Savoie · Franska Alperna · Frankrike
Väderprognos och snöprognos för Saint-Martin-de-Belleville
För Saint-Martin-de-Belleville visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 6 nov. 01:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 450 m, 2,9 mm på 1 950 m och 6,2 mm på 2 437 m under de 24 timmarna från 6 nov. 06:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla
Rapporterat läge för Saint-Martin-de-Belleville: Liftar: 0 av 7 öppna (Saint-Martin-de-Belleville · Saint Martin; SEVABEL / Lumiplan; Hämtad 6 nov. 05:23 · källtid obekräftad). Pister: 0 av 16 öppna (Saint-Martin-de-Belleville · Saint Martin; SEVABEL / Lumiplan; Hämtad 6 nov. 05:23 · källtid obekräftad). Snödjup: 15 cm (vid Saint-Martin-de-Belleville (1 450 m); skidortens rapport; SEVABEL / Lumiplan; Hämtad 6 nov. 05:23 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information
Saint-Martin-de-Belleville är en by i Les Belleville, förbunden med Les 3 Vallées via Col de Tougnète.
Idag i korthet
Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.
- Liftar
- 0 av 7 öppnaSaint-Martin-de-Belleville · Saint Martin
- Pister
- 0 av 16 öppnaSaint-Martin-de-Belleville · Saint Martin
- Snödjup
- 15 cmvid Saint-Martin-de-Belleville (1 450 m) · skidortens rapport
- Säsong
- Öppnar 12 dec. · om 36 dagarOperatörens säsongsdatum · Kontrollerat 4 nov. 2026
Områdets omfattning: Saint-Martin och Les Menuires är olika orter. Rapporten namnger en Saint Martin-sektor, medan vissa totalsiffror omfattar båda områdena; lokala antal behöver verifieras.
Din vinterbild
Aktuell översikt
Snön under dina skidor.
Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.
−2 – 3 °C · 1 950 m · 6 nov. – 8 nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 6 nov. 01:00
Källor och metod
Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.
Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.
Prognoserna på 1 450, 1 950 och 2 437 m är modellvärden vid en startpunkt för vintersleder i byn (45,375724° N, 6,504389° Ö), inte snöobservationer eller separata stationer.
Berget, timme för timme
Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.
Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48
Utfärdad: 6 nov. 2026 01:00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognosvärden timme för timme
| Lokal tid | Temperatur °C | Nederbörd mm | Luftfuktighet % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 6 nov. 2026 06:00 | 0,6 | 0 | 83 | 0,4 |
| 6 nov. 2026 07:00 | 0,2 | 0 | 84 | 0,2 |
| 6 nov. 2026 08:00 | 0 | 0 | 83 | 1 |
| 6 nov. 2026 09:00 | 0,7 | 0 | 84 | 0,4 |
| 6 nov. 2026 10:00 | 1,6 | 0 | 87 | 0,2 |
| 6 nov. 2026 11:00 | 2,1 | 0 | 89 | 0,6 |
| 6 nov. 2026 12:00 | 2,4 | 0 | 92 | 1,2 |
| 6 nov. 2026 13:00 | 2 | 0,1 | 93 | 0,8 |
| 6 nov. 2026 14:00 | 1,5 | 1,5 | 93 | 1 |
| 6 nov. 2026 15:00 | 1,6 | 0,9 | 93 | 0,5 |
| 6 nov. 2026 16:00 | 0,9 | 0,8 | 96 | 0,1 |
| 6 nov. 2026 17:00 | −0,4 | 0,9 | 100 | 0,5 |
| 6 nov. 2026 18:00 | −0,7 | 0,9 | 100 | 0,3 |
| 6 nov. 2026 19:00 | −0,8 | 0,7 | 99 | 0,9 |
| 6 nov. 2026 20:00 | −0,7 | 0,2 | 98 | 0,6 |
| 6 nov. 2026 21:00 | −0,6 | 0,1 | 98 | 0,2 |
| 6 nov. 2026 22:00 | −0,7 | 0,1 | 99 | 0,1 |
| 6 nov. 2026 23:00 | −0,6 | 0 | 99 | 0,5 |
| 7 nov. 2026 00:00 | −0,6 | 0 | 98 | 0,3 |
| 7 nov. 2026 01:00 | −0,8 | 0 | 99 | 0,6 |
| 7 nov. 2026 02:00 | −0,8 | 0 | 98 | 0,6 |
| 7 nov. 2026 03:00 | −0,8 | 0 | 96 | 0,8 |
| 7 nov. 2026 04:00 | −1 | 0 | 93 | 1 |
| 7 nov. 2026 05:00 | −1,2 | 0 | 91 | 0,9 |
| 7 nov. 2026 06:00 | −1,2 | 0 | 87 | 0,8 |
| 7 nov. 2026 07:00 | −1,4 | 0 | 85 | 1,6 |
| 7 nov. 2026 08:00 | −1,7 | 0 | 83 | 1,9 |
| 7 nov. 2026 09:00 | −1,4 | 0 | 79 | 1,3 |
| 7 nov. 2026 10:00 | −0,3 | 0 | 82 | 0,1 |
| 7 nov. 2026 11:00 | 0,9 | 0 | 82 | 0,5 |
| 7 nov. 2026 12:00 | 1,9 | 0 | 81 | 0,8 |
| 7 nov. 2026 13:00 | 2,8 | 0 | 82 | 1,2 |
| 7 nov. 2026 14:00 | 3,3 | 0 | 76 | 1,6 |
| 7 nov. 2026 15:00 | 3,2 | 0 | 76 | 1,7 |
| 7 nov. 2026 16:00 | 2,5 | 0 | 79 | 1 |
| 7 nov. 2026 17:00 | 1,4 | 0 | 86 | 0,1 |
| 7 nov. 2026 18:00 | 0,4 | 0 | 89 | 0,8 |
| 7 nov. 2026 19:00 | −0,6 | 0 | 83 | 2,1 |
| 7 nov. 2026 20:00 | −0,9 | 0 | 72 | 2,1 |
| 7 nov. 2026 21:00 | −1,1 | 0 | 67 | 2,4 |
| 7 nov. 2026 22:00 | −1,2 | 0 | 59 | 2,5 |
| 7 nov. 2026 23:00 | −1,3 | 0 | 51 | 2,6 |
| 8 nov. 2026 00:00 | −1,5 | 0 | 49 | 2,6 |
| 8 nov. 2026 01:00 | −1,5 | 0 | 52 | 2,6 |
| 8 nov. 2026 02:00 | −1,5 | 0 | 50 | 2,4 |
| 8 nov. 2026 03:00 | −1,5 | 0 | 47 | 2,6 |
| 8 nov. 2026 04:00 | −1,6 | 0 | 45 | 2,1 |
| 8 nov. 2026 05:00 | −1,6 | 0 | 44 | 2,4 |
- Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
- 2,9 mm vattenekvivalent
- Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
- 16/48 h
- Längsta sammanhängande tidsfönster
- 11 h
Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.
Väder för snötillverkning
Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.
Stull (2011)Så ändrades prognosen
Temperaturändring för överlappande prognostimmar: −0,1 °C · 65 h
5 nov. 2026 19:00 → 6 nov. 2026 01:00
Prognosarkiv
- 6 nov. 2026 01:00 · 1 950 m
- 5 nov. 2026 19:00 · 1 950 m
- 5 nov. 2026 16:00 · 1 950 m
- 5 nov. 2026 10:00 · 1 950 m
- 5 nov. 2026 04:00 · 1 950 m
- 5 nov. 2026 01:00 · 1 950 m
- 4 nov. 2026 19:00 · 1 950 m
- 4 nov. 2026 13:00 · 1 950 m
- 4 nov. 2026 10:00 · 1 950 m
- 4 nov. 2026 06:20 · 1 950 m
- 4 nov. 2026 02:17 · 1 950 m
- 3 nov. 2026 20:17 · 1 950 m
Utforska ett scenario för snövatten
Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.
Säsongsutsikter
En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.
Bergsprognos timme för timme
Ett berg. Olika förhållanden.
Följ prognosen från byn till högre höjder.
Europe/Paris
Beräkning
Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.
−2,6°C
Vind: 0,4 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 6 nov. 01:000,6°C
Vind: 0,4 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 6 nov. 01:003,1°C
Vind: 1,1 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 6 nov. 01:00Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.
Snöfallsprognos
Vatteninnehållet i prognosens snöfall.
6 nov. 06:00 → 7 nov. 06:00
1 450 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
1 950 m
2,9 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
2 437 m
6,2 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
Väder för snötillverkning i natt
I natt · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Lämpligt väder · 2/2 bedömda timmar
0 h · Lämpligt väder · 2/2 bedömda timmar
2 h · Lämpligt väder · 2/2 bedömda timmar
✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas
Beräkning för snötillverkning
Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.
Utsikter på kort sikt
Timprognos, anpassad för höjd.
Lufttemperatur
0,6°Snötillverkningspotential
16 / 48 hLängsta köldfönster: 11 h
| Resedatum | Lufttemperatur °C | Nederbörd mm |
|---|---|---|
| 6 nov. 2026 | −0,8° / 2,4° | 6,2 mm (18 h) |
| 7 nov. 2026 | −1,7° / 3,3° | 0 mm (24 h) |
| 8 nov. 2026 | −1,6° / −1,5° | 0 mm (6 h) |
Leverantörens uppdatering: 6 nov. 01:00 · Hämtat: 6 nov. 04:18 · Europe/Paris
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Schematisk höjdprofil
Så räknar vi
Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.
Stull (2011) ↗Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario för snöbalans
Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.
Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.
Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.
Prognosarkiv
Vad har ändrats i prognosen?
Jämför prognoser för samma timmar och höjd.
0,1°C kallare under de gemensamma prognostimmarna.
Gemensam prognosperiod6 nov. 2026 06:00 — 8 nov. 2026 23:0065 h · 1 950 m · Europe/Paris
Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h
- Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
- −0,1 °CTidigare prognos: 0,5 °C
Senaste prognos: 0,4 °C - Total nederbördPrognos
- −0,5 mmTidigare prognos: 6,7 mm
Senaste prognos: 6,2 mm - Fast nederbörd · mm vattenModellerat
- −0,5 mmTidigare prognos: 3,5 mm
Senaste prognos: 2,9 mm - Timmar med lämpligt väderModellerat
- −3 hTidigare prognos: 24 h
Senaste prognos: 21 h
| Detaljer | Tidigare prognos | Senaste prognos | Förändring |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig lufttemperaturPrognos | 0,5 °C | 0,4 °C | −0,1 °C |
| Total nederbördPrognos | 6,7 mm | 6,2 mm | −0,5 mm |
| Fast nederbörd · mm vattenModellerat | 3,5 mm | 2,9 mm | −0,5 mm |
| Timmar med lämpligt väderModellerat | 24 h | 21 h | −3 h |
Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.
Utfärdad: 5 nov. 2026 19:00
Hämtad: 5 nov. 2026 23:17
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Utfärdad: 6 nov. 2026 01:00
Hämtad: 6 nov. 2026 04:18
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Så fungerar jämförelsen+
Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.
Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.
Prognosstatus
Snöläge och liftstatus
Skidortens officiella informationRapporter från skidområdena
Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.
SEVABEL / Lumiplan · Les Menuires och Saint-Martin
Saint-Martin-de-Belleville · Saint MartinRapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 06/11/2026 05:23
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 7Utanför driftperioden: 7
Piststatus · 0 / 16
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Källinformation: Endast av källan listade lift- och alpina pisttyper i den namngivna sektorn räknas.
Liftstatus
- SAINT MARTIN 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
- GRANGES · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
- SAINT MARTIN EXPRESS · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
- TEPPES · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
- VILLAGE · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
- BIOLLEY 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
- BIOLLEY 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
Piststatus
- Bd du Mollard · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
- Bd Loy · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
- Biolley · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
- Femaz · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
- Grand Lac · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
- Gros Tougne Haut · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
- Jerusalem · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
- Les Marières · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
- Pelozet · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
- St Martin · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
- Verdet · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
- Cherferie · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
- Evons · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
- Planes · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
- Pramint · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
- Teppes · Rapporterat stängt · Källinformation: Post listad av källan. Bulletinens tid verifierar inte observationstiden för enskilda poster.
Saint-Martin-de-Belleville (1 450 m)Rapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 06/11/2026 05:23
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Saint-Martin-de-Belleville (1 450 m) · Rapporterat snödjupKällan anger en gemensam uppdatering utan bekräftad tidszon. Mättiden för den här platsen saknas. | 15 |
Météo-France · Station Saint-Marcel daily
Saint-Marcel · Station ST-MARTIN DE BELLEVILLEArkiverad rapport
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 2 nov. 2026
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Saint-Marcel (1 443 m) · Uppmätt snödjup | 0 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
SEVABEL / Lumiplan · Les Menuires och Saint-Martin
Saint-Martin-de-Belleville · Saint Martin6 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 06/11/2026 05:23
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 7Utanför driftperioden: 7
Piststatus · 0 / 16
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Saint-Martin-de-Belleville (1 450 m)6 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 06/11/2026 05:23
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Saint-Martin-de-Belleville (1 450 m) · Rapporterat snödjupKällan anger en gemensam uppdatering utan bekräftad tidszon. Mättiden för den här platsen saknas. | 15 |
SEVABEL / Lumiplan · Les Menuires och Saint-Martin
Saint-Martin-de-Belleville · Saint Martin5 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 05/11/2026 23:58
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 7Utanför driftperioden: 7
Piststatus · 0 / 16
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Saint-Martin-de-Belleville (1 450 m)5 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 05/11/2026 23:58
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Saint-Martin-de-Belleville (1 450 m) · Rapporterat snödjupKällan anger en gemensam uppdatering utan bekräftad tidszon. Mättiden för den här platsen saknas. | 15 |
SEVABEL / Lumiplan · Les Menuires och Saint-Martin
Saint-Martin-de-Belleville · Saint Martin4 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 04/11/2026 23:53
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 7Utanför driftperioden: 7
Piststatus · 0 / 16
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Saint-Martin-de-Belleville (1 450 m)4 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 04/11/2026 23:53
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Saint-Martin-de-Belleville (1 450 m) · Rapporterat snödjupKällan anger en gemensam uppdatering utan bekräftad tidszon. Mättiden för den här platsen saknas. | 15 |
SEVABEL / Lumiplan · Les Menuires och Saint-Martin
Saint-Martin-de-Belleville · Saint Martin3 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 03/11/2026 23:58
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 7Utanför driftperioden: 7
Piststatus · 0 / 16
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Saint-Martin-de-Belleville (1 450 m)3 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 03/11/2026 23:58
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Saint-Martin-de-Belleville (1 450 m) · Rapporterat snödjupKällan anger en gemensam uppdatering utan bekräftad tidszon. Mättiden för den här platsen saknas. | 15 |
Météo-France · Station Saint-Marcel daily
Saint-Marcel · Station ST-MARTIN DE BELLEVILLE5 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 2 nov. 2026
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Saint-Marcel (1 443 m) · Uppmätt snödjup | 0 |
Météo-France · Station Saint-Marcel daily
Saint-Marcel · Station ST-MARTIN DE BELLEVILLE4 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 1 nov. 2026
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Saint-Marcel (1 443 m) · Uppmätt snödjup | 0 |
Frågor om snö och liftar
Hur mycket snö väntas i Saint-Martin-de-Belleville?
För Saint-Martin-de-Belleville visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 6 nov. 01:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 450 m, 2,9 mm på 1 950 m och 6,2 mm på 2 437 m under de 24 timmarna från 6 nov. 06:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla ↗
Hur stort är snödjupet i Saint-Martin-de-Belleville?
Snödjup: 15 cm (vid Saint-Martin-de-Belleville (1 450 m); skidortens rapport; SEVABEL / Lumiplan; Hämtad 6 nov. 05:23 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗
Vilka liftar är öppna i Saint-Martin-de-Belleville?
Liftar: 0 av 7 öppna (Saint-Martin-de-Belleville · Saint Martin; SEVABEL / Lumiplan; Hämtad 6 nov. 05:23 · källtid obekräftad). Pister: 0 av 16 öppna (Saint-Martin-de-Belleville · Saint Martin; SEVABEL / Lumiplan; Hämtad 6 nov. 05:23 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗
Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?
Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.
Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.
Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.
Lär känna berget
Den egna schematiska illustrationen visar en bergsby och öppna sluttningar. Den är inte en karta eller en bild av aktuella förhållanden.
Inför din skiddag
Är Saint-Martin samma ort som Les Menuires?
Det är olika byar. Den gemensamma rapporten namnger Saint Martin-sektorn, men gemensamma totalsiffror gäller inte enbart den.[4][5]
Var ser jag liftar och pister?
Kontrollera den officiella rapporten, den namngivna sektorn och uppdateringsuppgifterna. Lokalt bestånd och tider behöver verifieras.[4][5]
Finns en mättid för snödjupet?
Rapporten skiljer snödjup från mängden och datumet för senaste snöfallet. Det lokala snödjupets mättid är inte verifierad; snöfallets datum är inte mättiden.[5]
Källor för resmålet
PisteWindow · Granskad
- Saint-Martin-de-Belleville · Fakta och områdesinformationINSEE
- Saint-Martin-de-Belleville · PistkartaSaint-Martin-de-Belleville turistbyrå
- Saint-Martin-de-Belleville · SkidområdeSaint-Martin-de-Belleville turistbyrå
- Saint-Martin-de-Belleville · Lift- och piststatusLes 3 Vallées
- Les Menuires · Saint-Martin · Väder-, lift- och pistrapportLumiplan / SEVABEL
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
När åker du till bergen?
Välj dina datum för att följa vädret inför resan.