Aostadalen · Italien
Väderprognos och snöprognos för Valtournenche
För Valtournenche visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 5 nov. 01:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 524 m, 2,4 mm på 2 200 m och 3,5 mm på 3 000 m under de 24 timmarna från 5 nov. 08:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Rome). Prognoskälla
Rapporterat läge för Valtournenche: Liftar: 0 av 8 öppna (IT · Valtournenche · SkiLife · Drift enligt källan; SkiLife; Hämtad 5 nov. 07:10 · källtid obekräftad). Pister: 0 av 23 öppna (IT · Valtournenche · SkiLife · Drift enligt källan; SkiLife; Hämtad 5 nov. 07:10 · källtid obekräftad). Den senaste uppdateringen misslyckades; värdena kommer från en tidigare hämtning. Skidortens officiella information
Valtournenche är den gamla dalbyn på den italienska sidan, på cirka 1 524 m i övre Valtournenche-dalen. Breuil-Cervinia, högortens namn som de flesta åkare menar med Cervinia, är en by i samma kommun och ligger mer än 500 m högre.
Idag i korthet
Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.
Senaste hämtningen misslyckades. Värdena kommer från en tidigare hämtning.
- Liftar
- 0 av 8 öppnaIT · Valtournenche · SkiLife · Drift enligt källan
- Pister
- 0 av 23 öppnaIT · Valtournenche · SkiLife · Drift enligt källan
- Snödjup
- Inte rapporterat
- Säsong
- Öppnar 28 nov. · om 23 dagarOperatörens säsongsdatum · Kontrollerat 4 nov. 2026
Områdets omfattning: Prognosen gäller bypunkten, inte Breuil-Cervinia eller det gemensamma området Cervino Ski Paradise. Operatörens Cervinia-sida publicerar lift- och pistkartor för Matterhorn-området, och Cervinia har en egen sida här för högorten.
Din vinterbild
Aktuell översikt
Snön under dina skidor.
Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.
Valtournenche
−2 – 1 °C · 2 200 m · 5 nov. – 7 nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 5 nov. 01:00
Källor och metod
Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.
Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.
Nivåerna 1 524, 2 200 och 3 000 m är modellvärden för bypunkten (45,87698° N, 7,62279° Ö), inte mätningar. Liften till Testa Grigia på 3 480 m och Plateau Rosa på omkring 3 500 m ligger över den högsta nivån.
Berget, timme för timme
Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.
Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48
Utfärdad: 5 nov. 2026 01:00 · Europe/Rome · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognosvärden timme för timme
| Lokal tid | Temperatur °C | Nederbörd mm | Luftfuktighet % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 5 nov. 2026 08:00 | −1,6 | 0,1 | 91 | 0,5 |
| 5 nov. 2026 09:00 | −0,4 | 0,1 | 94 | 0,3 |
| 5 nov. 2026 10:00 | 0,3 | 0 | 94 | 0,4 |
| 5 nov. 2026 11:00 | 0,5 | 0 | 97 | 0,5 |
| 5 nov. 2026 12:00 | 0,9 | 0 | 96 | 0,2 |
| 5 nov. 2026 13:00 | 0,6 | 0 | 97 | 0,1 |
| 5 nov. 2026 14:00 | 0,8 | 0 | 100 | 0,4 |
| 5 nov. 2026 15:00 | 1,1 | 0 | 97 | 0,4 |
| 5 nov. 2026 16:00 | 0,8 | 0 | 97 | 0,3 |
| 5 nov. 2026 17:00 | 0,6 | 0,1 | 95 | 0,3 |
| 5 nov. 2026 18:00 | 0,3 | 0,1 | 96 | 0,4 |
| 5 nov. 2026 19:00 | 0,3 | 0,2 | 97 | 0 |
| 5 nov. 2026 20:00 | 0,3 | 0,1 | 96 | 0,6 |
| 5 nov. 2026 21:00 | 0,4 | 0 | 94 | 0,5 |
| 5 nov. 2026 22:00 | 0,6 | 0 | 92 | 0,1 |
| 5 nov. 2026 23:00 | 0,5 | 0 | 90 | 0,1 |
| 6 nov. 2026 00:00 | 0,3 | 0 | 92 | 0,2 |
| 6 nov. 2026 01:00 | 0,1 | 0,3 | 95 | 0,1 |
| 6 nov. 2026 02:00 | 0 | 0,7 | 98 | 0,1 |
| 6 nov. 2026 03:00 | −0,2 | 0,6 | 100 | 0,1 |
| 6 nov. 2026 04:00 | −0,2 | 0,6 | 99 | 0,1 |
| 6 nov. 2026 05:00 | −0,5 | 0,5 | 99 | 0,1 |
| 6 nov. 2026 06:00 | −0,3 | 0,1 | 98 | 0,4 |
| 6 nov. 2026 07:00 | −0,5 | 0 | 100 | 0,1 |
| 6 nov. 2026 08:00 | −0,4 | 0 | 96 | 0,3 |
| 6 nov. 2026 09:00 | 0 | 0 | 97 | 0,3 |
| 6 nov. 2026 10:00 | −0,2 | 0 | 99 | 0,5 |
| 6 nov. 2026 11:00 | 0,4 | 0 | 95 | 0,3 |
| 6 nov. 2026 12:00 | 0,6 | 0 | 95 | 0,5 |
| 6 nov. 2026 13:00 | 0,8 | 0 | 92 | 0,2 |
| 6 nov. 2026 14:00 | 0,7 | 0 | 95 | 0,7 |
| 6 nov. 2026 15:00 | 0,2 | 0,1 | 100 | 1 |
| 6 nov. 2026 16:00 | 0 | 0,2 | 100 | 0,7 |
| 6 nov. 2026 17:00 | −0,2 | 0 | 100 | 1,1 |
| 6 nov. 2026 18:00 | −0,1 | 0,3 | 98 | 0,5 |
| 6 nov. 2026 19:00 | −0,4 | 0,1 | 96 | 0,2 |
| 6 nov. 2026 20:00 | −0,7 | 0 | 100 | 0,2 |
| 6 nov. 2026 21:00 | −0,6 | 0 | 100 | 0,6 |
| 6 nov. 2026 22:00 | −0,5 | 0,1 | 98 | 0,5 |
| 6 nov. 2026 23:00 | −1,2 | 0,2 | 100 | 1,1 |
| 7 nov. 2026 00:00 | −1,4 | 0,1 | 100 | 0,7 |
| 7 nov. 2026 01:00 | −1,2 | 0 | 97 | 0,6 |
| 7 nov. 2026 02:00 | −1,4 | 0 | 99 | 0,4 |
| 7 nov. 2026 03:00 | −1,6 | 0 | 98 | 0,5 |
| 7 nov. 2026 04:00 | −2 | 0 | 100 | 0,7 |
| 7 nov. 2026 05:00 | −1,9 | 0 | 99 | 0,5 |
| 7 nov. 2026 06:00 | −1,9 | 0 | 100 | 0,6 |
| 7 nov. 2026 07:00 | −2,1 | 0 | 100 | 0,8 |
- Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
- 2,4 mm vattenekvivalent
- Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
- 4/48 h
- Längsta sammanhängande tidsfönster
- 2 h
Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.
Väder för snötillverkning
Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.
Stull (2011)Så ändrades prognosen
Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,1 °C · 64 h
4 nov. 2026 22:00 → 5 nov. 2026 01:00
Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten
Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.
Säsongsutsikter
En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.
Bergsprognos timme för timme
Ett berg. Olika förhållanden.
Följ prognosen från byn till högre höjder.
Europe/Rome
Beräkning
Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.
−6,8°C
Vind: 0,5 m/s · Nederbörd: 0,1 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 5 nov. 01:00−1,6°C
Vind: 0,5 m/s · Nederbörd: 0,1 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 5 nov. 01:001,7°C
Vind: 0,9 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 5 nov. 01:00Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.
Snöfallsprognos
Vatteninnehållet i prognosens snöfall.
5 nov. 08:00 → 6 nov. 08:00
1 524 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
2 200 m
2,4 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
3 000 m
3,5 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
Väder för snötillverkning i natt
I natt · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar
0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar
14 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar
✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas
Beräkning för snötillverkning
Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.
Utsikter på kort sikt
Timprognos, anpassad för höjd.
Lufttemperatur
−1,6°Snötillverkningspotential
4 / 48 hLängsta köldfönster: 2 h
| Resedatum | Lufttemperatur °C | Nederbörd mm |
|---|---|---|
| 5 nov. 2026 | −1,6° / 1,1° | 0,7 mm (16 h) |
| 6 nov. 2026 | −1,2° / 0,8° | 3,8 mm (24 h) |
| 7 nov. 2026 | −2,1° / −1,2° | 0,1 mm (8 h) |
Leverantörens uppdatering: 5 nov. 01:00 · Hämtat: 5 nov. 05:17 · Europe/Rome
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Schematisk höjdprofil
Så räknar vi
Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.
Stull (2011) ↗Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario för snöbalans
Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.
Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.
Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.
Prognosarkiv
Vad har ändrats i prognosen?
Jämför prognoser för samma timmar och höjd.
0,1°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.
Gemensam prognosperiod5 nov. 2026 08:00 — 8 nov. 2026 00:0064 h · 2 200 m · Europe/Rome
Timmar mellan leverantörens uppdateringar3 h
- Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
- +0,1 °CTidigare prognos: −0,6 °C
Senaste prognos: −0,5 °C - Total nederbördPrognos
- −12,4 mmTidigare prognos: 17 mm
Senaste prognos: 4,6 mm - Fast nederbörd · mm vattenModellerat
- −9,2 mmTidigare prognos: 12,4 mm
Senaste prognos: 3,3 mm - Timmar med lämpligt väderModellerat
- −6 hTidigare prognos: 16 h
Senaste prognos: 10 h
| Detaljer | Tidigare prognos | Senaste prognos | Förändring |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig lufttemperaturPrognos | −0,6 °C | −0,5 °C | +0,1 °C |
| Total nederbördPrognos | 17 mm | 4,6 mm | −12,4 mm |
| Fast nederbörd · mm vattenModellerat | 12,4 mm | 3,3 mm | −9,2 mm |
| Timmar med lämpligt väderModellerat | 16 h | 10 h | −6 h |
Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.
Utfärdad: 4 nov. 2026 22:00
Hämtad: 5 nov. 2026 00:17
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Utfärdad: 5 nov. 2026 01:00
Hämtad: 5 nov. 2026 05:17
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Så fungerar jämförelsen+
Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.
Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.
Prognosstatus
Snöläge och liftstatus
Skidortens officiella informationRapporter från skidområdena
Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.
Valtournenche Murailles
Den senaste hämtningen misslyckades. Sparade rapporter nedan är historiska.
Ingen sparad rapport. Kontrollera den officiella källan.
SkiLife · Valtournenche snow report
Valtournenche · Snörapport Salette och basArkiverad rapport
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 03-11-2026 16:46
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Salette (2 245 m) · Rapporterat snödjupSnömängd som SkiLife rapporterar för platsen. Observationstid och mätmetod är obekräftade. | 15 |
| Valtournenche base (1 524 m) · Rapporterat snödjupSnömängd som SkiLife rapporterar för platsen. Observationstid och mätmetod är obekräftade. | 10 |
SkiLife · Drift · Valtournenche
IT · Valtournenche · SkiLife · Drift enligt källanRapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 4 nov. 2026 16:45
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 8
Piststatus · 0 / 23
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Källinformation: Endast namngivna lokala poster listade av källan; aktuell tillgång och fullständigt bestånd är inte verifierade.
Liftstatus
- B - Buffalo · Rapporterat stängt · Källinformation: Status listad av källan; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- C - Segg. Becca d'Aran · Rapporterat stängt · Källinformation: Status listad av källan; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- D - Desert · Rapporterat stängt · Källinformation: Status listad av källan; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- D - Salette · Rapporterat stängt · Källinformation: Status listad av källan; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- E - Segg. La Motta · Rapporterat stängt · Källinformation: Status listad av källan; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- F - Segg. Bec Carre · Rapporterat stängt · Källinformation: Status listad av källan; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- G - Segg. DuCol · Rapporterat stängt · Källinformation: Status listad av källan; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- H - SG h GRAN SOMETTA · Rapporterat stängt · Källinformation: Status listad av källan; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
Piststatus
- 1 R BLANCHE · Rapporterat stängt · Källinformation: Status listad av källan; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 10 DU COL · Rapporterat stängt · Källinformation: Status listad av källan; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 11 GRAN SOMETTA · Rapporterat stängt · Källinformation: Status listad av källan; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 12 GRAN LAGO · Rapporterat stängt · Källinformation: Status listad av källan; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 14 TUNNEL · Rapporterat stängt · Källinformation: Status listad av källan; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 15 E NOUSSAN · Rapporterat stängt · Källinformation: Status listad av källan; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 15A SIGARI · Rapporterat stängt · Källinformation: Status listad av källan; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 16 GRAN COLLET · Rapporterat stängt · Källinformation: Status listad av källan; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 18 PARCO GIOCHI · Rapporterat stängt · Källinformation: Status listad av källan; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 1A CHATEAU · Rapporterat stängt · Källinformation: Status listad av källan; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 1BIS TRECAR · Rapporterat stängt · Källinformation: Status listad av källan; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 2 CAMPETTO · Rapporterat stängt · Källinformation: Status listad av källan; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 20 SKI CROSS · Rapporterat stängt · Källinformation: Status listad av källan; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 3 CROTS · Rapporterat stängt · Källinformation: Status listad av källan; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 4 MOTTA · Rapporterat stängt · Källinformation: Status listad av källan; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 5 CANESTRINI · Rapporterat stängt · Källinformation: Status listad av källan; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 5A CANESTRINI BIS · Rapporterat stängt · Källinformation: Status listad av källan; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 6 CANALINO · Rapporterat stängt · Källinformation: Status listad av källan; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 7 100 FONTAINE · Rapporterat stängt · Källinformation: Status listad av källan; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 8 ROISETTE · Rapporterat stängt · Källinformation: Status listad av källan; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 8A BECCA D'ARAN · Rapporterat stängt · Källinformation: Status listad av källan; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 8BIS SALETTE · Rapporterat stängt · Källinformation: Status listad av källan; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
- 9 BARACON · Rapporterat stängt · Källinformation: Status listad av källan; aktuell allmän tillgång och observationstid för posten är inte verifierade.
Förbindelser per riktning
De listade delarna visar bara en del av sammanhanget och bekräftar inte genomfart eller aktuell tillgång för allmänheten.
Valtournenche → Cervinia-Valtournenche
- Cervinia-Valtournenche · Rapporterat stängt
Zermatt / Cervinia · publicerade sektorer
IT · Valtournenche · liftlista saknasRapport saknas
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
SkiLife · Valtournenche snow report
Valtournenche · Snörapport Salette och bas4 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 03-11-2026 16:46
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Salette (2 245 m) · Rapporterat snödjupSnömängd som SkiLife rapporterar för platsen. Observationstid och mätmetod är obekräftade. | 15 |
| Valtournenche base (1 524 m) · Rapporterat snödjupSnömängd som SkiLife rapporterar för platsen. Observationstid och mätmetod är obekräftade. | 10 |
SkiLife · Drift · Valtournenche
IT · Valtournenche · SkiLife · Drift enligt källan5 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 4 nov. 2026 16:45
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 8
Piststatus · 0 / 23
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗SkiLife · Drift · Valtournenche
IT · Valtournenche · SkiLife · Drift enligt källan4 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 4 nov. 2026 16:45
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 8
Piststatus · 0 / 23
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗SkiLife · Drift · Valtournenche
IT · Valtournenche · SkiLife · Drift enligt källan3 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 3 nov. 2026 16:46
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 8
Piststatus · 0 / 23
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Zermatt / Cervinia · publicerade sektorer
IT · Valtournenche · liftlista saknas5 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Zermatt / Cervinia · publicerade sektorer
IT · Valtournenche · liftlista saknas4 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Zermatt / Cervinia · publicerade sektorer
IT · Valtournenche · liftlista saknas3 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Frågor om snö och liftar
Hur mycket snö väntas i Valtournenche?
För Valtournenche visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 5 nov. 01:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 524 m, 2,4 mm på 2 200 m och 3,5 mm på 3 000 m under de 24 timmarna från 5 nov. 08:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Rome). Prognoskälla ↗
Hur stort är snödjupet i Valtournenche?
PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Valtournenche. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗
Vilka liftar är öppna i Valtournenche?
Liftar: 0 av 8 öppna (IT · Valtournenche · SkiLife · Drift enligt källan; SkiLife; Hämtad 5 nov. 07:10 · källtid obekräftad). Pister: 0 av 23 öppna (IT · Valtournenche · SkiLife · Drift enligt källan; SkiLife; Hämtad 5 nov. 07:10 · källtid obekräftad). Den senaste uppdateringen misslyckades; värdena kommer från en tidigare hämtning. Skidortens officiella information ↗
Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?
Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.
Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.
Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.
Lär känna berget
Enligt Wikipedia ligger skidområdet i Breuil-Cervinia mellan 2 050 och 3 500 m, med linbanan Breuil–Plan Maison på 2 555 m och en lift till Testa Grigia på 3 480 m. Orten delar sitt skidområde med Zermatt via Plateau Rosa-glaciären och når en del av Valtournenche-området via Cime Bianche-passet.
Inför din skiddag
Är Valtournenche samma sak som Cervinia?
Nej. Valtournenche är kommunens by på cirka 1 524 m. Breuil-Cervinia, på 2 050 m, är en by i samma kommun och basen för det mesta av skidåkningen på hög höjd. Använd den här sidan för byn och Cervinia-sidan för högorten.[5][4]
Kan jag åka från Valtournenche till Zermatt?
Orten Breuil-Cervinia delar sitt skidområde med Zermatt via Plateau Rosa-glaciären. Enligt Wikipedia fungerar förbindelsen när vädret tillåter och de italienska liftarna är öppna. Den startar i högorten, inte i byn.[5]
Var hittar jag den officiella italienska pistkartan?
Operatörens sida erbjuder en PDF som heter Slopes and ski lifts in the Matterhorn area och marknadsför appen Cervino Ski Paradise för pistsökning och väder. Adressen är Località Bardoney i Breuil Cervinia.[3]
Källor för resmålet
PisteWindow · Granskad
- Valtournenche · Läge och höjdOpenStreetMap / Mapcarta
- Valtournenche · Läge och höjdAostadalen Turism
- Valtournenche · SkidområdeCervino S.p.A.
- Valtournenche · Fakta och områdesinformationWikipedia
- Breuil-Cervinia · Fakta och områdesinformationWikipedia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo
När åker du till bergen?
Välj dina datum för att följa vädret inför resan.