Innlandet · Norge

Väderprognos och snöprognos för Trysil

För Trysil visar prognosen från Open-Meteo · MET Nordic, utfärdad 5 nov. 03:00, modellerat snöfall på 0 mm på 400 m, 0 mm på 750 m och 0 mm på 1 100 m under de 24 timmarna från 5 nov. 09:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Oslo). Prognoskälla

Rapporterat läge för Trysil: Liftar: 0 av 16 öppna (Trysil · Høyfjellssentret; SkiStar; Hämtad 5 nov. 08:22 · källtid obekräftad). Snödjup: 0 cm (vid Turistsentret; skidortens rapport; SkiStar; Hämtad 5 nov. 08:22 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information

Följ vädret från de skogsklädda nedre backarna till Trysilfjellets öppna övre del. Jämför höjdprognoserna och läs sedan rapporten för din del av skidområdet.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Öppnar snart
Liftar
0 av 16 öppnaTrysil · Høyfjellssentret
  • Trysil · Turistsentret 0 av 14 öppna
  • Trysil · Skihytta 0 av 8 öppna
  • Trysil · Høgegga 0 av 2 öppna
Pister
Inte rapporterat
Snödjup
0 cmvid Turistsentret · skidortens rapport
Säsong
Öppnar 4 dec. · om 29 dagarOperatörens säsongsdatum · Kontrollerat 3 nov. 2026
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Trysil-sidan omfattar de sammanhängande delarna Turistsenteret, Skihytta, Høyfjellssenteret/Fageråsen och Høgegga. Varje sparad källrapport behåller sitt eget områdesnamn.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Trysil

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Vädret framöver
Prognos finns

−3 – 4 °C · 750 m · 5 nov. – 7 nov.

Open-Meteo · MET Nordic · Utfärdad 5 nov. 03:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

Prognoserna för 400, 750 och 1 100 meter är höjdanpassade beräkningar vid en representativ plats i Trysil. De kommer inte från tre väderstationer och beskriver inte varje sluttning. SkiStar anger 1 100 meter som högsta skidhöjd; fjällets topp ligger på 1 132 meter.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 5 nov. 2026 03:00 · Europe/Oslo · Open-Meteo · MET Nordic

Timprognos för temperatur2,6 °C
Timprognos för temperatur−5°0°7°5 nov. 097 nov. 08
Prognosvärden timme för timme
Trysil · 750 m · Europe/Oslo
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
5 nov. 2026 09:002,60876,6
5 nov. 2026 10:003,20836,5
5 nov. 2026 11:003,70796,4
5 nov. 2026 12:0040765,9
5 nov. 2026 13:004,20725,5
5 nov. 2026 14:004,10705,3
5 nov. 2026 15:003,50735,1
5 nov. 2026 16:002,50775,3
5 nov. 2026 17:0020765,3
5 nov. 2026 18:001,90784,8
5 nov. 2026 19:001,50814,7
5 nov. 2026 20:001,10794,4
5 nov. 2026 21:000,70794,1
5 nov. 2026 22:000,70784,6
5 nov. 2026 23:000,50804,1
6 nov. 2026 00:000,40783,5
6 nov. 2026 01:000,40743,5
6 nov. 2026 02:000,20703,1
6 nov. 2026 03:00−0,50722,2
6 nov. 2026 04:00−1,10711,1
6 nov. 2026 05:00−1,80710,6
6 nov. 2026 06:00−2,40730,8
6 nov. 2026 07:00−2,70760,9
6 nov. 2026 08:00−2,90801,5
6 nov. 2026 09:00−20821,9
6 nov. 2026 10:000,20841,9
6 nov. 2026 11:001,90812,6
6 nov. 2026 12:002,40812,4
6 nov. 2026 13:002,50811,8
6 nov. 2026 14:002,50821,4
6 nov. 2026 15:001,80871,3
6 nov. 2026 16:000,40891,7
6 nov. 2026 17:00−0,30901,9
6 nov. 2026 18:00−0,50891,8
6 nov. 2026 19:00−0,70871,9
6 nov. 2026 20:00−0,80841,9
6 nov. 2026 21:00−0,80801,8
6 nov. 2026 22:00−0,80771,6
6 nov. 2026 23:00−0,90761,3
7 nov. 2026 00:00−1,10771,3
7 nov. 2026 01:00−1,30781,3
7 nov. 2026 02:00−1,40791,7
7 nov. 2026 03:00−1,60792,2
7 nov. 2026 04:00−1,60782,4
7 nov. 2026 05:00−1,60772,4
7 nov. 2026 06:00−1,70762,3
7 nov. 2026 07:00−1,90772
7 nov. 2026 08:00−2,10781,8
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
21/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
13 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,4 °C · 62 h

4 nov. 2026 22:00 → 5 nov. 2026 03:00

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · MET Nordic · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Oslo

400 m4,9°C750 m2,6°C1 100 m0,8°C
Ingen nollgradersnivå mellan tillgängliga höjder
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

5 nov. 09:00 → 6 nov. 09:00

400 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

750 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 100 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

400 m

2 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · 2,2°C
19—Över gränsvärdet · 2,1°C
20—Över gränsvärdet · 1,5°C
21—Över gränsvärdet · 1,1°C
22—Över gränsvärdet · 1,1°C
23—Över gränsvärdet · 1°C
00—Över gränsvärdet · 0,8°C
01—Över gränsvärdet · 0,5°C
02—Över gränsvärdet · −0°C
03—Över gränsvärdet · −0,5°C
04—Över gränsvärdet · −1,2°C
05—Över gränsvärdet · −1,8°C
06✓Lämpligt väder · −2,2°C
07✓Lämpligt väder · −2,3°C
750 m

6 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · 0°C
19—Över gränsvärdet · −0,2°C
20—Över gränsvärdet · −0,7°C
21—Över gränsvärdet · −1,1°C
22—Över gränsvärdet · −1,1°C
23—Över gränsvärdet · −1,2°C
00—Över gränsvärdet · −1,4°C
01—Över gränsvärdet · −1,7°C
02✓Lämpligt väder · −2,2°C
03✓Lämpligt väder · −2,7°C
04✓Lämpligt väder · −3,3°C
05✓Lämpligt väder · −4°C
06✓Lämpligt väder · −4,4°C
07✓Lämpligt väder · −4,5°C
1 100 m

14 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18✓Lämpligt väder · −2,1°C
19✓Lämpligt väder · −2,1°C
20✓Lämpligt väder · −2,4°C
21✓Lämpligt väder · −2,7°C
22✓Lämpligt väder · −2,7°C
23✓Lämpligt väder · −2,9°C
00✓Lämpligt väder · −3,1°C
01✓Lämpligt väder · −3,3°C
02✓Lämpligt väder · −3,6°C
03✓Lämpligt väder · −4°C
04✓Lämpligt väder · −4,5°C
05✓Lämpligt väder · −5,1°C
06✓Lämpligt väder · −5,5°C
07✓Lämpligt väder · −5,6°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

2,6°
Modellerat

Snötillverkningspotential

21 / 48 h

Längsta köldfönster: 13 h

Timprognos för temperatur2,6 °C
Timprognos för temperatur−5°0°7°5 nov. 097 nov. 08
750 m · Europe/Oslo
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
5 nov. 20260,5° / 4,2°0 mm (15 h)
6 nov. 2026−2,9° / 2,5°0 mm (24 h)
7 nov. 2026−2,1° / −1,1°0 mm (9 h)

Leverantörens uppdatering: 5 nov. 03:00 · Hämtat: 5 nov. 04:18 · Europe/Oslo

Open-Meteo · MET Nordic ↗
Orientering på berget
400 m750 m1 100 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

0,4°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.

Gemensam prognosperiod5 nov. 2026 09:00 — 7 nov. 2026 23:0062 h · 750 m · Europe/Oslo

Timmar mellan leverantörens uppdateringar5 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
+0,4 °CTidigare prognos: −0,6 °C
Senaste prognos: −0,2 °C
Total nederbördPrognos
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
−1 hTidigare prognos: 32 h
Senaste prognos: 31 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos−0,6 °C−0,2 °C+0,4 °C
Total nederbördPrognos0 mm0 mm+0 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat0 mm0 mm+0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat32 h31 h−1 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

400 mAktuell prognos5 nov. 2026 03:00
750 mAktuell prognos5 nov. 2026 03:00
1 100 mAktuell prognos5 nov. 2026 03:00

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

SkiStar · Trysil

Trysil · turistsentretRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 14

Källrapporterade värden
Mätplatscm
turistsentret · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng vid Turistsenteret0
turistsentret · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (L13)0
turistsentret · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
turistsentret · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0

Källinformation: Sektorbestånd listat av källan. Öppen för säsongen är inte aktuell allmän drift. Pistsammanfattningen och de namngivna raderna stämmer inte överens, så den listade pistinventeringen är ofullständig.

Liftstatus
  • Trysilgondolen · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Liekspressen · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Fjellekspressen · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Oddtrekket · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Hygglo · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Hygglo 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Fryvil · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Tussi · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Eventyr · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Eventyr 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Hesten · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Rullebånd Eventyr · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Rullebånd Skiskole · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Tunnelbåndet Eventyr · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
Piststatus
  • 14 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 19 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Eventyr · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 24 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 34 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 39 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 56 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 60 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 65 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 13 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 25 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 26 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 35 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 61 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 62 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 64 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 78 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 15 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 23 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 77 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 22 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 28 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Fun Ride · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Snowpark black, red and blue · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
Officiell källa ↗
Trysil · skihyttaRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 8

Källrapporterade värden
Mätplatscm
skihytta · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng vid Skihytta0
skihytta · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (L4).0
skihytta · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
skihytta · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0

Källinformation: Sektorbestånd listat av källan. Öppen för säsongen är inte aktuell allmän drift. Pistsammanfattningen och de namngivna raderna stämmer inte överens, så den listade pistinventeringen är ofullständig.

Liftstatus
  • Skihytta Ekspress · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Tolver´n · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Oletrekket · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Valleheisen · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Håvitrekket · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Rullebånd Skihytta Ekspress · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Håvi 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Håvi 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
Piststatus
  • 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 3 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 10 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 11 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 16 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 27 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 55 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 6 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 8 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 9 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 18 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 4 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 5 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 12 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 7 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
Officiell källa ↗
Trysil · hoyfjellssentretRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 16

Källrapporterade värden
Mätplatscm
hoyfjellssentret · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng vid Høyfjellsenteret0
hoyfjellssentret · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (L53)0
hoyfjellssentret · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
hoyfjellssentret · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0

Källinformation: Sektorbestånd listat av källan. Öppen för säsongen är inte aktuell allmän drift. Pistsammanfattningen och de namngivna raderna stämmer inte överens, så den listade pistinventeringen är ofullständig.

Liftstatus
  • Toppekspressen · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Brynbekken · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Stormyra 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Stormyra · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Familietrekket · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Kanken · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Skarven · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Hytteheis · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Stjerna · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Smotten · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Isiz · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Myrsnipa · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Rullebånd Skistar Lodge · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Rullebånd Hytteheis 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Rullebånd Skiskole · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Rullebånd Barneområdet · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
Piststatus
  • 36 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 37 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 38 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 40 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 41 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 43 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 45 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 47 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 48 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 51 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 57 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 66 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 71 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 72 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 73 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 74 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 29 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 50 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 81 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 44 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 46 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 52 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 53 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 54 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 58 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 68 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
Officiell källa ↗
Trysil · hogeggaRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 2

Källrapporterade värden
Mätplatscm
hogegga · Snödjup · orörd terrängOpreparerad terräng0
hogegga · Snödjup · preparerad pistPrepareras med snökanoner0
hogegga · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
hogegga · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0

Källinformation: Sektorbestånd listat av källan. Öppen för säsongen är inte aktuell allmän drift. Pistsammanfattningen och de namngivna raderna stämmer inte överens, så den listade pistinventeringen är ofullständig.

Liftstatus
  • Høgekspressen · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Høgegga · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
Piststatus
  • 17 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 31 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 32 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 33 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 49 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 59 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Vihammerskogen · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 30 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 63 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 69 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 70 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Ekspert´n · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 76 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • 80 · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Offpiste · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

SkiStar · Trysil

Trysil · turistsentret5 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 14

Källrapporterade värden
Mätplatscm
turistsentret · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng vid Turistsenteret0
turistsentret · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (L13)0
turistsentret · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
turistsentret · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0
Officiell källa ↗
Trysil · skihytta5 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 8

Källrapporterade värden
Mätplatscm
skihytta · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng vid Skihytta0
skihytta · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (L4).0
skihytta · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
skihytta · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0
Officiell källa ↗
Trysil · hoyfjellssentret5 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 16

Källrapporterade värden
Mätplatscm
hoyfjellssentret · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng vid Høyfjellsenteret0
hoyfjellssentret · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (L53)0
hoyfjellssentret · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
hoyfjellssentret · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0
Officiell källa ↗
Trysil · hogegga5 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 2

Källrapporterade värden
Mätplatscm
hogegga · Snödjup · orörd terrängOpreparerad terräng0
hogegga · Snödjup · preparerad pistPrepareras med snökanoner0
hogegga · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
hogegga · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0
Officiell källa ↗

SkiStar · Trysil

Trysil · turistsentret4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 14

Källrapporterade värden
Mätplatscm
turistsentret · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng vid Turistsenteret0
turistsentret · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (L13)0
turistsentret · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
turistsentret · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0
Officiell källa ↗
Trysil · skihytta4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 8

Källrapporterade värden
Mätplatscm
skihytta · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng vid Skihytta0
skihytta · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (L4).0
skihytta · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
skihytta · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0
Officiell källa ↗
Trysil · hoyfjellssentret4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 16

Källrapporterade värden
Mätplatscm
hoyfjellssentret · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng vid Høyfjellsenteret0
hoyfjellssentret · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (L53)0
hoyfjellssentret · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
hoyfjellssentret · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0
Officiell källa ↗
Trysil · hogegga4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 2

Källrapporterade värden
Mätplatscm
hogegga · Snödjup · orörd terrängOpreparerad terräng0
hogegga · Snödjup · preparerad pistPrepareras med snökanoner0
hogegga · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
hogegga · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0
Officiell källa ↗

SkiStar · Trysil

Trysil · turistsentret3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 14

Källrapporterade värden
Mätplatscm
turistsentret · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng vid Turistsenteret0
turistsentret · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (L13)0
turistsentret · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
turistsentret · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0
Officiell källa ↗
Trysil · skihytta3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 8

Källrapporterade värden
Mätplatscm
skihytta · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng vid Skihytta0
skihytta · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (L4).0
skihytta · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
skihytta · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0
Officiell källa ↗
Trysil · hoyfjellssentret3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 16

Källrapporterade värden
Mätplatscm
hoyfjellssentret · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng vid Høyfjellsenteret0
hoyfjellssentret · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (L53)0
hoyfjellssentret · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
hoyfjellssentret · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0
Officiell källa ↗
Trysil · hogegga3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 2

Källrapporterade värden
Mätplatscm
hogegga · Snödjup · orörd terrängOpreparerad terräng0
hogegga · Snödjup · preparerad pistPrepareras med snökanoner0
hogegga · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
hogegga · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0
Officiell källa ↗

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Trysil?

För Trysil visar prognosen från Open-Meteo · MET Nordic, utfärdad 5 nov. 03:00, modellerat snöfall på 0 mm på 400 m, 0 mm på 750 m och 0 mm på 1 100 m under de 24 timmarna från 5 nov. 09:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Oslo). Prognoskälla ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Innlandet · Norge

Lär känna berget

Ett fjäll med flera utgångspunkter: Breda piststråk går genom skogen längre ner, medan terrängen öppnar sig högre upp. Illustrationen är en schematisk komposition. Namngivna pister och förbindelser finns i den officiella pistkartan.

Sammanhängande skidområden
4 runt Trysilfjellet[1]
Publicerad pistlängd
81 km · SkiStars områdesguide[1]
Högsta skidhöjd
1 100 m[2]
Längsta publicerade pist
5,4 km[2]

Inför din skiddag

Hänger Trysils fyra skidområden ihop?

Ja. SkiStar beskriver Turistsenteret, Skihytta, Høyfjellssenteret/Fageråsen och Høgegga som sammanlänkade med liftar och pister. Kontrollera operatörens rapport för vilka förbindelser som är öppna på din skiddag.[1][3]

Visar liftantalen vad som går just nu?

Den sparade områdeskälla som används här anger liftar som öppna för säsongen. Observationstiden är obekräftad, så antalen fastställer inte driften i detta ögonblick. Öppna SkiStars rapport för deras senast publicerade status.[4][3]

Är rapporterat pistdjup samma sak som natursnö?

Nej. SkiStar skiljer på snödjup i terräng, snödjup i pist och snöfallsmängder. Läs varje värde tillsammans med mätbeskrivningen och tidsstatusen. Ett pistdjup beskriver inte snön runt varje stuga.[4]

Varför ligger toppen över den högsta prognosnivån?

Den översta prognosnivån ligger på 1 100 meter, samma höjd som SkiStar anger för den högsta skidåkningen. Destination Trysil anger 1 132 meter för fjälltoppen. Uppgifterna gäller olika referenspunkter.[2][5]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Trysil · SkidområdeSkiStar
  2. Trysil · PistkartorSkiStar
  3. Trysil · Väder-, lift- och pistrapportSkiStar
  4. Trysil · SektorsrapporterSkiStar
  5. Trysilfjellet · Fire Guard Cabin · Praktisk informationDestination Trysil
  6. Trysil · Resa till destinationenSkiStar
  7. Open-Meteo · MET NordicOpen-Meteo
Planera en resa

När åker du till bergen?

Välj dina datum för att följa vädret inför resan.

Sparas bara i den här webbläsaren. Inget konto behövs.