Maurienne · Savoie · Frankrike
Väderprognos och snöprognos för Saint-Sorlin-d’Arves
För Saint-Sorlin-d’Arves visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 5 nov. 16:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 500 m, 6,1 mm på 2 000 m och 13,9 mm på 2 600 m under de 24 timmarna från 5 nov. 20:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla
Rapporterat läge för Saint-Sorlin-d’Arves: Liftar: Antal öppna okänt · 17 listade (SAINT SORLIN D'ARVES · Enligt källan listat: liftar och nedfartspister på kartan (Saint Sorlin); Les Sybelles · Lumiplay; Hämtad 5 nov. 19:24 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information
Saint-Sorlin-d’Arves är byn vid foten av Col de la Croix-de-Fer under Pic de l’Étendard, och Sybelles-orten med områdets högsta skidåkning, runt 2 620 m vid Les 3 Lacs.
Idag i korthet
Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.
- Liftar
- Antal öppna okänt · 17 listadeSAINT SORLIN D'ARVES · Enligt källan listat: liftar och nedfartspister på kartan (Saint Sorlin)
- Pister
- Inte rapporterat
- Snödjup
- Inte rapporterat
- Säsong
- Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Områdets omfattning: Prognospunkten är byn på cirka 1 517 m, över 1 000 m under Les 3 Lacs. Den beskriver inte Saint-Jean-d’Arves, som ligger lägre i samma dal och har en egen punkt i La Chal.
Din vinterbild
Aktuell översikt
Snön under dina skidor.
Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.
Saint-Sorlin-d’Arves
−3 – 3 °C · 2 000 m · 5 nov. – 7 nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 5 nov. 16:00
Källor och metod
Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.
Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.
Värdena för 1 500, 2 000 och 2 600 m är modellvärden för bypunkten på 1 517 m. Det översta värdet ligger nära Sybelles högsta punkt men är ingen mätning från Les 3 Lacs.
Berget, timme för timme
Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.
Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48
Utfärdad: 5 nov. 2026 16:00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognosvärden timme för timme
| Lokal tid | Temperatur °C | Nederbörd mm | Luftfuktighet % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 5 nov. 2026 20:00 | 1,5 | 0,7 | 93 | 1,5 |
| 5 nov. 2026 21:00 | 1,3 | 0,9 | 95 | 0,4 |
| 5 nov. 2026 22:00 | 0,8 | 0,9 | 97 | 0,5 |
| 5 nov. 2026 23:00 | 1,2 | 0,3 | 95 | 0,7 |
| 6 nov. 2026 00:00 | 1,5 | 0 | 93 | 0,6 |
| 6 nov. 2026 01:00 | 1,7 | 0,1 | 92 | 0,5 |
| 6 nov. 2026 02:00 | 1,4 | 0,2 | 95 | 1 |
| 6 nov. 2026 03:00 | 1,4 | 0,5 | 95 | 0,8 |
| 6 nov. 2026 04:00 | 1,2 | 0 | 94 | 0,6 |
| 6 nov. 2026 05:00 | 0,9 | 0 | 94 | 0,6 |
| 6 nov. 2026 06:00 | 1,2 | 0 | 91 | 0,8 |
| 6 nov. 2026 07:00 | 0,9 | 0 | 92 | 0,6 |
| 6 nov. 2026 08:00 | 1 | 0 | 90 | 0,8 |
| 6 nov. 2026 09:00 | 2,1 | 0 | 92 | 0,5 |
| 6 nov. 2026 10:00 | 2,3 | 0 | 100 | 0,6 |
| 6 nov. 2026 11:00 | 3,1 | 0 | 98 | 0,9 |
| 6 nov. 2026 12:00 | 2,8 | 0 | 100 | 1,7 |
| 6 nov. 2026 13:00 | 2,6 | 0 | 100 | 2 |
| 6 nov. 2026 14:00 | 0,8 | 2 | 95 | 2,2 |
| 6 nov. 2026 15:00 | 0,4 | 4,5 | 93 | 3,9 |
| 6 nov. 2026 16:00 | −0,2 | 1,9 | 96 | 1,1 |
| 6 nov. 2026 17:00 | −0,8 | 0,4 | 100 | 1,4 |
| 6 nov. 2026 18:00 | −0,3 | 0 | 92 | 0,5 |
| 6 nov. 2026 19:00 | −0,6 | 0 | 96 | 0,6 |
| 6 nov. 2026 20:00 | −1 | 0 | 95 | 0,4 |
| 6 nov. 2026 21:00 | −0,8 | 0 | 92 | 0,7 |
| 6 nov. 2026 22:00 | −1 | 0 | 96 | 0,2 |
| 6 nov. 2026 23:00 | −1,2 | 0 | 95 | 0,2 |
| 7 nov. 2026 00:00 | −1,4 | 0 | 94 | 0,7 |
| 7 nov. 2026 01:00 | −1,8 | 0 | 90 | 1,1 |
| 7 nov. 2026 02:00 | −2,4 | 0 | 89 | 0,8 |
| 7 nov. 2026 03:00 | −2,3 | 0 | 94 | 0,9 |
| 7 nov. 2026 04:00 | −2 | 0 | 97 | 0,6 |
| 7 nov. 2026 05:00 | −2,2 | 0 | 96 | 1 |
| 7 nov. 2026 06:00 | −2,3 | 0 | 91 | 0,9 |
| 7 nov. 2026 07:00 | −2,6 | 0 | 81 | 1,4 |
| 7 nov. 2026 08:00 | −1,8 | 0 | 67 | 2,1 |
| 7 nov. 2026 09:00 | 0,1 | 0 | 71 | 0,8 |
| 7 nov. 2026 10:00 | −0,1 | 0 | 83 | 0,4 |
| 7 nov. 2026 11:00 | 1,1 | 0 | 86 | 0,2 |
| 7 nov. 2026 12:00 | 1,7 | 0 | 86 | 0,5 |
| 7 nov. 2026 13:00 | 2,1 | 0 | 89 | 0,7 |
| 7 nov. 2026 14:00 | 2,2 | 0 | 93 | 0,8 |
| 7 nov. 2026 15:00 | 2,1 | 0 | 93 | 0,8 |
| 7 nov. 2026 16:00 | 0,5 | 0 | 73 | 1,8 |
| 7 nov. 2026 17:00 | 0 | 0 | 45 | 3,4 |
| 7 nov. 2026 18:00 | −0,8 | 0 | 39 | 3,9 |
| 7 nov. 2026 19:00 | −0,7 | 0 | 38 | 3,7 |
- Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
- 6,1 mm vattenekvivalent
- Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
- 13/48 h
- Längsta sammanhängande tidsfönster
- 10 h
Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.
Väder för snötillverkning
Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.
Stull (2011)Så ändrades prognosen
Temperaturändring för överlappande prognostimmar: −0,2 °C · 65 h
5 nov. 2026 10:00 → 5 nov. 2026 16:00
Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten
Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.
Säsongsutsikter
En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.
Bergsprognos timme för timme
Ett berg. Olika förhållanden.
Följ prognosen från byn till högre höjder.
Europe/Paris
Beräkning
Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.
−2,5°C
Vind: 1,6 m/s · Nederbörd: 0,7 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 5 nov. 16:001,5°C
Vind: 1,5 m/s · Nederbörd: 0,7 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 5 nov. 16:004,7°C
Vind: 1,4 m/s · Nederbörd: 0,7 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 5 nov. 16:00Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.
Snöfallsprognos
Vatteninnehållet i prognosens snöfall.
5 nov. 20:00 → 6 nov. 20:00
1 500 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
2 000 m
6,1 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
2 600 m
13,9 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
Väder för snötillverkning i natt
I natt · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Lämpligt väder · 12/12 bedömda timmar
0 h · Lämpligt väder · 12/12 bedömda timmar
12 h · Lämpligt väder · 12/12 bedömda timmar
✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas
Beräkning för snötillverkning
Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.
Utsikter på kort sikt
Timprognos, anpassad för höjd.
Lufttemperatur
1,5°Snötillverkningspotential
13 / 48 hLängsta köldfönster: 10 h
| Resedatum | Lufttemperatur °C | Nederbörd mm |
|---|---|---|
| 5 nov. 2026 | 0,8° / 1,5° | 2,8 mm (4 h) |
| 6 nov. 2026 | −1,2° / 3,1° | 9,6 mm (24 h) |
| 7 nov. 2026 | −2,6° / 2,2° | 0 mm (20 h) |
Leverantörens uppdatering: 5 nov. 16:00 · Hämtat: 5 nov. 18:18 · Europe/Paris
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Schematisk höjdprofil
Så räknar vi
Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.
Stull (2011) ↗Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario för snöbalans
Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.
Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.
Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.
Prognosarkiv
Vad har ändrats i prognosen?
Jämför prognoser för samma timmar och höjd.
0,2°C kallare under de gemensamma prognostimmarna.
Gemensam prognosperiod5 nov. 2026 20:00 — 8 nov. 2026 13:0065 h · 2 000 m · Europe/Paris
Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h
- Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
- −0,2 °CTidigare prognos: 0,5 °C
Senaste prognos: 0,2 °C - Total nederbördPrognos
- −4,1 mmTidigare prognos: 16,5 mm
Senaste prognos: 12,4 mm - Fast nederbörd · mm vattenModellerat
- −5,5 mmTidigare prognos: 11,6 mm
Senaste prognos: 6,1 mm - Timmar med lämpligt väderModellerat
- +1 hTidigare prognos: 26 h
Senaste prognos: 27 h
| Detaljer | Tidigare prognos | Senaste prognos | Förändring |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig lufttemperaturPrognos | 0,5 °C | 0,2 °C | −0,2 °C |
| Total nederbördPrognos | 16,5 mm | 12,4 mm | −4,1 mm |
| Fast nederbörd · mm vattenModellerat | 11,6 mm | 6,1 mm | −5,5 mm |
| Timmar med lämpligt väderModellerat | 26 h | 27 h | +1 h |
Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.
Utfärdad: 5 nov. 2026 10:00
Hämtad: 5 nov. 2026 13:17
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Utfärdad: 5 nov. 2026 16:00
Hämtad: 5 nov. 2026 18:18
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Så fungerar jämförelsen+
Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.
Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.
Prognosstatus
Snöläge och liftstatus
Skidortens officiella informationRapporter från skidområdena
Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.
Les Sybelles · Drift, avgränsad till local
SAINT SORLIN D'ARVES · Enligt källan listat: liftar och nedfartspister på kartan (Saint Sorlin)Rapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: — / 17Utanför driftperioden: 17
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Källinformation: Endast poster i lokala sektorer listade av källan. Källstatusen saknar observationstid och allmän tillgång är inte verifierad.
Liftstatus
- 1-TSD MOULIN EXP · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- 17-TSD EAU D OLLE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- 20-TSD CHOSEAUX · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- 21-TSD DU ROUET · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- 2-TSF DE LA LAUZE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- 6-TSF BLANCHARDS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- 7-TSF CHALET BALME · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- 14-TSF DES 3 LACS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- 16-TSF PT PERRON · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- 3-TK DU MOLLARD · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- 4-TK DES CHOUCAS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- 11-TK BOBBY · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- 12-TK ROCHE NOIRE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- 15-TK DES BANCS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- 5-TAPIS MOLLARD · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- 22-TAPIS CHOSEAUX · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- 23-TAPIS BOBY · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
Piststatus
- BEURRE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- CHOUCAS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- CLAFORAY · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LE BOBBY · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LE MOLLARD · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LES BOULEVARDS B · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LES BOULEVARDS H · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- PIERRE AIGUE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- VACHERS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- BLEUETS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- COL DES LACS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LA COMBE BALME · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LE COQ DE BRUYERE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LES BLANCHONS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LES CHALETS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LES MARMOTTES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LES VALLONS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LONGE COMBE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- MYRTILLES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- PANORAMIQUE Bas · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- PANORAMIQUE Haut · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- RETOUR DES CHALETS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- BON AMOUR · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- EDELWEISS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- L AIGUILLE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LA BALME · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LES GRANGES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LES TUFS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- STADE SLALOM · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- SUPER G · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- L ETENDARD · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LA BARTAVELLE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LE MUR · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LE ROCHER · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LES PERRONS FREERIDE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LES PERRONS HAUT · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- PERDRIX · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
Météo-France · Dagliga stationer Saint-Jean och Saint-Sorlin
Saint-Sorlin-d’Arves · Station ST-SORLIN D'ARVESArkiverad rapport
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 2 nov. 2026
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Saint-Sorlin-d’Arves (1 694 m) · Uppmätt snödjup | 0 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Les Sybelles · Drift, avgränsad till local
SAINT SORLIN D'ARVES · Enligt källan listat: liftar och nedfartspister på kartan (Saint Sorlin)5 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: — / 17Utanför driftperioden: 17
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Les Sybelles · Drift, avgränsad till local
SAINT SORLIN D'ARVES · Enligt källan listat: liftar och nedfartspister på kartan (Saint Sorlin)4 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: — / 17Utanför driftperioden: 17
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Les Sybelles · Drift, avgränsad till local
SAINT SORLIN D'ARVES · Enligt källan listat: liftar och nedfartspister på kartan (Saint Sorlin)3 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: — / 17Utanför driftperioden: 17
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Météo-France · Dagliga stationer Saint-Jean och Saint-Sorlin
Saint-Sorlin-d’Arves · Station ST-SORLIN D'ARVES5 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 2 nov. 2026
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Saint-Sorlin-d’Arves (1 694 m) · Uppmätt snödjup | 0 |
Météo-France · Dagliga stationer Saint-Jean och Saint-Sorlin
Saint-Sorlin-d’Arves · Station ST-SORLIN D'ARVES4 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 1 nov. 2026
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Saint-Sorlin-d’Arves (1 694 m) · Uppmätt snödjup | 0 |
Frågor om snö och liftar
Hur mycket snö väntas i Saint-Sorlin-d’Arves?
För Saint-Sorlin-d’Arves visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 5 nov. 16:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 500 m, 6,1 mm på 2 000 m och 13,9 mm på 2 600 m under de 24 timmarna från 5 nov. 20:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla ↗
Hur stort är snödjupet i Saint-Sorlin-d’Arves?
PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Saint-Sorlin-d’Arves. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗
Vilka liftar är öppna i Saint-Sorlin-d’Arves?
Liftar: Antal öppna okänt · 17 listade (SAINT SORLIN D'ARVES · Enligt källan listat: liftar och nedfartspister på kartan (Saint Sorlin); Les Sybelles · Lumiplay; Hämtad 5 nov. 19:24 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗
Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?
Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.
Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.
Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.
Lär känna berget
Ovanför orten reser sig Pic de l’Étendard till 3 464 m, med en glaciär mellan cirka 2 700 och 3 464 m på östsidan. Teckningen är schematisk, ingen pistkarta, och glaciären hör inte till pisterna.
Inför din skiddag
Var ligger den högsta skidåkningen i Sybelles?
Vid Les 3 Lacs i Saint-Sorlin-området, enligt Wikipedia omkring 2 620 m. Att nå dit beror på liftar som kartan inte bekräftar, så kontrollera liftrapporten först.[5][3]
Kan jag åka skidor på glaciären vid Pic de l’Étendard?
Wikipedia nämner glaciären på toppens östsida mellan cirka 2 700 och 3 464 m men räknar den inte bland pisterna. Se den som högfjällsterräng och inte som en del av ortens preparerade skidåkning.[5]
Källor för resmålet
PisteWindow · Granskad
- Saint-Sorlin-d’Arves · SkidområdeMaurienne Tourisme
- Saint-Sorlin-d’Arves · Läge och höjdMaurienne Tourisme
- Les Sybelles · Lift- och piststatusLes Sybelles
- Les Sybelles · SkidområdeMaurienne Tourisme
- Saint-Sorlin-d’Arves · Fakta och områdesinformationWikipédia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
När åker du till bergen?
Välj dina datum för att följa vädret inför resan.