Piemonte · Italienska Alperna · Italien

Väderprognos och snöprognos för Sansicario

För Sansicario visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 5 nov. 04:00, modellerat snöfall på 0,1 mm på 1 688 m, 0,9 mm på 2 200 m och 0,9 mm på 2 600 m under de 24 timmarna från 5 nov. 10:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Rome). Prognoskälla

Rapporterat läge för Sansicario: Liftar: 0 av 6 öppna (Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; Montgenèvre / Digisnow; Hämtad 5 nov. 09:28 · källtid obekräftad). Pister: Antal öppna okänt · 48 listade (Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; Montgenèvre / Digisnow; Hämtad 5 nov. 09:28 · källtid obekräftad). Den senaste uppdateringen misslyckades; värdena kommer från en tidigare hämtning. Skidortens officiella information

Sansicario är ett resmål i skidområdet Vialattea. Byn ligger på en platå på Monte Fraiteves sluttningar.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Stängt idag

Senaste hämtningen misslyckades. Värdena kommer från en tidigare hämtning.

Liftar
0 av 6 öppnaOfficiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana
Pister
Antal öppna okänt · 48 listadeOfficiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Sansicario redovisas inom det större området Vialattea. Kontrollera lokala öppettider och förbindelser före resan.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Sansicario

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Vädret framöver
Prognos finns

−3 – 2 °C · 2 200 m · 5 nov. – 7 nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 5 nov. 04:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

Prognoserna på 1 688 / 2 200 / 2 600 m är höjdjusterade modellvärden vid San Sicario Alto (44,96766° N, 6,81463° Ö), inte separata mätningar.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 5 nov. 2026 04:00 · Europe/Rome · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Timprognos för temperatur−2,2 °C
Timprognos för temperatur−5°0°4°5 nov. 107 nov. 09
Prognosvärden timme för timme
Sansicario · 2 200 m · Europe/Rome
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
5 nov. 2026 10:00−2,20,21001,1
5 nov. 2026 11:00−1,601001,2
5 nov. 2026 12:00−1,201001,3
5 nov. 2026 13:00−0,80991,3
5 nov. 2026 14:00−10,41001,3
5 nov. 2026 15:00−0,90,31001,4
5 nov. 2026 16:00−0,80990,8
5 nov. 2026 17:00−1,401000,6
5 nov. 2026 18:00−1,50990,6
5 nov. 2026 19:00−1,70990,6
5 nov. 2026 20:00−1,60970,6
5 nov. 2026 21:00−1,80980,5
5 nov. 2026 22:00−1,70950,4
5 nov. 2026 23:00−1,70950,5
6 nov. 2026 00:00−1,80960,4
6 nov. 2026 01:00−1,70950,3
6 nov. 2026 02:00−1,90970,5
6 nov. 2026 03:00−1,70950,4
6 nov. 2026 04:00−1,50920,6
6 nov. 2026 05:00−1,70930,2
6 nov. 2026 06:00−1,80910,4
6 nov. 2026 07:00−20940,4
6 nov. 2026 08:00−1,80920,5
6 nov. 2026 09:00−1,80990,7
6 nov. 2026 10:00−1,101000,5
6 nov. 2026 11:00−0,50971
6 nov. 2026 12:000,40951,1
6 nov. 2026 13:001,30881,5
6 nov. 2026 14:001,60,1892
6 nov. 2026 15:0010901,9
6 nov. 2026 16:000,40,5941,8
6 nov. 2026 17:00−0,91,1981,3
6 nov. 2026 18:00−1,21,71000,2
6 nov. 2026 19:00−1,52,2970,7
6 nov. 2026 20:00−1,61960,6
6 nov. 2026 21:00−1,60,5950,7
6 nov. 2026 22:00−1,80,7950,8
6 nov. 2026 23:00−21,5970,5
7 nov. 2026 00:00−2,10,4950,5
7 nov. 2026 01:00−2,50950,4
7 nov. 2026 02:00−2,50930,6
7 nov. 2026 03:00−2,60901
7 nov. 2026 04:00−2,60881
7 nov. 2026 05:00−2,60881,3
7 nov. 2026 06:00−2,50881
7 nov. 2026 07:00−2,50880,9
7 nov. 2026 08:00−2,50890,6
7 nov. 2026 09:00−2,10940,5
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0,9 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
28/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
14 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,3 °C · 65 h

5 nov. 2026 01:00 → 5 nov. 2026 04:00

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Rome

1 688 m0,1°C2 200 m−2,2°C2 600 m−4,8°C0°C · ≈ 1 710 m
Beräknad nollgradersnivå: ≈ 1 710 m
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

5 nov. 10:00 → 6 nov. 10:00

1 688 m

0,1 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 200 m

0,9 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 600 m

0,9 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

1 688 m

0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · 0,8°C
19—Över gränsvärdet · 0,6°C
20—Över gränsvärdet · 0,4°C
21—Över gränsvärdet · 0,2°C
22—Över gränsvärdet · 0,1°C
23—Över gränsvärdet · 0°C
00—Över gränsvärdet · 0°C
01—Över gränsvärdet · −0,2°C
02—Över gränsvärdet · −0,2°C
03—Över gränsvärdet · −0,1°C
04—Över gränsvärdet · −0,1°C
05—Över gränsvärdet · −0,2°C
06—Över gränsvärdet · −0,4°C
07—Över gränsvärdet · −0,2°C
2 200 m

11 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · −1,7°C
19—Över gränsvärdet · −1,9°C
20—Över gränsvärdet · −2°C
21✓Lämpligt väder · −2,1°C
22✓Lämpligt väder · −2,2°C
23✓Lämpligt väder · −2,2°C
00✓Lämpligt väder · −2,3°C
01✓Lämpligt väder · −2,2°C
02✓Lämpligt väder · −2,3°C
03✓Lämpligt väder · −2,2°C
04✓Lämpligt väder · −2,3°C
05✓Lämpligt väder · −2,4°C
06✓Lämpligt väder · −2,6°C
07✓Lämpligt väder · −2,6°C
2 600 m

14 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18✓Lämpligt väder · −4,3°C
19✓Lämpligt väder · −4,5°C
20✓Lämpligt väder · −4,6°C
21✓Lämpligt väder · −4,7°C
22✓Lämpligt väder · −4,8°C
23✓Lämpligt väder · −4,8°C
00✓Lämpligt väder · −4,9°C
01✓Lämpligt väder · −4,8°C
02✓Lämpligt väder · −4,9°C
03✓Lämpligt väder · −4,8°C
04✓Lämpligt väder · −4,8°C
05✓Lämpligt väder · −5°C
06✓Lämpligt väder · −5,2°C
07✓Lämpligt väder · −5,2°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

−2,2°
Modellerat

Snötillverkningspotential

28 / 48 h

Längsta köldfönster: 14 h

Timprognos för temperatur−2,2 °C
Timprognos för temperatur−5°0°4°5 nov. 107 nov. 09
2 200 m · Europe/Rome
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
5 nov. 2026−2,2° / −0,8°0,9 mm (14 h)
6 nov. 2026−2° / 1,6°9,3 mm (24 h)
7 nov. 2026−2,6° / −2,1°0,4 mm (10 h)

Leverantörens uppdatering: 5 nov. 04:00 · Hämtat: 5 nov. 08:18 · Europe/Rome

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på berget
1 688 m2 200 m2 600 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

0,3°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.

Gemensam prognosperiod5 nov. 2026 10:00 — 8 nov. 2026 03:0065 h · 2 200 m · Europe/Rome

Timmar mellan leverantörens uppdateringar3 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
+0,3 °CTidigare prognos: −1,8 °C
Senaste prognos: −1,5 °C
Total nederbördPrognos
−4,9 mmTidigare prognos: 15,5 mm
Senaste prognos: 10,6 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
−5,1 mmTidigare prognos: 15,4 mm
Senaste prognos: 10,3 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
−7 hTidigare prognos: 45 h
Senaste prognos: 38 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos−1,8 °C−1,5 °C+0,3 °C
Total nederbördPrognos15,5 mm10,6 mm−4,9 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat15,4 mm10,3 mm−5,1 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat45 h38 h−7 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

1 688 mAktuell prognos5 nov. 2026 04:00
2 200 mAktuell prognos5 nov. 2026 04:00
2 600 mAktuell prognos5 nov. 2026 04:00

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

Montgenèvre · Sestriere, Sauze och Sansicario sectors

Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till CesanaRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
5 nov. 2026 09:28

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 6

Piststatus · — / 48

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Endast utvalda namngivna källrader. Inte ett fullständigt bestånd för destinationen eller nätverket. Utanför driftperioden och okända lägen är okända.

Liftstatus
  • SC FRAITEVE SX · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • SG4 BABY SANSICARIO · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • SC FRAITEVE DX · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • SG4* ROCCIA ROTONDA · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • TP FRAITEVE · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • SG4* SKI LODGE SELLETTE · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
Piststatus
  • 21 bassa blu · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • 70 media · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Olympic Centre bassa · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • 70 alta · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Puffi alta · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Baby · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Olimp. bassa blu · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Puffi bassa · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • 70 bassa · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Variante baby · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • 70 bassa bis · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • 71 bassa blu · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Olympic Centre alta · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • 79 § stadio · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • 72 § stadio · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • 79 bassa · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • 81 bassa · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • 19 bassa · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • 72 media · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • 19 alta · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • 21 alta · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • 78 bis · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Olimp. media · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • 79 media · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • 72 alta · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Olimp. alta · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • 21 media · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Olimp. bassa rossa · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • 79 alta · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • 71 bis · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • 71 alta · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • 76 · Okänt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • 81 alta · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • 72 bassa · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • 21 rossa · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • 21 bis · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • 71 Bassa · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Racc. 21-olimpica · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Racc. Chalmette · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • 82 alta · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • 82 bassa · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • 82 bis · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Var. 79 bassa 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • Var. 79 bassa 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • 78 · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • 76 § · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • 74 § · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
  • 21 nera · Rapporterat stängt · Källinformation: Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
Officiell källa ↗

Via Lattea Sansicario Snow

Den senaste hämtningen misslyckades. Sparade rapporter nedan är historiska.

Ingen sparad rapport. Kontrollera den officiella källan.

Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Montgenèvre · Sestriere, Sauze och Sansicario sectors

Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana5 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
5 nov. 2026 09:28

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 6

Piststatus · — / 48

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Montgenèvre · Sestriere, Sauze och Sansicario sectors

Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
4 nov. 2026 23:50

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 6

Piststatus · — / 48

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Montgenèvre · Sestriere, Sauze och Sansicario sectors

Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
3 nov. 2026 23:57

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 6

Piststatus · — / 48

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Sansicario?

För Sansicario visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 5 nov. 04:00, modellerat snöfall på 0,1 mm på 1 688 m, 0,9 mm på 2 200 m och 0,9 mm på 2 600 m under de 24 timmarna från 5 nov. 10:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Rome). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i Sansicario?

PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Sansicario. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i Sansicario?

Liftar: 0 av 6 öppna (Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; Montgenèvre / Digisnow; Hämtad 5 nov. 09:28 · källtid obekräftad). Pister: Antal öppna okänt · 48 listade (Officiell sektor SANSICARIO, exklusive anläggningar för tillträde till Cesana; Montgenèvre / Digisnow; Hämtad 5 nov. 09:28 · källtid obekräftad). Den senaste uppdateringen misslyckades; värdena kommer från en tidigare hämtning. Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Piemonte · Italienska Alperna · Italien

Lär känna berget

Schemat för Sansicario är en egen illustration, inte en karta eller en bild av aktuella förhållanden.

Prognospunkt
San Sicario Alto[2]
Prognospunktens höjd
1 688 m[2]
Skidområde
Vialattea[1]

Inför din skiddag

Beskriver prognosen för Sansicario hela området Vialattea?

Nej. Den beräknas för en punkt (San Sicario Alto); förhållandena varierar inom området.[2]

Är liftarna och pisterna vid Sansicario alltid öppna?

Nej. Kontrollera operatörens aktuella information före resan.[1]

Är prognosen för Sansicario ett uppmätt snödjup?

Nej. Värdena för Sansicario är modellskattningar, inte observationer av snödjup.[2]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Sansicario · SkidområdeVialattea
  2. San Sicario Alto · Läge och höjdOpenStreetMap / Mapcarta
  3. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
Planera en resa

När åker du till bergen?

Välj dina datum för att följa vädret inför resan.

Sparas bara i den här webbläsaren. Inget konto behövs.