Liftar
- Antal öppna okänt · 11 listadePraz-sur-Arly · source-listed map lifts och downhill pistes (Praz sur Arly)
- Pister
- Antal öppna okänt · 26 listadePraz-sur-Arly · source-listed map lifts och downhill pistes (Praz sur Arly)
- Snödjup
- Inte rapporterat
- Säsong
- Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Områdets omfattning: Den här sidan gäller bara Praz-sur-Arly och använder sektorn Praz sur Arly i operatörens karta. Espace Diamant omfattar också Les Saisies, Crest-Voland, Cohennoz, Notre-Dame-de-Bellecombe, Flumet; det är egna orter som inte täcks här. Prognosen gäller en punkt vid Stolslift Crêt du Midi (station).
Din vinterbild
Aktuell översikt
Snön under dina skidor.
Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.
5 – 11 °C · 1 400 m · 9 nov. – 11 nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 8 nov. 16:00
Källor och metod
Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.
Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.
För Praz-sur-Arly är värdena på 1 035, 1 400 och 1 800 höjdjusterade modellprognoser vid prognospunkten Stolslift Crêt du Midi (station), inte observationer eller separata väderstationer.
Berget, timme för timme
Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.
Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48
Utfärdad: 8 nov. 2026 16:00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognosvärden timme för timme
| Lokal tid | Temperatur °C | Nederbörd mm | Luftfuktighet % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 9 nov. 2026 00:00 | 4,7 | 0 | 82 | 2,1 |
| 9 nov. 2026 01:00 | 4,8 | 0 | 82 | 1,9 |
| 9 nov. 2026 02:00 | 5,2 | 0 | 81 | 1,7 |
| 9 nov. 2026 03:00 | 5,3 | 0 | 81 | 1,6 |
| 9 nov. 2026 04:00 | 5,3 | 0 | 81 | 1,5 |
| 9 nov. 2026 05:00 | 5,1 | 0 | 81 | 1,9 |
| 9 nov. 2026 06:00 | 5,1 | 0 | 80 | 2,3 |
| 9 nov. 2026 07:00 | 5,2 | 0 | 79 | 2,2 |
| 9 nov. 2026 08:00 | 5,6 | 0 | 78 | 1,9 |
| 9 nov. 2026 09:00 | 6,7 | 0 | 78 | 1 |
| 9 nov. 2026 10:00 | 7,9 | 0 | 81 | 0,1 |
| 9 nov. 2026 11:00 | 9 | 0 | 77 | 0,8 |
| 9 nov. 2026 12:00 | 9,6 | 0 | 74 | 1,2 |
| 9 nov. 2026 13:00 | 10 | 0 | 72 | 1,4 |
| 9 nov. 2026 14:00 | 10 | 0 | 74 | 1,6 |
| 9 nov. 2026 15:00 | 9,6 | 0 | 76 | 1,1 |
| 9 nov. 2026 16:00 | 9,2 | 0 | 79 | 0,7 |
| 9 nov. 2026 17:00 | 8,4 | 0 | 78 | 1 |
| 9 nov. 2026 18:00 | 7,7 | 0,1 | 81 | 1,6 |
| 9 nov. 2026 19:00 | 7,6 | 0,2 | 84 | 2 |
| 9 nov. 2026 20:00 | 7,4 | 0,3 | 87 | 1,8 |
| 9 nov. 2026 21:00 | 7,6 | 0,4 | 86 | 1,4 |
| 9 nov. 2026 22:00 | 7,7 | 0,1 | 85 | 1,6 |
| 9 nov. 2026 23:00 | 7,8 | 0 | 85 | 2 |
| 10 nov. 2026 00:00 | 8 | 0,1 | 85 | 1,8 |
| 10 nov. 2026 01:00 | 7,8 | 0,9 | 87 | 1,6 |
| 10 nov. 2026 02:00 | 7,7 | 2,1 | 89 | 1,9 |
| 10 nov. 2026 03:00 | 7,5 | 3,4 | 91 | 1 |
| 10 nov. 2026 04:00 | 7,8 | 2 | 90 | 1,3 |
| 10 nov. 2026 05:00 | 7,8 | 1,6 | 92 | 1,2 |
| 10 nov. 2026 06:00 | 8,2 | 0,4 | 92 | 1,1 |
| 10 nov. 2026 07:00 | 8,2 | 1,3 | 92 | 1,1 |
| 10 nov. 2026 08:00 | 8,2 | 0,9 | 93 | 1,2 |
| 10 nov. 2026 09:00 | 8,2 | 2,3 | 95 | 1,4 |
| 10 nov. 2026 10:00 | 8,8 | 1,1 | 94 | 0,6 |
| 10 nov. 2026 11:00 | 9 | 1,1 | 95 | 1,2 |
| 10 nov. 2026 12:00 | 9,3 | 0,7 | 94 | 1,9 |
| 10 nov. 2026 13:00 | 10,2 | 0 | 92 | 1,9 |
| 10 nov. 2026 14:00 | 10,5 | 0 | 90 | 1,4 |
| 10 nov. 2026 15:00 | 10,8 | 0 | 88 | 1,9 |
| 10 nov. 2026 16:00 | 10,5 | 0 | 89 | 1,6 |
| 10 nov. 2026 17:00 | 9,6 | 0 | 92 | 1,2 |
| 10 nov. 2026 18:00 | 8,3 | 0 | 92 | 1,3 |
| 10 nov. 2026 19:00 | 7,6 | 0 | 92 | 1,7 |
| 10 nov. 2026 20:00 | 7,4 | 0 | 92 | 1,8 |
| 10 nov. 2026 21:00 | 7,1 | 0 | 90 | 1,8 |
| 10 nov. 2026 22:00 | 6,8 | 0 | 89 | 1,9 |
| 10 nov. 2026 23:00 | 6,8 | 0 | 87 | 2,1 |
- Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
- 0 mm vattenekvivalent
- Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
- 0/48 h
- Längsta sammanhängande tidsfönster
- 0 h
Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.
Väder för snötillverkning
Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.
Stull (2011)Så ändrades prognosen
Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,1 °C · 61 h
8 nov. 2026 10:00 → 8 nov. 2026 16:00
Utforska ett scenario för snövatten
Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.
Säsongsutsikter
En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.
Bergsprognos timme för timme
Ett berg. Olika förhållanden.
Följ prognosen från byn till högre höjder.
Europe/Paris
Beräkning
Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.
2,1°C
Vind: 2,1 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 8 nov. 16:004,7°C
Vind: 2,1 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 8 nov. 16:005,9°C
Vind: 0,4 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 8 nov. 16:00Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.
Snöfallsprognos
Vatteninnehållet i prognosens snöfall.
9 nov. 00:00 → 10 nov. 00:00
1 035 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
1 400 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
1 800 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
Väder för snötillverkning i natt
I natt · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Lämpligt väder · 8/8 bedömda timmar
0 h · Lämpligt väder · 8/8 bedömda timmar
0 h · Lämpligt väder · 8/8 bedömda timmar
✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas
Beräkning för snötillverkning
Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.
Utsikter på kort sikt
Timprognos, anpassad för höjd.
Lufttemperatur
4,7°Snötillverkningspotential
0 / 48 hLängsta köldfönster: 0 h
| Resedatum | Lufttemperatur °C | Nederbörd mm |
|---|---|---|
| 9 nov. 2026 | 4,7° / 10° | 1,1 mm (24 h) |
| 10 nov. 2026 | 6,8° / 10,8° | 17,9 mm (24 h) |
Leverantörens uppdatering: 8 nov. 16:00 · Hämtat: 8 nov. 18:17 · Europe/Paris
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Schematisk höjdprofil
Så räknar vi
Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.
Stull (2011) ↗Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario för snöbalans
Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.
Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.
Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.
Prognosarkiv
Vad har ändrats i prognosen?
Jämför prognoser för samma timmar och höjd.
0,1°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.
Gemensam prognosperiod9 nov. 2026 00:00 — 11 nov. 2026 13:0061 h · 1 400 m · Europe/Paris
Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h
- Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
- +0,1 °CTidigare prognos: 7,7 °C
Senaste prognos: 7,8 °C - Total nederbördPrognos
- +11,2 mmTidigare prognos: 8,6 mm
Senaste prognos: 19,8 mm - Fast nederbörd · mm vattenModellerat
- +0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm - Timmar med lämpligt väderModellerat
- +0 hTidigare prognos: 0 h
Senaste prognos: 0 h
| Detaljer | Tidigare prognos | Senaste prognos | Förändring |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig lufttemperaturPrognos | 7,7 °C | 7,8 °C | +0,1 °C |
| Total nederbördPrognos | 8,6 mm | 19,8 mm | +11,2 mm |
| Fast nederbörd · mm vattenModellerat | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timmar med lämpligt väderModellerat | 0 h | 0 h | +0 h |
Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.
Utfärdad: 8 nov. 2026 10:00
Hämtad: 8 nov. 2026 13:17
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Utfärdad: 8 nov. 2026 16:00
Hämtad: 8 nov. 2026 18:17
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Så fungerar jämförelsen+
Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.
Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.
Prognosstatus
Snöläge och liftstatus
Skidortens officiella informationRapporter från skidområdena
Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.
Espace Diamant · Pister · Lumiplay map lifts och downhill
Praz-sur-Arly · liftar i källans karta och downhill pistes (Praz sur Arly)Rapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: — / 11Utanför driftperioden: 11
Piststatus · — / 26
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Källinformation: Endast sektorposter listade av källan. Källstatusen saknar observationstid och allmän tillgång är inte verifierad.
Liftstatus
- TSD Cret du Midi · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TS Ban Rouge · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TS La Rosiere · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TK Baby 1 · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TK Baby 2 · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TK Combe Noire · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TK des 3 Coins · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TK du Quezet · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TK La Pierre · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TK Les Bernards · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TK Varins · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
Piststatus
- Baby · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Combe Noire · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- La Rosiere · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Opoualand · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Basse Combe · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Combe Blanche · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Du Soir · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Frachette · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Les 3 Coins · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Les Bernards · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Les Berouds · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Les Tendues · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Petit Tétras · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Serasson · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Stade de Slalom · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Varins · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Ban. Rouge · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Cret du Midi · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- La Boute · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- La Pierre · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Les Chars · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Les Rhodos · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Olvet · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Quezet · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Thomas Fanara · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Ban Rouge · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Espace Diamant · Pister · Lumiplay map lifts och downhill
Praz-sur-Arly · liftar i källans karta och downhill pistes (Praz sur Arly)8 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: — / 11Utanför driftperioden: 11
Piststatus · — / 26
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Frågor om snö och liftar
Hur mycket snö väntas i Praz-sur-Arly ?
För Praz-sur-Arly visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 16:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 035 m, 0 mm på 1 400 m och 0 mm på 1 800 m under de 24 timmarna från 9 nov. 00:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla ↗
Hur stort är snödjupet i Praz-sur-Arly ?
PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Praz-sur-Arly. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗
Vilka liftar är öppna i Praz-sur-Arly ?
Liftar: Antal öppna okänt · 11 listade (Praz-sur-Arly · source-listed map lifts och downhill pistes (Praz sur Arly); Espace Diamant · Lumiplay; Hämtad 8 nov. 23:11 · källtid obekräftad). Pister: Antal öppna okänt · 26 listade (Praz-sur-Arly · source-listed map lifts och downhill pistes (Praz sur Arly); Espace Diamant · Lumiplay; Hämtad 8 nov. 23:11 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗
Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?
Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.
Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.
Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.
Lär känna berget
Liftar och pister i Praz-sur-Arly visas så som operatören listar dem i sin interaktiva karta. Prognoshöjderna är 1 035, 1 400 och 1 800. Schematisk illustration, inte en karta eller aktuella förhållanden.
Inför din skiddag
Vilka orter täcker sidan för Praz-sur-Arly?
Bara Praz-sur-Arly. Espace Diamant omfattar också Les Saisies, Crest-Voland, Cohennoz, Notre-Dame-de-Bellecombe, Flumet; det är egna orter, och liftarna, pisterna och snön som visas här hör till Praz-sur-Arly.[1][4]
Varifrån kommer liftstatus och snödjup?
Lift- och pistläget kommer från operatörens interaktiva karta, som listar liftar och nedfarter per sektor. Ingen källa med tydlig koppling till orten har hittats för snödjup, så snön visas som ej tillgänglig.[4]
Är prognoserna för 1 035, 1 400 och 1 800 m i Praz-sur-Arly observationer?
Nej. Det är modellvärden justerade till tre höjder vid en representativ punkt (Stolslift Crêt du Midi (station)).[2]
Källor för resmålet
PisteWindow · Granskad
- Val d’Arly Mont-Blanc tourist office · SkidområdeVal d’Arly Mont-Blanc turistbyrå
- OpenStreetMap contributors · Läge och höjdOpenStreetMap bidragsgivare
- Espace Diamant · PistkartaEspace Diamant
- Espace Diamant / Lumiplay · Lift- och piststatusEspace Diamant / Lumiplay
- Wikipedia · Fakta och områdesinformationWikipedia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
När åker du till bergen?
Välj dina datum för att följa vädret inför resan.